האמריקאים, צילום מסך

"האמריקאים": פרק סיום מופתי ומהפנט שסיים את המלחמה הקרה

עם פרק סיום מזהיר הגיעה אמש הסדרה "האמריקאים" לסיומה, והותירה את הדמויות עם שאלות לא פתורות על עצמן ואותנו עם סוף מתגמל

גם בימים חמים כמו אלה, המלחמה הקרה, כך נראה, עושה קאמבק. בשנתיים האחרונות ציר פוטין-טראמפ החזיר את החרדות הישנות של האמריקאים מפני המרגלים הסובייטיים, מה שלא פסח גם על התרבות הפופולרית ועל הסוכנת קארי מתיסון בעונה האחרונה של "הומלנד". אבל סדרת הריגול "האמריקאים" הייתה שם לפניה, עם שש עונות שהיטיבו לתאר את משחקי החתול והעכבר בין המעצמות בשנות השמונים. בלי פצצות ובלי צנטריפוגות, רק עם זוג אמריקאי טיפוסי עם שני ילדים בפרבר בוושינגטון. החלום האמריקאי בהתגלמותו.

אבל החבר'ה האלה, פיליפ ואליזבת' ג'נינגס (בגילומם של מתיו ריס וקרי ראסל, שהפכו במהלך הצילומים לזוג במציאות), היו רוסים במסווה שאימצו לעצמם זהות בדויה מהימנה ומשכנעת, עד כדי כך שלא זו בלבד שהחבר מהבית הסמוך, סוכן ה-FBI סטן בימן (נואה אמריך), לא חשד בהם, גם הם עצמם החלו לפקפק במשימה, או לפחות אחד מהם. העונה האחרונה, המותחת במיוחד בהשוואה למריחת הזמן של העונות הקודמות, סגרה קצוות פרומים והביאה לידי שיא את הקונפליקט של פיליפ אל מול דעיכתה של ברית המועצות. לא, זה כבר לא מה שהיה פעם: הפאות הנוכריות והמשקפיים מידה אפס שנאלץ לעטות על עצמו, יחד עם השקרים שערם והנזק שגרם לחפים מפשע (ובעיקר לחפות מפשע), הביאו אותו לפרוש מהמשימה באפיסת כוחות.

 פייג', מתוך "האמריקאים"
 

פייג', יותר אמריקאית מרוסיה. האמריקאים( צילום מסך)

 

מנגד, הבת הבכורה פייג' נחשפה לפעילות המחתרתית של ההורים, והסתערה על היעדים הבאים: פרידה חטופה מהבויפרנד (הבן של סטן), חטיפת בעיטות ואגרופים מאמא כחלק מסדרת אימונים ולקינוח צפייה משותפת עם קלאודיה בסרטים מאמא רוסיה. הנרי, לעומת זאת, הוא באחריותו של פיליפ, כמו שאליזבת' אומרת, וכתוצאה מכך הוא נמרץ וחייכן יותר ומככב בנבחרת ההוקי של בית הספר, נטול דאגות ואמריקאי למהדרין. מעניין היה לראות כיצד מעבר לרוסיה היה משפיע עליו, מה שנמנע לבסוף כתוצאה ממשימה נוספת של השניים בעונה החמישית, ושיקול דעת ואחריות מכאיבה של פיליפ בסיום הסדרה.

הנרי הרבה להסתחבק עם סטן בהיעדר אבא בבית, אבל כמוהו הוא לא חושד בכלום. מה הוא, חשדניסט? הזוג ג'נינגס הוא זוג סוכני נסיעות רגיל בהחלט, אז מה אם הם נעדרים מהבית בשעות לא שעות ומדברים במקלחת עם ברז פתוח? רק לקראת אמצע העונה האחרונה, ממש כמו האנק ב"שובר שורות", השכן מהבולשת מבין שעבדו עליו. פיסת מידע מתחברת לרעותה, והפאזל נשלם: פיליפ ואליזבת' הם סוכנים של הק.ג.ב.

 הנרי, מתוך "האמריקאים"
 

הנרי לא חושד בכלום. האמריקאים( צילום מסך)

 

עד אז, מספיקים השניים להשתתף בלא מעט משימות וחיסולים, רומנים מפוברקים והחלפת זהויות. אליזבת' עוברת כשחקנית מיומנת בין דמויות, מחליפה פאות אייטיזיות ואולי, ממש קצת, גם נקשרת לאנשים. אצל אליזבת' קשה להיקשר, היא קרה כקרח וממוקדת במשימה. באופן טכני להחריד נטרלה איומים פוטנציאליים במשימות שהשתבשו והרסה חיים של אנשים צעירים. דווקא כשהתחזתה לאחות סיעודית, נדמה שעם מותה של הפציינטית שלה התייחסה אליה אליזבת' באנושיות וכאבה את לכתה, לא לפני שחנקה אותה למוות כמובן. פיליפ, לעומתה, שילם מחיר נפשי כבד יותר על פעולותיו בשירות ברית המועצות, פרש מהתחום ולקראת הסוף גם פעל לסיכול פעולותיה של אשתו. לא גורבצ'וב ולא סטן בימן – זה מה שסימן את הסוף.

"האמריקאים" הסתיימה, אבל הותירה אותנו עם סוף ראוי, פרס מתגמל על התמדת הצפייה שהשתלמה למרות הקצב האיטי, המבטים המוטרדים של פיליפ ועיני העגל של פייג', הגמלוניות של סטן וקווי העלילה שחזרו על עצמם לעתים תכופות. "האמריקאים" הייתה איטית במודע והתאפיינה במשימות לא הירואיות נוסח ג'יימס בונד, אלא יותר משחקי תפקידים, שהמשיכו גם בבית עצמו, ביחסים בין הזוג וביניהם לסביבתם, וזה מה שהניע את המלחמה הקרה ואת משחקי האגו של המעצמות. וברקע מלווים את הרוטינות האלה אזכורים של התרבות הפופולרית בשנות השמונים ופסקול של התקופה מתנגן ברקע, עם לא מעט קליפים ארוכים, בשירים באורך מלא עם סיקוונסים שמספרים סיפור בפני עצמם, ומניעים את העלילה. 

 נואה אמריך כסטן בימן, מתוך "האמריקאים"
 

סטן בימן בהלם. האמריקאים ( צילום מסך)

 

ועכשיו זה נגמר. המצוד נסגר על הזוג ג'נינגס, שהבין שנחשף וברח עם פייג'. בדרך עצרו לשיחת טלפון רגשנית עם הנרי, שנאלץ להשלים פרטים דווקא עם סטן, שהיה לו כאבא ומעכשיו היחסים האלה הם כמעט רשמיים עבורו. סטן המסכן עוד התעמת עם השכנים המרגלים שלו, אבל כשהבין שרק תחושת הבגידה ממריצה אותו לעצור אותם, שחרר אותם לדרכם. אם לא הוידוי של פיליפ ייתכן שאליזבת' הייתה מסתערת עליו, אבל כולם הבינו שזה לא עוד מעצר של סוכן FBI, זאת כבר משפחה. רק בשביל הסצנה הזו לבדה היה שווה ללוות את הסדרה בכל עונותיה. ואם כל זה לא מספיק, ייתכן שמבטה הקריפי של בת זוגו רנה הוא אישוש לכך שהיא סוכנת ק.ג.ב בעצמה. סטן נאלץ להשלים עם המציאות החדשה, ולא מתעמת איתה לעת עתה. משהו עבר עליו, ועל אמריקאים ורוסים כאחד, לקראת ימיה האחרונים של המלחמה הקרה.

גם בצד הרוסי נרשמו אכזבות עם מעצרו של אולג: בן, בעל ואב צעיר אחרי הכל. הזוג ג'נינגס חוזר הביתה, לרוסיה, לבד. פייג' לא ראתה את עצמה חלק מהם, וירדה מהרכבת למונטריאול. הנרי נשאר בבית. ופיליפ ואליזבת' חזרו לרוסיה אחרי מסע ריגול ארוך בארצות הברית, שכלל גם הקמת משפחה כסיפור כיסוי ויצירת חברויות. האם הם רוסיים עכשיו? אחרי שהתרגלו לדבר ביניהם באנגלית, אליזבת' מסכמת ברוסית. "נתרגל", היא אומרת, והסדרה מסתיימת. הרגלים והסתגלות, הכל לטובת המשימה. הכל לטובת המולדת. לההתראות האמריקאים, שלום רוסים.