הצוות והיוצרים של המחזמר "ביקור התזמורת" בטקס פרסי הטוני , רויטרס

למנצח שיר מזמור: "ביקור התזמורת" זכה ב-10 פרסי טוני

המחזמר המבוסס על סרט הביכורים של הבמאי הישראלי ערן קולירין כבש את ה"אוסקר של ברודוויי" וזכה כמעט בכל קטגוריה בה היה מועמד, כולל פרס המחזמר החדש הטוב ביותר

הצלחה ישראלית ב"אוסקר של ברודוויי": ההצגה "ביקור התזמורת", המבוססת על סרט הביכורים של הבמאי ערן קוֹלירין בכיכובו של ששון גבאי - שזכה בשמונה פרסי אופיר, וייצג את ישראל בפסטיבלים רבים בחלקם כמו בפסטיבל קאן אף זכה בפרסים - כבשה גם את טקס פרסי הטוני.

הלילה, "ביקור התזמורת" זכה בפרס המחזמר החדש הטוב ביותר בברודוויי. גם השחקן הראשי טוני שלהוב זכה בפרס השחקן הטוב ביותר - כאשר בקרוב יחליף אותו על הבמה שם ששון גבאי. בסך הכל, זכה המחזמר ב-10 מתוך 11 פרסים להם היה מועמד.

טוני שלחוב בסצינה מתוך ביקור התזמורת בטקס פרסי הטוני
 

טוני שלחוב בסצינה מתוך ביקור התזמורת בטקס פרסי הטוני (רויטרס )

 

אריאל שטאכל, השחקן האמריקני ממוצא ישראלי שמשחק את אחד התפקידים הראשיים בהצגה, ניצל את ההזדמנות כדי לשאת נאום מרגש בפני הוריו, והודה לילדים מזרח תיכוניים ברחבי העולם על תמיכתם. "נמנעתי בעבר מכל כך הרבה אירועים מכיוון שהעמדתי פנים שאינני אדם מהמזרח התיכון", אמר בדמעות, "אחרי 9/11, היה קשה לי כל כך, ולכן הסתרתי והחמצתי כל כך הרבה אירועים מיוחדים. עכשיו הם מביטים עליי ולא מסוגלים להאמין. הייתי מבלה מול המראה שעות ומנסה לסדר לעצמי את האף כך שהוא לא ייראה כמו של אדם תימני. קיוויתי שמזווית כזו או אחרת אצליח לגרום לאנשים להאמין שאני אדם אחר. במשך 10 שנים פשוט שנאתי את מי שאני".

ההצגה, המבוססת על הסרט המתאר תזמורת מצרית הנשלחת בטעות לכפר באמצע המדבר, היוותה עבור שטאכל גם הזדמנות ראשונה לשחק תפקיד הקשור למזרח התיכון. "עבורנו אין הרבה הזדמנויות כאלה", אמר לפני כשבועיים למגזין "פיפל", "בדרך כלל במצבים כאלה אתה משחק טרוריסט חד-מימדי. לשחק דמות תלת-מימדית עם נקודת ייחוס תרבותית, שאינה טרוריסט, זו הרגשה מרעידה".

הצוות והיוצרים של המחזמר "ביקור התזמורת" בטקס פרסי הטוני
 

הצוות והיוצרים של המחזמר "ביקור התזמורת" בטקס פרסי הטוני (רויטרס )

 

כמו כמעט כל טקס הקשור לאמנויות הבמה והמסך, גם הפעם היה פן פוליטי ומי שייצג אותו טוב מכולם היה השחקן הוותיק רוברט דה נירו. "כל הזמן אנחנו אומרים, 'Down with Trump'", אמר דה נירו על הנשיא האמריקני, "אבל הפעם זה כבר Fuck Trump" - וחזר על שתי המלים הללו פעם נוספת.