האח הגדול, צילום מסך

האם כל שיחה עם ערביה היא מפחידה?

האח הגדול פרק 3: למה שיחה בין ערביה ליהודיה חייבת לקבל מוזיקת רקע מפחידה, מתי נתרגל לעופר ואסי ולמה האחות הגדולה לא עובדת בגולן טלקום? מיכל קליינברג, ביקורת

לבית האח הגדול נכנסו 17 דיירים: 16 יהודים וערביה מוסלמית אחת (שמס); ההכנסה של ערביה לבית האח הגדול היא 10% מתוך תפיסת עולם ליברלית רחבה, שצריך להיות ייצוג לכל פלחי האוכלוסיה בארץ ו-90% בשביל דבר אחד: 'רייטינג' שמו, כלומר – התקווה שיווצרו חיככוכים אינטנסיביים בינה לבין שאר הדיירים שיולידו תינוקות רייטינג יפהפיים. התקווה הזו היא לא מופרכת, בסופו של דבר זו בסך הכל נוסחה כימית ידועה של פיצוצים, לא שונה מאוד ממנטוס וקולה, לוקחים ערבי/ה מוסיפים לו אדם מעט חשוך בדעותיו, מספיק אפילו שתהיה רק בורות אטומה – והופ! מנטוס וקולה.

בעודי מנסה להקשיב לדיון, הרגשתי משהו מציק לי באוזן ועולה במעלה גזע המוח – זאת הייתה ההפחדה

אמש באח הגדול ישבה שמס לשיחה דווקא נעימה, חברית ובגובה העיניים עם כמה מדיירי הבית וסיפרה להם שהייתה צריכה להגיע פעם לשיעור אמנות עם הדברים הנ"ל: פטיש, זכוכית, סכין, נוצות ורודות וכל שאר הרכיבים של פיגוע, שמס הבינה שהסיכוי שהיא והתיק שלה יעברו את בדיקה בטחונית זהה לסיכוי שאורן חזן היה עובר את המבחנים לבית המלוכה הבריטי, וביקשה מחברותיה היהודיות להביא בשבילה את הפריטים.

 האח הגדול
 

לפרופילללל (צילום מסך )

כאן התעורר דיון מעניין ורלוונטי: האם גם יהודייה לא הייתה עוברת בדיקה בטחונית כאשר בתיקה פטיש, סכין וזכוכית – שאלה מעניינת, הבעיה היא שבהפקת האח הגדול, התחיל כבר לדגדג ריח של דם באף ומיד השיחה העניינית והלא מתלהמת זכתה לליווי של מוזיקת רקע מפחידה, ע"ע "מלתעות" או לפחות "פטר והזאב הרע" (שלום לך טראומת ילדות).

ההידברות עצמה היא כבר כניסה לשטח האויב

בעודי מנסה להקשיב לדיון, הרגשתי משהו מציק לי באוזן ועולה במעלה גזע המוח – זאת הייתה ההפחדה. למה מנסים להפחיד אותי? לא קורה כאן משהו מפחיד, יש שיחה, היא אולי טעונה יותר (נכון, הרבה יותר) משיחה על כמה קלוריות יש בענבים, אבל היא עדיין, בסה"כ – שיחה.

זה חבל ואפילו מסוכן, כי לעריכה יש כל כך הרבה כוח בהחדרת מסרים שמסלילים את תפיסת המציאות (כפי שאם תמשיך לשים מוזיקה של סינדרלה בכל פעם שרואים את מריה – בסוף יהיה קשה לשכנע אותנו שהיא לא סינדלרה בכבודה ובעצמה) וכאן, המוזיקה המפחידה על רקע של שיחה סבירה, עניינית ומעל לכל - חשובה, הייתה פשוט התנייה של סכסוך, פסקול עצוב של פחד אוטומטי, יצירת מסר תת מודע במוח הישראלי הקולקטיבי שנקודת מפגש כזו, של דיון בין הקצוות, היא במהותה סכנה, ההידברות עצמה היא כבר כניסה לשטח האויב.

 האח הגדול
 

איזה פחד! (צילום מסך )

בכלל העונה הזו די מפשלת בינתיים עם מוזיקת הרקע במה שנדמה פשוט כיד קלה על ההדק, חוסר finess. נגיד כשמגי מדברת על זה שההורים שלה התגרשו, מיד – מוזיקה עצובה ברקע. הלו, שניה, בואו נראה שהשיחה בכלל הולכת לשם, לא כל אירוע שחרג מהמסלול הדמיוני של "באושר ועושר עד עצם היום הזה" הוא טרגדיה, ולא כל שיחה היא בהכרח או נוגה, או רומנטית, או מפחידה; יש גם סתם את מגי מדברת עם אילן שבתכלס לא באמת מתעניין ורק מנסה להצליח במשימה, איזה מוזיקת רקע הייתם שמים לזה?

 האח הגדול
 

אחד הקטעים (צילום מסך )

אז מה עוד היה לנו? לא הרבה:

 • מריה אמרה שהיא לא יודעת לשחות ואליאב מיד התנדב ללמד אותה בעוד שמגי, שהיא שחיינית אולימפית או משהו כזה, בחרה לשמור על זכות השתיקה, פרגון נשי קווים לדמותו.

 • ישראל נכנס לבית בשידור חי מול אלפי צופים, מנסה להסדיר נשימה, אליאב מוביל אותו בבטחה למטבח: "בוא תראה את התנור, הוא טכנולוגי!", הכי מרגיע.

 • לירז רוצה להשאיר את תומר (המיליונר) בבית, אבל לא כי היא "חלילה נמשכת אליו" אלא בגלל "העדינות שלו", אובייסלי היא לא ראתה עדיין את הצרפתית שלו עם הכלב בתעודות זהות.

 • המוקומנטרי של אילן: כחלק מהמשימה הסודית שלו, בה עליו לשכנע את הדיירים שהוא רואה נסתרות, אילן כותב את התסריט הראשון שלו, נקרא לו בשם הזמני "הקלישאה", זה הולך ככה: ערב אחד אילן היה צריך זמן עם עצמו, אז הוא ירד לחוף עם שישיית בירה וצייר בחולללללל, ניגש אליו אדם דתי (זה חשוב כי זה אומר שיש לו אישור מאלוהים) ואמר לו: "אתה אילן קורן? יש לך נשמה יתרה", כן כן, ככה פתאום. אח"כ המשיך הדתי בדרכו וניסה למכור לעוברים ושבים קטורת וצמידים לרגל. והנשמה היתרה? הוא התכוון שיש לו יתרה, יתרה בפנגו נשמה.

 • ישראל ותמי מדברים, ישראל אומר שהיה לפעמים מציג את עצמו כשון, "שון והקלשון", הוא מוסיף עם קריצה, מרוצה מעצמו. #Metoo

 • מסתמן שאליאב הוא האורנה דנינו החדשה של הבית: דתי, אבל לא באמת, הולך עם כיפה אבל לא שומר שבת, מתחזק אבל רק בשריר הארבע ראשי' שורה תחתונה - אם זה יביא לשחזור משחקי הרגליים הסודיים ליד התנור הטכנולוגי אני בעד.

 האח הגדול
 

יש לך מזל שאתה יפה שון קלשון (צילום מסך )

עוד כמה מילים על ההפקה:

 • לא, לא מתרגלים לאסי ועופר, זה עדיין מרגיש כמו הצגת ילדים שלכל אחד מהם שורה וחצי נרגשת, הפורמט הזה של שלישיה לא עובד כי ההצדקה שלהם לא ברורה, למה בעצם לירון לא יכולה להגיד את המשפט של עופר? איזו דינמיקה אמורה להיווצר? ולגבי שכטר - זאת דמות? זאת דמות של כאילו ילד קטן או של כאילו שוטה הכפר? סורי אבל זה באמת לא מובן.

 • האחות הגדולה – אכזבה. חסרת כריזמה לחלוטין, חותרת לסיום שיחות (וזה לא תפקיד למיזנתרופים חביבתי), יבשה, עניינית; תמי שופכת את ליבה והאחות עונה לה: "זה נשמע משמח, שיהיה לך המשך יום נעים" אתthe wizard of oz  או שאת שירות צ'ט אוטומטי באתר של גולן טלקום?

 • האח הגדול
   

  כריזמה (צילום מסך )

 • גם השידור החי והפנייה אל הבית מקרטעים בלשון המעטה, מה הייתה ההתעקשות הזו על אורלי דווקא? שעד שהבינה שהשאלה היא אם הבית נאה בעינייה, הקזנו דם, אח"כ למה לדעתה לא היא קיבלה את החסינות מהדיירים, למה דווקא "לא היא?" יש פה עוד 16 דיירים שהם ,"לא הם", שאלות לא מעניינות, ביצוע גרוע של ניהול הלייב – נקווה שישתפר.