הג'וקר, יוטיוב

לא רציני? מתברר שכריסטופר נולאן לא התקבל ללימודי לקולנוע

בראיון מיוחד סיפר הבמאי האגדי של "האביר האפל" שלא התקבל ללימודי קולנוע בצעירותו ומסביר את הסוד מאחורי טרילוגיית באטמן

״2001: אודיסאה בחלל״ היא יצירת המופת המד״בית של סטנלי קובריק, שהשפיעה עמוקות על רבים מהבמאים שהגיעו אחריה, והיא חוגגת 50 שנה לצאתה. לכבוד המאורע, פסטיבל קאן הביא את לא אחר מכריסטופר נולאן, מהבמאים המוערכים והפופולאריים ביותר של ימנו, להנחות את ערב ההקרנה של הסרט האייקוני.

איך במאי נולד

את ההקרנה החגיגית הקדימה שיחה פומבית בכיכובו של נולאן, שסחפה אחריה קהל אדיר מימדים (כולל את נציג השופטים והבמאי היוקרתי בפני עצמו, דני ווילנוב) של מבקרי הפסטיבל, שניסו את מזלם בתורים הארוכים. עם תחילת השיחה, נולאן סיפר על המפגש הראשוני שלו עם הסרט, שעלה לפי דבריו לאקרנים שוב בעקבות ההצלחה הפנומנלית של ״מלחמת הכוכבים״. אביו של הבמאי, שאז היה רק ילד צעיר, לקח אותו לצפות ב״אודיאסאה בחלל״ על המסך הגדול, במה שלימים יהפוך לרגע מחולל נוסף בהיסטוריית הקולנוע: הרגע הזה שנולאן הילד חווה בבית הקולנוע, הוא הרגע בו נולאן הבמאי נולד. 

כשהוא נרגש להגיע לראשונה לקאן, נולאן ציין כי היה לו חשוב לוודא שדור קולנוענים חדש יחווה את אותה החוויה, ויצפה ב״אודיסאה בחלל״ על המסך הגדול בפילם - בגרסא הכי קרובה לגרסא המקורית של הסרט שיצאה עד היום. נולאן עצמו עמד מאחורי פרטי הפרטים של הויזואליה והסאונד בגרסא החדשה שלא עברה דיגיטציה. לטענת הבמאי הבריטי, ״פילם מדמה הכי היטב את איך שהעין רואה״, והוא פועל כמדיום שונה לחלוטין מסרטים המצולמים בשיטות דיגיטליות.

 כריסטופר נולאן בכיתת אמן
 

כריסטופר נולאן בכיתת אמן(Mathilde Petit /FDC )

 

נולאן, שלכל הדעות נמצא בקרב הבמאים ההוליוודים המצליחים ביותר בהיסטוריה, סיפר איך בשעתו לא הצליח להתקבל ללימודי קולנוע, ולכן היה צריך ללמוד תוך כדי יצירה - לדעתו הדרך הטובה ביותר ללמוד ליצור. מי שלא הרשים את בתי הספר לקולנוע, הוא הבמאי שהביא את סרטי הקומיקס למרכז אהדת הקהל והמבקרים, וכמו כן את מצלמות האיימקס לסרטים, כשהוא חשב שזה ״כלי מרהיב למשוך את הקהל לסיפור בגלל גודל המסך ובהירות התמונה הנפלאה״, והוסיף שזה מדגיש את ״השכבות בהופעה של השחקן״. נולאן סיפר שהיה הראשון להשתמש בפורמט בהוליווד עבור ״האביר האפל״, כמה מורכב זה היה אז, ואיך ב״דנקירק״ כבר הצליח לצלם כך את רובו של הסרט (כשהשנה ״הנוקמים: מלחמת האינסוף״ מסמל באופן רשמי את הסרט הראשון בהיסטוריה שצולם כולו באיימקס). 

הנבלים הגדירו את באטמן

כמובן שכשמביאים את נולאן לדבר עם קהל, או למעשה עם כל אדם באשר הוא, יש לצפות כי טרילוגיית באטמן שיצר תעלה לא מעט בשיחה, להתרגשות המרובה של הצופים והמאזינים. נולאן אומר שאלו אמנם סרטי גיבורי-על אך ברמה היסודית הם מבוססים על רעיונות האשמה והפחד, והדחפים חזקים שיש לדמויות. ״לברוס וויין אין כוחות-על, מלבד עושר יוצא דופן, הוא מאוד מאוד עשיר... אבל באמת הוא פשוט מישהו שעושה הרבה שכיבות סמיכה. ברמה הזו מאוד קל להתחבר אליו, והוא מאוד אנושי. לסיפורים האלו הם בעלי טבע מאוד גדול מהחיים, אך הם מבוססים על בני אדם שמאוד קל להזדהות איתם״.

נולאן אמר שעבורו כל סרט בטרילוגיה העטלפית מייצג ז׳אנר אחר, שהוכתב על-ידי הנבל שלו: ״באטמן מתחיל״ היה סרט המקורות והמסע של הגיבור, והנבל היה המנטור שהפך ליריב; ״האביר האפל״ היה דרמת פשע ברוחו של ״היט״ של מייקל מאן, כשהג׳וקר הוא סוכן הכאוס; ו״עלייתו של האביר האפל״ היה סרט היסטוריה אפי במובן מסויים לדבריו. נולאן הוסיף שכל סרט עלה במדרגות הסקאלה, ואומר משהו אחר על דמותו של וויין. 

התמה המרתקת ביותר החוזרת שוב ושוב ממילותיו של נולאן, בדיוק כמו מסרטיו, היא החשיבות שהוא מעניק לקשר שלו עם הקהל שלו, כשהוא בונה עבורם עולם. נולאן דיבר למשל על כך שיש לקחת בחשבון את הקונבנציות והאסוסיאציות המזוהות עם כל ז׳אנר בקרב הקהל, וכיצד הוא משתמש בזה כדי להנחות את הקהל, בעודו לוקח אותם למקומות מעניינים יותר ומסובכים נרטיבית כמו ב״התחלה״ (אינספשן).

הכל נשאר במשפחה

את מרבית הצלחותיו הקולנועיות נולאן כתב כידוע עם אחיו התסריטאי, ג׳ונתן נולאן. הבמאי הבריטי מינה את הסוגים השונים של תהליכי הכתיבה המשותפת של צמד האחים לאורך השנים: ״במקרה של ״ממנטו״, אני כתבתי את התסריט לבד, והייתי מראה לו אותו, והיינו מדברים עליו; ״היוקרה״ זו הפעם הראשונה שבאמת עבדנו יחד באופן מוחלט, וזה היה מקרה בו הוא השקיע שנים לנסות לפצח את הטיוטה הראשונה, ואז אני לקחתי ושכתבתי חלקים מהתסריט שלו; במקרה של טרילוגיית ״האביר האפל״, די הרבה מזה נעשה כששנינו היינו ביחד בחדר, זורקים רעיונות וכותבים יחד, לפעמים לא רק בחדר - אלא גם במושבים האחוריים של מכוניות או במטוסים, או איפה שהיינו צריכים להיות בזמן שצילמנו סרטים; ״בין כוכבים״ (אינטרסטלר) היה פרוייקט שהוא במקור כתב עבור סטיבן ספילברג שנים לפני כן, אז אני לקחתי את התסריט ושילבתי אותו עם רעיונות משלי, וכתבתי אותו בצורה שונה בזמן שהוא עשה דברים אחרים מאוד יצירתיים בעולם הטלוויזיה״. נולאן התייחס לכך שאחיו עסוק ביצירת עונתה השניה של ״ווסטוורלד״, יחד עם אישתו ליסה ג׳וי.

נולאן דיבר גם על שיתוף הפעולה שלו עם אישתו, המפיקה אמה תומאס, שעבדה איתו על כל סרטיו: ״זה נהדר לעבוד עם אנשים שאין להם אג׳נדה מעבר לעזור לך ליצור את הסרט הכי טוב שאתה יכול. זה מפתיע כמה זה קשה להקים את הקשרים האלו בקונטקסט עסקי, אז מתי שהיה לך את העונג לעבוד עם אנשים כשהכסף בכלל לא היה חלק ממה שהייתם עושים - זה נפלא אם אתה מצליח לאחוז בקשרים האלו. יש תקשורת נוחה ויש אמון, והאנשים האלו שרוצים רק את הטוב ביותר עבורך ואתה יודע את זה - כשהם אומרים לך שאתה טועה, או שאתה צריך להנמיך את הטון שלך, אתה נותן לזה תשומת לב״. נולאן הוסיף להחמיא לתומאס, כשהכריז שלעולם לא ידע איך היא הצליחה לאזן בין הקריירה שלהם לחיי המשפחה.