האם "עולם היורה: נפילת הממלכה" עומד בציפיות?

הסרט החמישי בסדרת סרטי הדינוזאורים מצליח לספק את הסחורה ולהיות מהנה כמעט כמו קודמו. וגם: למה בכל זאת יצאנו עם תחושת אכזבה קלה? • זוהר צלח, ביקורת סרט

כש"עולם היורה", הסרט הרביעי בסדרת סרטי "פארק היורה" והסרט הראשון בטרילוגיה החדשה הוכרז, לא מעט גבות הורמו בחשש מכך שהסרט החדש יפגע במסורת של סדרת הסרטים האהובה.

החששות האלה נעלמו כלא היו כשהסרט הרביעי הפך ללהיט היסטורי, עם הכנסות של יותר מ-1.6 מיליארד דולר, שהפכו אותו לסרט הרביעי הכי רווחי בכל הזמנים (מאז ירד למקום החמישי עקב "הנוקמים: מלחמת האינסוף"). ההצלחה המסחררת, יחד עם הביקורות החיוביות ברובן, רק העלו את הציפייה לקראת סרטי ההמשך.

היום (ה'), מגיע לאקרנים ההמשך "עולם היורה: נפילת הממלכה", הסרט השני בטרילוגיה החדשה. הסרט מתרחש 4 שנים לאחר אירועי הסרט הקודם, בו פארק השעשועים "עולם היורה" באיסלה נובלר נהרס. הפארק, שהיה אתר נופש יוקרתי, ננטש לחלוטין ע"י בני האדם ולמעשה מאוכלס רק ע"י הדינוזאורים.

  "עולם היורה: נפילת הממלכה"
 

"עולם היורה: נפילת הממלכה" (צילום: יח"צ)

 

כאשר הר הגעש הרדום באי מתחיל להראות סימני חיים והממשלה מחליטה שלא להתערב, בעזרתו של בנג'מין לוקווד ("ג'יימס קרומוול, "גרין מייל") מחליטים חוקר הדינוזאורים אוון (כריס פראט, "שומרי הגלקסיה") ומנהלת התפעול של הפארק לשעבר, קלייר (ברייס דאלאס הווארד, "העזרה"),  לנסות ולהציל את הדינוזאורים מהכחדה- אך מזימה אכזרית מאיימת על חייהן של קלייר ואוון, על הדינוזאורים ועל עתיד האנושות כולה.

הטריילרים של הסרט וכן הביקורות המוקדמות תיארו אותו כחצי סרט אסונות וחצי סרט אימה, ואחרי צפייה בסרט אני יכול להגיד שזה תיאור מדויק למדי.

החצי הראשון של הסרט, המתרחש ברובו באי, הוא סרט אסונות לכל דבר. מצד אחד הוא סתמי, מוגזם ודבילי כמו רוב סרטי האסונות, אבל האסתטיקה שלו, יחד עם הדינמיקה בין הדמויות המרכזיות, הופכות אותו למהנה למדי.

"עולם היורה: נפילת הממלכה"
 

"עולם היורה: נפילת הממלכה" (צילום: יח"צ)

 

בדיוק כמו הסרט הקודם, האקס פקטור של הסרט הוא כריס פראט. השחקן האמריקאי, שהתפרסם בסדרה "מחלקת גנים וגוף" והפך לכוכב מהשורה הראשונה עם "שומרי הגלקסיה" ו"עולם היורה", מספק את הסחורה גם כאן עם המון הומור, כריזמה וצ'ארם. הכימיה הנהדרת שלו עם הווארד ומערכת היחסים המתפתחת ביניהם מוסיפות לסרט ממד נוסף, ובניגוד לסרט הקודם זה דווקא עשוי מעניין הפעם.

מי שנבחר לביים את הסרט הוא חואן אנטוניו ביונה. הבמאי הספרדי המוכשר, שעומד מאחורי סרטים כמו "7 דקות אחרי חצות" ו"הבלתי אפשרי", התפרסם בעיקר בזכות סרט האימה הנהדר "בית היתומים".

כאמור, בלא מעט מובנים חלקו השני של "עולם היורה: נפילת הממלכה" הוא סרט אימה לכל דבר ועניין.  חציו השני כולו מתרחש באחוזה ענקית, וכולל המון סצנות שמתאימות ל"בית היתומים". כך או כך, החלק הזה הוא החלק הטוב ביותר בסרט וכולל כמה שוטים עוצרי נשימה שהם מהיפים ביותר שנראו על המסך בזמן האחרון.

"עולם היורה: נפילת הממלכה"
 

"עולם היורה: נפילת הממלכה"( צילום: יח"צ)

 

בין סרט האסונות לבין סרט האימה תמצאו כמובן שובר קופות טיפוסי – המון אקשן, המון הומור וכמובן המון דינוזאורים ב-CGI מרשים במיוחד. אלה, יחד עם טביעת האצבע הייחודית של ביונה, הופכים את הסרט למרשים ומהנה ברובו- אך יש כמה דברים שפחות עובדים.

הבעיה הראשונה והמרכזית של הסרט היא שהוא לא מצליח ללכת עם השאיפות שלו עד הסוף. "עולם היורה: נפילת הממלכה" הוא סרט אמביציוזי למדי. הוא מעלה המון שאלות מעניינות בנוגע לאחריות שלנו כיצורים השולטים בכדור על שאר המינים שחיים כאן, על הניסיון של האדם להילחם בטבע וכן על טבעונות. הטיפול בשאלות אלה קיים בסרט, אך במידה מועטה שמשטיחה אותו מאוד.

בנוסף, הסרט לא אחיד ברמתו. המערכה האחרונה של הסרט טובה בהרבה משאר הדברים שהגיעו לפני. זה לא שכל מה שקדם לאותה מערכה גרוע או משהו, אבל זה פשוט מחוויר ביחס אליה.

מלבד לגיבורים הראשיים הדמויות בסרט פשוט משעממות. הנבל של הסרט (ראפה ספאל, "מכונת הכסף") הוא הנבל הכי גנרי שנראה על המסך השנה. הדמויות שעוזרות לגיבורים במסע שלהם שטחיות ומיותרות.

הסוף המעולה של הסרט מניח יסודות לסרט הבא בסדרה, שצפוי להגיע אלינו ב-2021.

 "עולם היורה: נפילת הממלכה"
 

"עולם היורה: נפילת הממלכה"(צילום: יח"צ)

 

בשורה התחתונה "עולם היורה: נפילת הממלכה" היה יכול להיות יותר מעוד שובר קופות אם היה הולך עם חלק מהרעיונות שלו עד הסוף. עם זאת, מדובר בסרט קיץ מצחיק, מלא אקשן, אסתטי מאוד וכיפי במיוחד שעושה כבוד לסדרת הסרטים האהובה.

ציון: 3 וחצי כוכבים.

"עולם היורה: נפילת הממלכה"
 

"עולם היורה: נפילת הממלכה"( צילום: יח"צ)