אמיליה קלארק בסולו: סיפור מלחמת הכוכבים, יח״צ

הכוח דועך? פרנצ׳ייז מלחמת הכוכבים לראשונה מקרטע בקופות

האם האכזבה הקופתית של האן סולו תגרום לדיסני לשנות כיוון עם הפרנצ׳ייז וגם: האם סולו צריך לחשוש מהדינוזאורים שחוזרים בקרוב למסך? חדשות הקולנוע

לאחר רצף של שלושה סרטים שהכניסו למעלה ממליארד דולר, כולל ״הכוח מתעורר״ עם למעלה משני מליארד - פרנצ׳ייז ״מלחמת הכוכבים״ באחזקתו של דיסני מוצא את עצמו לראשונה מדשדש בקופות העולמיות, עם פתיחתו של ״סולו״. 

״סולו: סיפור מלחמת הכוכבים״ עלה לאקרנים בסופ״ש האחרון, לאחר תגובות פושרות ביותר מהמבקרים שזכו לצפות בו קודם לכן בפרמיירה הרשמית של דיסני ובפסטיבל קאן, ובמקביל להייפ הצונן שליווה את דרכו עוד מהטריילר הראשון. הפריקוול בכיכובם של אלדן ארנרייך, דונלד גלובר, אמיליה קלארק ווודי הארלסון, מנסה לספר את סיפור המקורות בו האן הופך להאן סולו, הנוכל הבינגלקטי בעל לב הזהב. העניין המאכזב עם ״סולו״ בבימויו של רון הווארד היא שהוא לא מחדש פרט נחוץ, או בורא עולם הרפתקני חדש ומסעיר בפני עצמו. כך לראשונה מזה שנים רבות, אבי כל המותגים הקולנועיים לא נוצץ בבוקס אופיס.

האן וצ׳ובאקה ב״סולו: סיפור מלחמת הכוכבים״
 

האן וצ׳ובאקה ב״סולו: סיפור מלחמת הכוכבים״(יח״צ )

 

הפרנצ׳ייז האגדי מאבד קהל?

״סולו״ כשל לפתוח עם 100 מליון דולר בסופ״ש הפתיחה האמריקאי שלו, והכניס כ-84 מליון דולרים. אמנם מרבית הסרטים היו חותמים על מספר פתיחה (וחלקם אף סיום) שכזה, אך עבור פרנצ׳ייז כל כך אייקוני בעל מורשת מושרשת עמוקות ומערכת שיווק חסרת גבולות, ובמיוחד כשמשווים אותו לקודמיו - אין ספק כי לא מדובר בהצלחה. אם כי לא הוגן להשוות את ״סולו״ ל״הכוח מתעורר״ למשל, שהיה מאירועי הקולנוע הבולטים ביותר של העשור, בתור הסרט שהחזיר את ״מלחמת הכוכבים״ לחיים. אך לצורך ההבהרה, ״הכוח מתעורר״ הכניס 247 מליון דולרים בסופ״ש פתיחתו בצפון אמריקה, שיא שלאחרונה נשבר בצדק בידי ״הנוקמים: מלחמת האינסוף״ עם 257 מליון - ומדגים את גדולת המערך של מארוול.

השוואה נכונה יותר עבור ״סולו״ תהיה אל מול ״רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים״, שפתח ב-2016 עם 155 מליון דולר. צמד המתחרים המשמעותיים של ״סולו״ בקופות היו הסופ״ש השני של ״דדפול 2״, שמתקבל בתגובות חיוביות - אך הכנסותיו צנחו ב-65% משמעותיים מה-125 מליון המרשימים מסופ״ש שעבר; והסופ״ש החמישי של ״מלחמת האינסוף״, שכנראה נמצא בדרכו להיות הסרט הרביעי בהיסטוריה שהכניס למעלה משני מליארד דולר, אחרי ״אווטאר״, ״טיטאניק״ וכאמור ״הכוח מתעורר״. ״רוג אחת״ לא באמת פגש במתחרים בכניסה שלו, כשהמתמודדת הכמעט בלעדית היתה ״מואנה״ בסופ״ש הרביעי שלה.

הדינוזאורים מגיעים

בנתיים אחרי ״אחרוני הג׳דיי״ שיצא לפני פחות מחצי שנה, ״סולו״ הוא הסרט השני ברציפות בזכיון האהוב שמתקבל בדעה מעורבת באופן נחרץ בקרב הקהל, עם 62% מהצופים באתר Rotten Tomatoes, ומספרי הקופות הנמוכים מהצפוי. ברחבי העולם עוד פחות מתעניינים בסרט מאשר הקהל האמריקאי, והוא לא הצליח להכניס אפילו 70 מליון דולרים עד כה. כלומר ״דדפול 2״ המדורג R הכניס כפול בסופ״ש פתיחתו העולמי מאשר ״סולו״ הידידותי-לכל-המשפחה - לא בשורות משמחות עבור הפרנצ׳ייז הותיק. התשובה המוחצת יותר לגבי מצבו של ״סולו״ תגיע עם הכנסות הסופ״ש השני, ובאחוזי הצניחה שלו, כשלא צפויים לו מתמודדים חדשים מהותיים. 

כריס פראט ב״עולם היורה: נפילת הממלכה״
 

כריס פראט ב״עולם היורה: נפילת הממלכה״( יח״צ)

 

המתחרה הגרנדיוזי הבא על הקופות יהיה ״עולם היורה: נפילת הממלכה״ בכיכובם של כריס פראט וברייס דאלאס הווארד - בתו של רון. הסרט מהפרנצ׳ייז המהותי-בפני-עצמו מגיע אלינו כבר ב-7 ביוני, אך באמריקה הוא יעלה רק לקראת סוף אותו החודש. הבלוקבאסטר-הצפוי ימוקם כארבע שנים לאחר מאורעות הסרט הראשון באי איסלה נואבה עתיר הדינוזאורים. ג׳ף גולדבלום גם יהיה שם, לאחר שכבש-מחדש את הקהל עם תפקידו הצבעוני והמאוד ג׳ף-גולדבלומי ב״תור: ראגנארוק״.

אינסוף הכוכבים

לאחרונה דווח באינטרנט כי סרטי סטנד-אלון בכיכובם של אובי-וואן קנובי (שהיה תחת שמועות זמן רב) ולא אחר מבובה פאט נמצאים בפיתוח. סרטו של בובה פאט אף נמצא בתהליכי כתיבה על-ידי ג׳יימס מנגולד, התסריטאי-במאי של ״לוגאן״ האהוד. אך כעת עוד יותר מסקרן לראות האם דיסני, שנחשבים בתור האולפנים הכי יציבים והכי פחות אימפולסיביים, ישנו את התכניות להמשך בעקבות התוצאה של ״סולו״, ויחשבו מחדש את היקום הקולנועי המתרחב הזה, לפחות בכל הנוגע לפריקוולים. ההצלחה המסחררת של ״הנוקמים: מלחמת האינסוף״, שהיה שיא קולנועי מרהיב שאיחד בתוכו את כל 18 הסרטים הקודמים של מארוול בעשייה מחושבת חסרת תקדים - עשויה (וצריכה) להוביל את הכיוון המחשבתי הכללי של עתיד ״מלחמת הכוכבים״.