האם "דדפול 2" מצליח לעמוד בציפיות?

סרט ההמשך ללהיט הקופתי מ-2016 שומר על ההומור והוולגריות שאפיינו אותו אך גם מנסה להיות קצת יותר מזה. התוצאה מעניינת במיוחד • זוהר צלח, ביקורת

הסיפור של "דדפול" הוא אחד הסיפורים המרתקים ביותר של שוברי קופות בשנים האחרונות. הסרט הראשון קיבל תקציב נמוך יחסית לסרטי קומיקס אחרים (58 מיליון דולר) אבל זכה להצלחה קופתית עצומה עם הכנסות של 783 מיליון דולר בכל העולם.

מה שמדהים בהכנסות של "דדפול" זה העובדה שהסרט הוא בדירוג R (מה שאומר שמתחת לגיל 17 נדרש ליווי הורה בארה"ב). זהו סרט גיבורי על הראשון שדורג כך, והסיכון התגלה כמשתלם במיוחד – מיליוני צופים התאהבו באלימות המוגזמת, בדם והוולגריות של הסרט. היום (ה'), שנתיים אחרי ההצלחה המסחררת של הסרט הקודם, מגיע לבתי הקולנוע "דדפול 2".

את הסרט הראשון ביים טים מילר, במאי אלמוני, שהיה זה סרטו הגדול הראשון. חילוקי דעות אומנותיים של הבמאי עם ראיין ריינולדס, אחד מהמפיקים בפועל, מהתסריטאים וגם כוכב הסרט, הובילו להחלפתו בדיוויד ליץ' ("ג'ון וויק", "פצצה אטומית").

הבחירה בליץ' מתגלה כמשתלמת, במיוחד בסצנות האקשן הסופר-אלימות של הסרט. גם בפן ההומריסטי שלו "דדפול 2" הולך רחוק יותר מקודמו – הוא יורה הרבה יותר בדיחות בקצב הרבה יותר מהיר וזה פשוט עובד נהדר – די.סי קומיקס, וולברין, ת'אנוס ואפילו ראיין ריינולדס בעצמו (בסצנות האפטר קרדיטס הטובות ביותר של מארוול עד כה) – דדפול לא חס על אף אחד.

  "דדפול 2"
 

"דדפול 2" (צילום: יח"צ)

 

המאפיינים האלה שומרים על הוייב הכל-כך מוצלח של הסרט הראשון וירצו מאוד את המעריצים, אבל גם ריינולדס ושאר אנשי הצוות מבינים שבהעדר כיוון עלילתי לדדפול לא יהיה מה להציע לעוד הרבה זמן ולכן שמים דגש על כך.

הסרט החדש נפתח בטרגדיה אישית שעוברת על ווייד וילסון (דדפול) ומשפיעה עליו בצורה משמעותית מאוד. קולוסוס (סטפן קפיציץ') מציע לו להצטרף ולהפוך למתלמד באקס-מן.

דדפול מסכים, ויחד עם קולוסוס ונגסוניק טיינאייג' וורהד, שלה חברה יפנית חדשה (שמצליחה להצחיק עד דמעות עם שורה אחת שחוזרת על עצמה), הוא יוצא לנסות ולהרגיע נער מוטנטי מתפרע בשם ראסל (ג'וליאן דניסון) העובר התעללות. התגובה המאוד לא אקס-מנית של דדפול כשהוא מגלה שראסל עובר התעללות מובילה אותו ואת הנער המתפרע למתקן כליאה.

  "דדפול 2"
 

"דדפול 2"( צילום: יח"צ)

 

בנקודה הזו נכנס לתמונה קייבל (ג'וש ברולין, ת'אנוס מ"הנוקמים: מלחמת האינסוף"), מוטאנט מהעתיד המגיע לחסל את הגרסה הצעירה של ראסל, שבעתיד הופך למוטנט מסוכן שפוגע בקייבל באופן אישי.

בעוד סצנות האקשן בשיתופו מעולות וכך גם הדינימיקה שלו עם דדפול, משהו בדמות של קייבל לא עובר. אולי זה ברולין, שכבר תקוע לנו בראש כת'אנוס, אולי זו הכתיבה שלו, ואולי זה שפשוט הניגוד בין הרצינות התהומית של קייבל לבין הטירוף המוחלט של דדפול, שכ"כ בולט באינטראקציה שלהם בקומיקס, לא מיתרגם אל המסך בצורה מוצלחת כאן.

 דדפול 2
 

דדפול 2(צילום: יח"צ )

 

גם כל הסיפור סביב ראסל לא בדיוק עובד. את האכפתיות של דדפול, שמחפש סוג של גאולה בכך שיגן על הילד, אפשר לקנות בזכות ריינולדס, אבל הכתיבה העצלה והקלישאתית של ראסל בשילוב ההופעה הבינונית של השחקן שמגלם אותו הופכים אותו לדמות מיותרת למדי.

בגזרת הדמויות החדשות, השיחוק הרציני ביותר של הסרט הוא בדמות של דומינו (זאזי ביטס, "אטלנטה"), שכוח העל שלה הוא מזל. הויכוחים עם דדפול, שלא מאמין שזה כוח על, יחד עם כמה הברקות תסריטאיות, הופכים את הדמות לצבעונית ומעניינת למדי וכולי תקווה שנראה אותה גם בסרט ההמשך.

  "דדפול 2"
 

"דדפול 2" (צילום: יח"צ)

 

שאר הדמויות שהצטרפו לסרט נמצאות שם בעיקר בשביל לשרת את ההומור של דדפול, וזה עובד מעולה- בעיקר עם ה"אקס פורס" שדדפול מקים, מה שמוביל לאחת הסצנות הטובות בסרט (וגם לאחד הקמאוס הכי מבריקים שאני זוכר).

בשורה התחתונה, "דדפול 2" הוא סרט מעולה; הוא לוקח את מה שעבד בסרט הראשון ומקצין אותו. בנוסף לכך, הסרט מנסה לעבות קצת את המותג עם עלילה (שהייתה חסרה בסרט הראשון) וכן דמויות חדשות. זה עובד רק בצורה חלקית הפעם, אבל בהסתכלות על העתיד של המותג מדובר בהחלטה מצוינת.

ציון: 4 כוכבים

  "דדפול 2"
 

"דדפול 2" (צילום: יח"צ)