האח הגדול, פייסבוק האח הגדול

האח הגדול: האם זהו שחר של יום חדש?

"רשת" הוציאה את ספינת הדגל הראשית שלה להפלגת בכורה והתוצאה נראית מבטיחה, רק לא ברור מה עושים שני הסקיפרים בתפקיד המנחים לצד לירון ויצמן. מיכל קליינברג, ביקורת

הרגע הגיע, או כפי ש"רשת" שיווקו זאת יפה – התוכנית שכולנו "לא רואים" חזרה למסך ש"לא נראה" אותה ו"לא נכתוב" עליה. אחרי הפיצול המיותר, החתמת ארז טל בלשכת האבטלה והריסת בית האח הגדול המקורי עד עפר (כמו שעושים מיטב המצביאים כשהם עוזבים שטח כבוש), מתברר שתוכניות יכולות לנשום עצמאית גם אם הן לא משודרות ב"קשת", ובית האח הגדול קם מההריסות כעוף החול, עם גינת תבלינים פורחת, ברווז אימתני באמבטיה אחות גדולה במקום יורם זק וגם מנחים חדשים, חצי גדוד שלהם בערך.

 האח הגדול
 

האח הגדול(פייסבוק )

 

את ארז טל וקורין גדעון מחליפה כעת החבורה העליזה: לירון ויצמן ("ערב טוב עם גיא פינס"), עופר שכטר ואסי ישראלוף ("גוט טאלנט"); לירון ויצמן, שהתרגלנו לשמוע אותה מתחילה את רוב משפטיה במילים "נכון גיא", פורשת כעת כנפיים ויוצאת לקריירת סולו ועושה רושם שהיא הולכת בעקבות ביונסה וג'סטין טימברלייק כלומר -  בעקבות אלה שזה הצליח להם.

ויצמן מתגלה כמנחה קרת רוח, מתורגלת שידורים חיים, לא נלהבת מידי וגם לא מונטונית מידי, לא מתנשאת אבל גם לא מתרפסת; בהחלט נראית עד כה כבחירה ראויה, וראוי מכך – כמרענן חיך משמעותי ביותר כאישה בפרונט של ספינת דגל כזו, אחרי דורות בהם מנחה יכלה לחלום רק להיות סייד קיק בתוכניות מעין אלו; כנראה שהחוקים משתנים כשאישה מגיעה לנהל את העניינים.

 האח הגדול
 

שחר של יום חדש (צילום מסך )

עד פה טוב ויפה, אבל מה עם אסי ועופר אתם שואלים? יפה, גם אני שואלת. מה איתם באמת? למה בעצם הם שם? ויצמן נראית על המסך כשלגיה אמהית כשלצידה שני גמדי סייד קיק היפראקטיביים, חסרי משמעות אמיתית ומשבשי דינמיקה אפשרית. ישראלוף ושכטר לא ממש משפרים את מצבם עם עודף בדיחות קרש איומות ובסופו של דבר הגשמה של המשפט "three is a crowd" וחבל, כי דינמיקה בין טובה בין שני מנחים יכולה להיות תוספת משמעותית לתוכנית ובינתיים נראה שפשוט יש כאן שלושה אנשים שמדברים בתורם לפי הוראות הטלפרומטר.

אולי אלו חבלי הלידה של טלוויזיה פמיניסטית בפריים טיים?

כאמור, לירון ויצמן מנהלת את האירוע במקצוענות ומגחכת בטוב לב אל מול האנקדוטות המיותרות שלהם וכאן עולה השאלה - אולי אלו בעצם חבלי הלידה של טלוויזיה פמיניסטית בפריים טיים? כלומר, אולי שכטר וישראלוף הם המוהיקנים האחרונים, הסרוגייטים של הצופה בדרכו אל הקבלה של מנחה ראשית ויחידה במרכז הבמה? 

 האח הגדול
 

שלגיה ושבעת הסיידקיקים (פייסבוק האח הגדול)

 

אז איזה דגים מחכים לנו באקווריום של "האח הגדול" הפעם? השנה יש לנו בלילה מעניינת; נכון שעל פניו זה היה נראה כמו התפקדות גנרית של הטייפקאסט'ס המעוגנים בחוק הריאליטי - המזרחי האסלי טוב הלב, הדוגמנית הצעירה, הגבר במשבר גיל העמידה, הערבייה, אבל נדמה שבעונה הנ"ל דווקא יש למתמודדים איזשהו אוצר מילים מצטבר ראוי וייתכן ואף יהיו שיחות מעניינות פה ושם מעבר ל"אם היית יכול להיות השקה, איזה השקה היית רוצה להיות".

יש לי פאוץ' בבטן התחתונה והוא רך ונעים כמו חלה של שבת

מצ"ב סיקור קצר:

אליאב

ע"ע התפקדות טייפקאסט, אליאב הוא מזרחי צעיר שומר מסורת, כמו רבים וטובים לפניו גם הוא מגיע מוכן מהבית עם קאצ' פרייזס קליטים ("בא עליה במתפרצת" וכד') הוא אוהב בנות יפות, מוזיקת טכנו ואף פעם לא חיכתה לו מונית מתחת לבית (מה).

מה שחבל זה שבחורים כמו אליאב חושבים שהקטגוריה שלהם זו דמות ואז, בתורם, הם פשוט מחקים אותה ומנסים להפוך לאותה הדמות (קותי, חמימו, ג'קי ועוד) במקום להיות מי שהם. ההפקה מצידה לא עוזרת למצב עם הסללה משלה (אין מה לעשות) בשאלות מגוחכות כמו "מה הפרח האהוב עלייך". לא במקרה את משורר הפואטרי סלאם לא שאלו מה יש לו באדנית.

האח הגדול
 

(צילום מסך )

 

לירז

דוגמנית. לא דוגמנית פלאז סייז, דוגמנית. דיוק יפה שלה ורענון נוסף לעונה שעושה רושם כבעלת פוטנציאל פמיניסטי רב. לירז אוהבת את הגוף שלה ויכולה גם לפרט למה והיא מבינה, בצדק, שיש משמעות לאישה כמוה (ולא כקוריוז) על המסך הביתי בפריים טיים. בינתיים כבר סיפקה ציטוט שצריך להפוך לסטיקר ויפה שעה אחת קודם: "יש לי פאוץ' בבטן התחתונה והוא רך ונעים כמו חלה של שבת". לירז, תעשי לי כריך.

 האח הגדול
 

האח הגדול(צילום מסך )

מגי

התלמידה המצטיינת שלא הייתה נותנת לכם להעתיק ממנה שיעורים גם אם הייתם על סף תהום וחייכם היו תלויים בזה. רוצה להיות מרגרט ת'אצ'ר או גולדה מאיר, לא ממש הבנתי אבל שתיהן בחירות לוהטות. על פניו נדבך מתבקש לעונה פמיניסטית, בפועל – נראית די מעצבנת.

 האח הגדול
 

האח הגדול(צילום מסך )

שמס

ערביה, מטפלת באומנויות, מסרבת לייצג את כל המוסלמים, אם תשרוד תביא לציון הראשון בהיסטוריה של רמאדן בבית האח הגדול, תשמרו לי עטייף.

 האח הגדול
 

האח הגדול(צילום מסך )

ישראל

ליהוק מבטיח – קחו דוס לשעבר, עם סיפור קורע לב, עם עבר של הומלס ואז שיקום כחייל קרבי, תוסיפו לזה פנים יפות, מה יצא לכם? *התשובה בתחילת המשפט.

 האח הגדול
 

האח הגדול(צילום מסך )

מירב

טיקט הכניסה שלה (חוץ מזה שהיא נראית כמו יעל פוליאקוב): סובלת מהיפוכנודריה, מתחביביה: סימפטומים, רופא אהוב: ד"ר גוגל. בנוסף היא גם אמא מותשת שנמאס לה מהילדים ומעבודות הבית. הימור שלי: תעזוב מרצונה שבועיים מהיום בגלל געגועים לילדים ולעבודות הבית.

האח הגדול
 

האח הגדול(צילום מסך )

טאי

אסיר לשעבר ו"פרופסור לפשע" כדבריו. דמות מיסתורית, בעיקר מבחינת המידע שקיבלנו עליו – מהו הפשע הגדול שעשה? מהם הדברים הקשים שראה? ממתי ילדים בני 14 נכנסים לכלא ולא למוסד לעבריינים? מיהו אביו הבמאי? מה זה טאי?

 האח הגדול
 

האח הגדול(צילום מסך )

אילן

משבר גיל העמידה קלאסי, אוהב מאוד לצחוק מהבדיחות של עצמו, בעל וייב נאלח.

האח הגדול
 

האח הגדול(צילום מסך )

רועי

אמן פואטרי סלאם עם האשמות "חדשניות" על כך שהעולם הטכנולוגי מחליף את הקשר הבין אישי, מבכה את הדור שאכפת לו רק מה חושבים עליו והולך לתוכנית שכל כולה סוציומטרי כלל ארצי באורך 4 חודשים, מהלך אירוני בועט של מטיח שירה? פחות.

 האח הגדול
 

האח הגדול (צילום מסך )

מריה

די די, אל תתמו, כולכם כבר מכירים אותה. מריה היא הישראלית הרביעית עם הכי הרבה עוקבים באינסטגרם והיא נראית ונשמעת בדיוק מה שהסרט "דרור אדום" ניסה לעשות מג'ניפר לורנס - יפהפיה קרה ומחושבת שבעזרת נתוניה החיצוניים תגיע לאן שרק תרצה.

 האח הגדול
 

האח הגדול(צילום מסך )