קייט בלאנשט והירוקאזו קורה-אדה, Alberto Pizzoli/AFP

פסטיבל קאן: הסרט היפני שזכה והסרט הלבנוני שכבש את השופטים

פסטיבל קאן ה-71 הגיע לסיומו עם הכרזת צוות השופטים של קייט בלאנשט על הזוכה הגדול: "Shoplifters״ של הבמאי היפני האהוב בקאן, הירוקאזו קורה-אדה, לקח את דקל הזהב היוקרתי. הדרמה ההומאנית הענוגה עוקבת אחר משפחה עניה שמאמצת לחיקה ילדה צעירה המתקשה לשרוד בכפור - ונחשבה למובילה משמעותית בתחרות לאורכו של הפסטיבל.

״שחור על לבן״ של ספייק לי, שזכה לתשואות נרחבות והייפ מאסיבי במהלך הפסטיבל, זכה בפרס השני בחשיבותו של הפסטיבל - הפרס הגדול של חבר השופטים (ה-Grand Prix). דרמת-הפשע-הקומית 
הרלוונטית תעלה בארץ בתחילת אוגוסט הקרוב, במקביל לעלייתו לאקרנים באמריקה. לי אמר על הזכייה: ״אני מקבל את זה בשם אנשי רפובליקת ברוקלין, ניו יורק״. זאת בהמשך לכך שבפרמיירה, שניות ספורות לפני שהאורות כבו באולם לומייר העצום, לי צעק אל המיקרופון ״Brooklyn is in the house!״, והסרט מיד התחיל.

אחד הסרטים האחרונים שהוצגו בתחרות המרכזית הסתמן כזוכה הגדול שלה, אך בסופו של דבר זכה בפרס חבר השופטים. יקירת הפסטיבל, נאדין לאבאקי (״קרמל״), מגיעה לראשונה להתחרות על דקל הזהב עם ״כפר נחום״. הדרמה הלבנונית צברה הייפ לאחר שסוני רכשו את הסרט להפצה ברחבי אמריקה טרם הפרמיירה של הסרט בקאן, ונאמר כי במחיר גבוה למדי של 1.3 מליון דולר. 

 כפר נחום
 

כפר נחום(יח״צ )

 

״כפר נחום״ עוקב בצילום מאוד צפוף שכמעט ולא נותן מוצא אחר זאין בן ה-12 (זאין אל רפיאה בעל הכריזמה הטבעית), שחי בעוני מחפיר, ומשוטט ברחובות והגגות בלבנון, בנסיון לשרוד. זאין סולד מבחירותיהם (והסרט שואל האם אלו באמת בחירות) של הוריו, שמוכרים את בנותיהם הצעירות במיוחד לנישואים כפויים, והוא נוטש את הבית רק כדי למצוא את עצמו בסיטואציה עגומה לא פחות, לצידו של תינוק לבבי. השחקנית-במאית לאבאקי מערבלת כאן תמות של התעללות בילדים, מהגרים, פליטים ופוליטיקה מייאשת של גבולות - כשהעומס הזה, במיוחד לקראת הסוף הארוך, די מעפיל על הסרט ההומאני המרגש. 

הפרמיירה הסתיימה עם מחיאות כפיים סוערות, וההכרזות השונות של הצופים הנרגשים על דרכו של ״כפר נחום״ הישר לקבלת הפרס היוקרתי - לא איחרו לבוא, אך כאמור לא קלעו: