האן וצ׳ובאקה ב״סולו: סיפור מלחמת הכוכבים״, יח״צ

"סולו: סיפור מלחמת הכוכבים" מתקבל בתגובות פושרות בעולם

סיפור המקורות של האן סולו מפוזר ולא ממש מצדיק את קיומו והמחליף של האריסון פורד לא מצליח לשחזר את הכריזמה שלו, מזל שלפחות צ'ואי שם. שני פרומקין, ביקורת

דיסני הגיעו לכבוש את הריביירה הצרפתית בערב אחד עם המותג הקולנועי האייקוני מכולם, מלחמת הכוכבים. ״סולו: סיפור מלחמת הכוכבים״, הפריקוול ששם במטרתו להציג את סיפור מקורותיו של האן סולו, הבחור הרע עם הלב הטוב הנצחי שכולנו מכירים ואוהבים, הציג בפסטיבל קאן בפרמיירה האירופאית הנוצצת שלו, אך התקבל בתגובות לא נלהבות.

תהליך ההפקה של ״סולו״ זכה למאורעות מהסוג שכל אולפן שואף להמנע מהם: בשלהי הצילומים, צמד הבמאים, פיל לורד וכריס מילר, פוטרו מהסט בשל חילוקי דעות אמנותיים נרחבים מדי עם נשיאת לוקאספילם ומפיקת העל, קתלין קנדי (״אי.טי״, ״פארק היורה״), והוחלפו בבמאי הותיק רון הווארד (״אפולו 13״, ״צופן דה וינצ׳י״). נאמר כי השניים, שאחראים על קומדיות מצויינות כמו סרטי ״גשם של פלאפל״ ו״ג׳אמפ סטריט״, ניסו למשוך לכיוונים שונים לחלוטין מאלו שסוכמו איתם מראש, וכך (בצדק) מצאו את עצמם מחוץ לגלקסיה הרחוקה מאוד. הווארד הצטרף, וערך צילומים מחדש למעלה מ-70 אחוז מ״סולו״, שבעקבותיהם תקציבו הגרנדיוזי הגיע ללמעלה מ-200 מליון דולר. למרבה האכזבה וכנראה בעקבות התגלגלות העניינים, ״סולו״ מציג חזון ויזואלי ובנייה נרטיבית לא מגובשים ומזורזים, ואף באופן חריג - אפקטים שלא עומדים בסטנדרטים המצטיינים הידועים של הפרנצ׳ייז.

אלדן ארנרייך בסולו: סיפור מלחמת הכוכבים
 

אלדן ארנרייך בסולו: סיפור מלחמת הכוכבים( יח״צ)

 

את נוכחותו בעלת הכריזמה יוצאת הדופן של האריסון פורד מנסה לתפוס אלדן ארנרייך. ארנרייך כבר הוכיח כישורי משחק נפלאים ב״יחי, הקיסר!״ של האחים כהן, אך לא מצליח לשחזר אותם באופן יציב במקרה של ״סולו״ - רבות בגלל כתיבת הדמות. גם אם ישנם רגעים קטעים המעידים על פוטנציאל אישיותי של הכוכב החדש, ארנרייך לא מביא מעצמו משהו ייחודי או מסקרן מספיק בשביל הדמות הכל כך פופולארית הזו. אנחנו פוגשים את האן בתחילת דרכו, לפני שהפך לטייס, לפני שפגש את צ׳ובקה ולאנדו, לפני שזכה במילניום פאלקון ואפילו לפני שקיבל את השם סולו. אך למעשה רובם של הפרטים האלו, שאמורים לחשוף הרפתקאות עבר מסעירות, מוגשים בדרך שלא מוסיפה להם או למורשת ״מלחמת הכוכבים״ משהו בעל חשיבות בידורית או רגשית. לזכותו של ״סולו״, הרגע המלבב והמקסים ביותר של הסרט הוא אותו המפגש ההיסטורי בין האן לצ׳ואי, שבקלות היה יכול להרתיע, אך כמו כל שאר הסרט - גם המידע החדש הזה הוא בסופו של דבר מיותר.

בעיה מרכזית של ״סולו״ היא חלוקת האינטרקציות בין דמויותיו המרובות באופן שמשאיר אותו כמעט בלי דינמיקה אחת חשובה. הכימיה עם צ׳ואי, בגילומו של ג'ונאס סואוטאמו, היא כאמור כנראה הדבר הטוב היחיד שניתן להגיד על ״סולו״. עד כדי כך שחבל שהיוצרים השונים, בעיקרם צמד האב ובן התסריטאים, לורנס וג׳ונתן קסדן, לא השכילו למקד את ״סולו״ כקומדית חברים ברחבי החלל, א-לה תור וההאלק ב״תור: ראגנארוק״ המצליח של מארוול, במקום ללכת לכיוון הפזרני שרק מנסה להיות סרט שוד.

שלוש מערכות היחסים המרכזיות הנוספות של האן נטולות כימיה, ומתמקדות באהובתו הראשונה קירה, דמותה של אמיליה קלארק (הידועה כמובן כאם הדרקונים); הפושע והכביכול-מנטור החדש טוביאס בקט, המגולם על-ידי וודי הארלסון האהוב; ולאנדו קלריסיאן (גם הוא בהחלט היה יכול לעבוד בקומדית buddy יחד עם האן), אותו מגלם באקסטרווגנטיות דונלד גלובר, שבימים אלו כובש את אמריקה בכל מדיום אמנותי שעולה על הדעת. נשמע כמו המון חומר לפתח ממנו עלילה משמעותית, אך בפועל מתרחש כאוס המלהטט בין דיאלוגים דלים וחסרי אפיון, חוסר בנייה של מה שאמור להיות הרגעים הקריטיים של האן מול כל דמות שלצידו, נבלים גנריים, ובכלליות נרטיב משעמם שמקפץ מאפיזודה לאפיזודה ללא מהות.

 אמיליה קלארק בסולו: סיפור מלחמת הכוכבים
 

אמיליה קלארק בסולו: סיפור מלחמת הכוכבים( יח״צ )

 

בהקרנת העיתונאים בקאן, לאורכו של הסרט לרגע לא הדהדו באולם קולות צחוק, ובסיומו לא נשמעו מחיאות כפיים. בנתיים ״סולו״ עומד על 71% באתר Rotten Tomatoes, ולמרות שיש לציין שעוד מבקרים רבים עתידים להוסיף את דעתם החיובית/שלילית - הציון לרוב לא זז באופן משמעותי כבר בשלב הזה. כך או כך, זה לא ציון רע, שמדגיש כי בכל זאת מבקרים רבים נהנו ובודרו מחוויית הצפיה, אך זה כן מספר רחוק למדי מהציונים שסרטי הפרנצ׳ייז התרגלו לקבל מאז שדיסני החזירו אותו בגאון לחיינו. הציון מגיע לאחר חילוקי הדעות הנוקבים ש״אחרוני הג׳דיי״ הביא איתו, כך שדיסני וקנדי צריכים לוודא שפרק 9, השייך לטרילוגיה המרכזית ויגיע לבתי הקולנוע בדצמבר 2019, יאחד שוב את דעת הצופים, לפני שזו תתן את אותותיה בקופות. הידיעה המרגשת והאופטימית היא שבית העכבר מתכנן להרחיב בקרוב את ״מלחמת הכוכבים״ בסרטים וסדרות בהם יככבו דמויות חדשות במקומות חדשים ברחבי הגקלסיה, במקום להשען רק על העבר. 

״סולו: סיפור מלחמת הכוכבים״ עולה לאקרנים בסופ״ש הקרוב.