"פלה": האגדה ענקית, הסרט ממש לא

הסרט החדש, העוקב אחרי הקריירה של פלה, לא עושה חסד עם מי שנחשב לכדורגלן הגדול בהיסטוריה • זוהר צלח, ביקורת סרט

ז'אנר סרטי הספורט הוא ז'אנר ענף מאוד בתעשיית הקולנוע. פוטבול, כדורסל, ריצה וכמובן אגרוף – כולם הביאו למסך סרטים איכותיים ומצליחים. עם זאת, כדורגל- הספורט הכי פופולרי בעולם- הוא אולי הספורט עם הייצוג הקולנועי הכי דל. את הסרטים הזכורים שעסקו בכדורגל אפשר לספור על יד אחת.

אמש (חמישי) עלה לאקרנים הסרט "פלה", המגולל את סיפורו של מי שנחשב לשחקן הכדורגל הטוב בהיסטוריה – פלה - שהוביל את ברזיל לזכייה בשלושה מונדיאלים, כבש מעל 1,200 שערים בקריירה והוכרז כאוצר לאומי בברזיל. הסרט עוקב אחרי פלה מילדותו הקשה בברזיל, אז שיחק יחף, ועד העלייה לגדולה והזכייה במונדיאל הראשון שלו.

 "פלה"
 

"פלה" (צילום: באדיבות יונייטד קינג)

 

הבעיה הראשונה של הסרט היא הבחירות העלילתיות שלו. כך למשל הסרט עוסק מעט מדי ברקע ההיסטורי של הנבחרת. ברזיל, שנכשלה במונדיאל 1954 עם הפסד 4:2 ברבע הגמר להונגריה,  החליטה לאמץ סגנון משחק אירופאי טקטי והגנתי יותר, ופלה- אשר הביא את הז'וגו בוניטו- סבל מקשיים רבים בנבחרת וסנטוס בשל כך. הסרט מתעסק בנושא בצורה שטחית ומועטת מדי, ולא מצליח להעביר את הקונפליקט הזה, אולי המעניין ביותר בקריירה של פלה, למסך.

במקום זאת אנחנו מקבלים ביוגרפיה גנרית של כדורגלן ענק, אך כזה שסיפור חייו לא מעניין מספיק. ילד עני שעלה לגדולה זה בערך הסיפור של כל כדורגלן ברזילאי. נכון, פלה הוא לא עוד כדורגלן, אבל מבחינת סיפור ילדותו ועליה לגדולה הוא לא שונה מאחרים.

  "פלה"
 

"פלה" (באדיבות יונייטד קינג)

 

ב

עיה נוספת, ואולי הקשה ביותר של הסרט, היא רמת המשחק הירודה מאוד של כל השחקנים. בעוד אצל שחקני המשנה הדבר פחות משפיע על הסרט כי הם באמת מאוד משניים, יכולות המשחק הפושרות של קווין דה פאולה, שמגלם את פלה לאורך רוב הסרט, פוגעות בו בצורה קשות. גם השחקן המוכר יותר בקאסט, וינסנט ד'נופריו ("פול מטאל ג'אקט", "גברים בשחור"), לא מרשים כלל כמאמן נבחרת ברזיל ובהחלט ירצה לשכוח את הסרט הזה.

עם זאת, יש ב"פלה" כמה דברים יפים. הצילום בסרט די מרשים ומוסיף המון לנראות של הסרט. סצנות הכדורגל גם כן עשויות בצורה מעולה, כשסצנת משחק הגמר בולטת מעל כולן ומצליחה לעשות את העבודה בליצור דרמה ומעט מתח (אפילו שהתוצאה ידועה לכולם מראש).

  "פלה"
 

"פלה" (באדיבות יונייטד קינג)

 

בשורה התחתונה, "פלה" הוא סרט ספורט גנרי ומשעמם, שלא עושה חסד עם אחת מאגדות הכדורגל הגדולות בהיסטוריה של המשחק. חובבי כדורגל מושבעים אולי יהנו מסצנות הכדורגל המרשימות ומלראות את הסיפור של אחד השחקנים הגדולים בהיסטוריה, אך חובבי קולנוע לא ימצאו כאן שום בשורה מעניינת.

ציון: 2 כוכבים

  "פלה"
 

"פלה" (באדיבות יונייטד קינג )