מונוכרום, יוסי מאמיה, פייסבוק

לא רק ה"מונוכרום": סלקציה גזענית בחיי הלילה היא תופעה רחבה

הופתעתם מההקלטה של בעלי ליין ה"מונוכרום" ? כנראה שאתם לא מכירים את סצנת חיי הלילה. זוהר צלח קורא לבליינים להילחם על הזכות שלהם לבלות וגם: תגובת שרת התרבות

ההקלטה של בעל ליין המסיבות "מונוכרום", שדורש מהיח"צנים לבצע סלקציה ולא להכניס למסיבה בליינים "עם חולצת אדידס או עיניים קרובות" אבל כן "בלונדינים ביבוא אישי" וגם מבקש מהם "להיות נאצים" ו"לזכור שהיטלר היה גאון", העלתה את הליין הבעייתי לכותרות.

לא מעט בליינים מכירים את הסלקציה המאוד קפדנית של ה"מונוכרום", שם היחצ"נים בודקים חשבונות פייסבוק לפני שמאשרים קניית כרטיסים לאירוע. השמועות על גזענות היו שם תמיד ואף עלו לכותרות לפני שנה כשבלייניות בנות העדה האתיופית לא אושרו למסיבה.  אתמול קיבלנו את החותמת הרשמית לכך שהסלקציה ב"מונוכרום" היא גזענית.

לצערי הרב, אי אפשר לומר שהמקרה של ה"מונוכרום" הוא יוצא מן הכלל שלא מעיד על הכלל. הסלקציה הגזענית והדוחה הזו היא אחד המאפיינים הבולטים של הסצנה הטכנואידית, שמתאפיינת בצבע עור בולט אחד.

כמו רוב המאפיינים של סצנת הטכנו, גם הסלקציה הגיעה מברלין ולה מטרה אחת – להפוך מקומות לאקסקלוסיביים ונחשקים יותר. בישראל, אנשים רוצים להגיע לאותם מקומות כדי לעלות לסטורי שלהם תמונה משם, מקרה קלאסי של לראות ולהיראות.

הטכניקה הזו עובדת ועובדת בגדול והדוגמא הטובה ביותר היא כאמור ה"מונוכרום", שהפך לאחד הליינים המבוקשים בישראל. הטריק היחצ"ני של "ההקלטה שהודלפה" הוא נמוך, דוחה ומגעיל אך עם זאת יעיל, שכן הליין שוב בכותרות.

לא נראה שמישהו זוכר את זה אבל סלקציה מסוג זה היא עבירה על חוק איסור האפליה במוצרים, שירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים. לצערנו, האכיפה של חוק זה לא באמת קיימת, מה שמאפשר לבעלי הליינים להמשיך להתנהג בבריונות וגזענות.

חיי הלילה של תל-אביב הם אחד הנכסים התיירותיים הכי גדולים שיש לישראל. אחרי השיפור המשמעותי בכל מה שקשור לתקיפות מיניות ואלימות, שהיו בעיות מרכזיות בסצנת חיי הלילה בעבר, הגיע הזמן להילחם בגזענות שרק מזיקה לסצנה.

השינוי יכול להגיע קודם כל מאיתנו, הבליינים, שצריכים  להחרים את ה"מונוכרום" ואת שאר המועדונים ה"אקסקלוסיבים" שפוגעים בצורה קשה בגיוון בחיי הלילה  ובזכות של כולנו לבלות בצורה חופשית. תאמינו לי, יש מספיק אלטרנטיבות.

אני קורא גם לשרת התרבות, מירי רגב, להתערב בנושא. חיי הלילה היא סצנה תרבותית לכל דבר שזוכה לאפס תמיכה ממשלתית אבל כאן נחצה גבול. הגיעה הזמן שהשרה, שטוענת שהיא נלחמת למען שוויון בקולנוע, במוזיקה, בספורט, תלחם בגזענות בחיי הלילה.

תגובת שרת התרבות והספורט מירי רגב: 
" אני מגנה בחריפות את דבריו של מפיק 'מונוכרום', המעידים על  קיומה של 'סלקציה' מכוערת בליין חיי הלילה.  אני דוחה בשאט נפש  את אמירותיו הגזעניות, שאין להם כל מקום תחת השמש. בכוונתי לפנות לכל הגורמים הרלוונטיים במשרדי הממשלה על מנת שנאמוד את מימדיה של התופעה הפסולה והבלתי חוקית של האפליה בחיי הלילה ונתחקה אחר הדרכים האפקטיביות למגרה ולעקור אותה מהשורש. מאז כניסתי לתפקידי אני במלחמה בלתי פוסקת נגד תופעת 'המועדונים הסגורים' בכל תחומי התרבות והספורט. הגיעה העת, שנדאג לפתיחת הדלתות לכולם גם בחיי הלילה והבידור, כך שעקרונות השוויון וכבוד האדם, שהם במעמד חוקתי בישראלי ייושמו מסביב לשעון, גם בחיי הלילה. אסור לצבוע את חיי הלילה בישראל בצבע אחד".

ח"כ מירי רגב
 

ח"כ מירי רגב (ללא קרדיט )