האח הגדול, צילום מסך

האח הגדול מציג: דו קיום? גם לא בחלל החיצון

האח הגדול פרק 6: משימה מטאפורית פסימית למדי, איך להשתמש במילה 'כפרה' כטיפקס מילולי וגם: מתי נתחיל להבין מה קורה? מיכל קליינברג, ביקורת

זוכרים שהייתם קטנים והייתם משחקים במכולת "בכאילו" עם חבר? היה לכם שם פירות וירקות בכאילו, חטיפים ושוקולדים בכאילו, קופה וכסף בכאילו; היה בא "לקוח", נגיד אותו החבר או אמא שלכם, ומבקש לקנות משהו, אתם הייתם אורזים לו את המצרכים הדמיוניים בשקית דמיונית ואומרים לו כמה זה עלה, הוא היה עושה עם היד כאילו הוא מחזיק מטבעות ומגיש לכם את "הכסף", אתם הייתם שולחים את ידכם ועושים כאילו לקחתם משהו; הייתם משחקים בכאילו, הוא מוותר לכם על זה שיש רק במבה 'שוש' ואתם מוותרים לו על זה שהוא לא באמת שילם כסף אלא רק הניח אוויר ריק בכף ידכם. אבל לא בבית האח הגדול. בבית האח הגדול הילדים שמשחקים בכאילו לא מוותרים על שום דבר בכוכב הכאילו שלהם.

פספסתם את הפרקים הקודמים? תתביישו לכם:

נשים נשים, שק של משברים

האם זאת הייתה ההדחה האותנטית ביותר בתולדות האח הגדול?

אז מה היה? הדיירים לוקחים חלק במשימת חלל מיוחדת ומתחפשים לאסטרונאוטים (והאחות מפגינה שוב את כישורי השיחה המדהימים שלה: "תומר איך זה להיות אסטרונאוט? תומר: "הגשמת חלום!" האחות: "תודה אתה יכול ללכת"), במשימה הם צריכים להקים מושבה ישראלית על הכוכב 'צדק', טיב המשימה נרמז בגוף הטקסט. כחלק מהקמת המושבה הם צריכים להחליט מה יהיה ההמנון של המושבה, מה יהיו סמליה הדתיים, מה יהיה המאכל הלאומי והאם יהיה מותר לחללית לנסוע בשבת, כלומר, האם תהיה כפייה דתית או לא (כשרק לי 'נוהל שבת' נראה לא רלוונטי בחלל, המקום שהרי אין בו זמן?? כנראה..) 

האח הגדול
 

כיף גדול לכולם (צילום מסך )

במשימה שמס חווה את פלאי הדמוקרטיה, כאשר כערביה אחת בין 16 יהודים היא לא מצליחה להעביר שום דבר למושבת הצדק המופלאה אך כשעולה הדיון מה יהיה הסמל של המושבה וכולם אומרים "מגן דוד", היא בכל זאת מנסה להעביר רעיון הזוי ומופרך של מושבה שתכבד את כל הדתות, "חה חה חה" יגיבו שאר הדיירים "טוב אז לוחות הברית עם הפנים של עומר אדם", שמס תתעקש, תנסה להסביר מה זה סבלנות דתית ובסוף מירב תסכים "בשבילה", שמס תסביר שהיא לא רוצה שהם יעשו את זה מקומית, בשבילה, כדי שהיא לא תיעלב, אלא שהייתה רוצה שיבינו את המהלך התיאורטי של הקמת ישוב חדש עם כמה אנשים שונים שמכבדים בו את כולם, אבל במבה דמיונית וכסף מאוויר לחוד - ופוליטיקה ולאומנות לחוד.

 האח הגדול
 

סוגסטיה (צילום מסך )

בהמשך שמס עוברת אינטרבנשן מנומס במסווה של שיחת נפש מהחברים, שם תומר מסביר לה שזו המדינה שלו אבל הוא מוכן לארח אותה בשמחה ותמי אומרת לה שקרים כמו "אני מבינה את הכאב שלך", מבינים הכאב, מוכנים לקבל באהבה, ובכל זאת, במשימה דמיונית, על מושבה דמיונית, בארגז חול דמיוני, בחלל החיצון – לא הסכמתם לשים על דגל דמיוני סמלים דתיים נוספים, מה זה אומר? פחות או יותר הכל.

"הוא חטוב ואת..."

חזרה לתחילת הפרק. חוזרים לרגע ההדחה של אינה, קרב צמוד בינה לבין תמי, אינה הולכת, תמי נשארת, הפרצוף של ישראל: "כל עוד בלבב פנימה, נפש יהודי הומיה", הפרצוף של סמואל: "תבכה, תחשוב על דברים עצובים, גורים נטושים, ליצנים בוכים, קדימה סמואלללל מצלמים אותך!!", בסופו של דבר הצליח לרכז איזו מידה של לחלוחית בזוויות העין, אבל מאז רומן המצמוצים עם לירז אני כבר יודעת שאצל סמואל העיניים זה דבר בוגדני. אז איפה באמת עומד אותו רומן? כצפוי, ללא הסכנה נעלמה גם התשוקה, ונראה שלירז וסמואל הפרידו עפעפיים לעת עתה. בהמשך מגי תפגין טאקט מדהים כשלירז תגיד שסמואל הוא בכלל לא הכיוון שלה ומגי תשאל "זה בגלל שהוא חטוב ואת.....?"  

 האח הגדול
 

לירז: להפיק את המירב מכל מצב (צילום מסך )

אתה זבל כפרה

בהמשך מירב יוזמת ריב הזוי עם סימה ולירון וטוענת שהם מתאימים כי שניהם אנשים מרצים, לירון מתעצבן, סימה נואמת נאום סטייל טינה טרנר של "never again" ברבדים שברור שמירב לא התכוונה אליהם ("אני גמרתי לרצות, מעכשיו אני סימה בשביל סימה!" וכו') ומירב, שחרחרה את הריב מלכתחילה, 'לא מבינה' למה הם מתעצבנים וטוענת שזאת פשוט בעיה, כי היא "צריכה סביבה חברים חזקים".

בסוף הריב בינה לבין לירון נגמר בשיח הקלאסי בו בעצם ממשיכים לריב אבל זה במראית עין של פיוס כי עכשיו זה שזור במילה 'כפרה', שמתפקדת כאיזשהו טיפקס מילולי, זה נראה בערך ככה: "מה יש, בסך הכל אמרתי שאתה זבל כפרה", "כפרה אני מבין מה את אומרת אבל פעם אחרונה בחיים שלך, טוב כפרה"? כפרות עליכם.

היה גם ריב לא ברור בין תמי לסימה, אולי אם האחות הגדולה הייתה משקיעה קצת זמן בלהעביר סיפור כמו שצריך זה היה יותר ברור, אבל מה שקיבלנו זה משהו כזה - תמי אומרת שהיא עייפה, סימה אומרת בסדר גם אני עייפה, תמי אומרת מה הקשר, סימה אומרת מה זה מה הקשר אני ארצח אותך, מישהי אומרת למישהי תורידי את הטונים, אני אומרת - אני לא מאמינה שאני כותבת על זה.

בכל מקרה, הנה קולאז':

 האח הגדול

בטוח אתם לא רוצים להיות זוג? (צילום מסך )

 

האם האחות הגדולה לא יודעת לנהוג?

רגע השיא של הפרק מבחינתי היה כשאליאב התעצבן על האחות הגדולה על כישורי הנהיגה שלה בחללית דמיונית: "הלו, את יודעת לאן את לוקחת אותנו בכלל?! כבר 9 שעות ולא מגיעים לשום מקום! ותדליקי מזגן! את צריכה מפה? איבדת כיוון?" והאחות הגדולה מצדה עונה כמו אישה מוכה שגברים מכוונים אותה ברחוב לתוך חניית רוורס למרות שהיא בכלל צריכה להמשיך לנסוע ישר: "אממ.. אני נוסעת לחלל". 

כן אחותי את בהחלט בחלל... אז אני אעדכן אותך שבינתיים על כדור הארץ התוכנית מדשדשת ופשוט לא ברור מה קורה בה, איך, מתי ולמה: מי החברים בבית? אין לי מושג, מה קורה עם הרומנים בבית? אין לי מושג, מי העמיד את מי להדחה ואיך לירון שהיה חביב הבית פתאום מועמד? ממתי סימה ותמי כל כך שונאות אחת את השניה ולמה? מהם בעצם כישורי המנהיגות של מגי שזיכו אותה בתפקיד? למה מריה מפחדת לחתוך סלט והאם זה כולל גם סלט פירות? אין לי מושג. נותר רק לקוות שצוות העריכה של התוכנית ינחת גם הוא יחד עם הדיירים מהחלל החיצון ושיתחיל להיות פה איזה נרטיב או שניים.

 האח הגדול
 

לא יודעת לנהוג זאתי (צילום מסך )

נ.ב - אם מביאים גם העונה 'דג מדבר' אני פורשת.