בשבילם גיבורים עפים: אז איך "משפחת סופר על 2"?

הסרט החדש של פיקסאר עושה בדיוק מה שהראשון עושה: הוא מצחיק, מלא אקשן ומהנה, אבל לא משאיר שום חותם רגשי. וגם: הסרט הקצר שאתם חייבים לראות • זוהר צלח, ביקורת

לעשות סרט המשך טוב זו לא משימה קלה- בטח לא לסרטים טובים. אינספור פעמים ראינו המשכים שבמקום לנסות ולשחזר את הקסם והרעיונות שעומדים מאחורי הסרט המקורי פשוט משחזרים את אותו סרט. אולפני פיקסאר, מאולפני הסרטים האהובים והאיכותיים בעולם, נפלו למלכודת הזו עם "צעצוע של סיפור 2" ו"מכוניות 2".

עם "משפחת סופר על 2", סרט ההמשך ללהיט מ-2004 שעלה אתמול (ה') לאקרנים, לקחו בפיקסאר את הזמן. לא פחות מ-14(!) שנים עברו במטרה להביא לנו המשך ראוי.

  "משפחת סופר על 2"
 

"משפחת סופר על 2"( צילום: יח"צ)

 

הסרט החדש נפתח בדיוק בנקודה שבה הסרט הקודם נגמר- מהאדמה יוצא נבל בשם אנדרמיינר שהמשפחה מנסה לעצור ואף מצליחה- אלא שבמהלך הקרב נגרם לעיר נזק עצום שגורם לאנשי הממשל לסגור את התכנית לשיקום גיבורי על.

בדיוק כשהעתיד נראה חסר תקווה מגיע ווינסטון דבור (בוב אודנקירק, "סמוך על סול", "שובר שורות"), יזם פרטי שמציג תכנית שאמורה לעזור לגיבורי העל להיות חוקיים שוב.

השלב הראשון של התכנית כולל רק את נערת הגומי (הולי האנטר, "שלוש עשרה"), שתחילה מסרבת להצעה מתוך דאגה לטיפול בילדים- אך מר סופר-על, בוב (קרייג טי נלסון, "פולטרגייסט"), מתעקש שזאת צריכה לצאת למשימה- לא רק למענה, אלא למען עתיד ילדיה, ובעיקר למענו.

הסרט למעשה מחולק לשתי עלילות: זאת של נערת הגומי, שיוצאת להילחם למען עתיד גיבורי על, ושל מר סופר-על שנשאר לטפל בילדים.

  "משפחת סופר על 2"
 

"משפחת סופר על 2" ( צילום: יח"צ)

 

העלילה של נערת הגומי היא למעשה סרט גיבורי על קלאסי. יש נבל, גיבורה, טוויסט ובין לבין כמה סצנות אקשן. סצנות האקשן הן נכס עצום של הסרט, שכן הן מהטובות שנראות השנה בקולנוע, גם מבחינת הכתיבה שלהן וגם בפן הויזואלי.

מנגד, הקו העלילתי של בוב לא ממש עובד מכמה סיבות. קודם כל, הסרט משתמש בקלישאות הכי נדושות שיש לגבי אבא שצריך לטפל בילדיו – הוא מתקשה להבין את הדרך המודרנית ללימוד מתמטיקה, לא ממש מצליח לעזור לבת שלו להתמודד עם בעיות של ילדה בגיל ההתבגרות (נער במקרה הזה) וכמעט קורס תחת העומס.

הסיבה השנייה היא שבמהלך הסרט הרסו לנו את בוב. הוא מתגלה כבעל אגואיסט ולא מפרגן שחושב שאשתו היא זאת שצריכה להיות בבית והוא זה שצריך להילחם, ובקיצור – הוא שוביניסט וקשה מאוד להתחבר לזה.

  "משפחת סופר על 2"
 

"משפחת סופר על 2"  ( צילום: יח"צ)

 

למזלנו יש גם את העניין של ג'ק-ג'ק, שמגלה את הכוחות המאוד מגוונים שלו בסצנות קורעות מצחוק- כולל סצנה אחת בלתי נשכחת בה הוא נפגש עם עדנה מוד (במאי הסרט בראד בירד, "רטטוי", "איש הברזל").

השילוב בין הדברים יוצר סרט קליל עם המון הומור ואקשן. בחלק האחרון של הסרט העלילות מצטלבות (אחרי טוויסט צפוי במיוחד שקשור לנבל בסרט) לסצנה גרנדיוזית אחת. הבעיה הגדולה היא שמעבר לסצנה הזו – הסרט לא ממש מציע יותר.

וכן, זה בסדר לספק פאן טהור, בטח בסרט שפונה בעיקר לילדים- אבל מ"פיקסאר" התרגלנו כבר להרבה יותר מזה.

יש כאן ניסיון לעזור לנו להתחבר לנערת הגומי כגיבורה נשית עוצמתית, אבל זה עובד רק בצורה חלקית בעיקר כי היא פשוט מושלמת מדי ולא באמת עוברת איזשהו תהליך במהלך הסרט- מעין גרסה מודרנית ל"סופרמן" של שנות ה-50.

  "משפחת סופר על 2"
 

"משפחת סופר על 2" ( צילום: יח"צ)

 

במילים אחרות, הקסם של "פיקסאר", שהופך אותם לשונים מכל אולפן אנימציה אחר, לא קורה כאן. לא תזילו דמעה כמו בסצנת הסיום של "צעצוע של סיפור 3" כשאנדי נותן את וודי ושאר הצעצועים לבוני, לא תתרגשו כמו שהתרגשתם ב"וול-אי" ובטח שלא תעברו את מה שעברתם עם "הקול בראש" – זה לא הופך את "משפחת סופר על 2" לסרט רע או משהו, אבל זה גם מונע ממנו להיות סרט משמעותי באמת.

בשורה התחתונה, "משפחת סופר על 2" הוא סרט המשך ראוי, מלא הומור וכיפי למדי שלא מבייש את המקור. מצד שני, בדיוק כמו המקור, גם כאן לא תמצאו איזשהו מטען רגשי או עומק אלא פשוט קולנוע כיפי, שטחי ופשוט.

אם בכל זאת תרצו לקבל קצת מהקסם של פיקסאר, חפשו אותו ב"באו", הסרט הקצר והמקסים שמוקרן לפני, ומכיל בדקות בודדות יותר רגש ולב מכל השעתיים של "משפחת סופר על 2". מועמד ודאי וראוי לפרס סרט האנימציה הקצר הטוב ביותר לאוסקר הקרוב.

ציון: 3 וחצי כוכבים.

 באו
 

באו (צילום: יח"צ)