סיפורה של שפחה, יוטיוב

סיפורה של שפחה 2: התקף חרדה שלא תוכלו להוריד ממנו את העיניים

העונה השנייה של הסדרה המדוברת נפתחת בדיוק היכן שנגמרה העונה הראשונה ואם לשפוט לפי הפרק הראשון - הצפייה לא הולכת להיות יותר קלה וטוב שכך

"הו אבינו שבשמיים, ברצינות, מה לעזאזל?" - כך מתחילה העונה השנייה של הסדרה והתופעה התרבותית של 2017 שהתכתבה עם המציאות באופן כמעט מטריד. העונה הראשונה של "סיפורה של שפחה", אשר מבוססת על הרומן הדיסטופי בעל אותו השם של מרגרט אטווד, סיפקה חוויית צפייה שהרגישה כמו התקף חרדה מתמשך ואם לשפוט לפי הפרק הראשון של העונה החדשה, הדברים לא הולכים להיות יותר קלים בהמשך.

הפרק מתחיל בדיוק בנקודה שבה הסתיימה העונה הראשונה (וגם עלילת הספר) – שלפרד/ ג'ון ההריונית (אליזבת מוס הנהדרת) מובלת לרכב מסתורי כשאין היא יודעת אם היא בדרך להשתחרר, להיעצר או מובלת להוצאתה להורג. הדקות הראשונות של הפרק, בהן אנו רואים את ג'ון מובלת יחד עם שאר השפחות שסירבו להשתתף בסקילה בסיום העונה הקודמת, על ידי חיילים חמושים וכלבים הן דקות בלי יותר מידי רגעים שנותנים לנשום. למרות שכל צופה ראה עשרות פעמים חבל תלייה מונח על הדמות הראשית מוקדם מידי בעלילה כדי לחשוש לחייה, סצינת הפתיחה כנראה בכל זאת תגרום לכל אחד לזוז בעצבנות.

אחרי שצלחנו את הכמעט הוצאה להורג אנחנו נחשפים לכלי חדש ונחמד להתעללות נפשית מבית היוצר של דודה לידיה, העניינים לא בדיוק משתפרים בשביל ג'ון שמגלה שגם נשים בהריון לא חסינות לחלוטין מסבל בגלעד, למרות שזה עדיין עדיף אם הייתם שואלים אותי. יש פה מקום לציין את יכולת ההבעה של מוס, (שזכתה בחמישה פרסים על תפקידה בסדרה כולל גלובוס הזהב והאמי לשחקנית ראשית בדרמה), שעם דמות שכמעט ולא יכולה להתבטא באופן מילולי, היא מצליחה להעביר מגוון בלתי נגמר של הבעות ורגשות רוב הזמן בעזרת מבטים בלבד.

גם בעונה ה-2 החלקים היותר מטרידים לצפייה הם עדיין הפלאשבקים מהעולם כפי שהיה רגע לפני המלחמה בהם ההתכתבות עם המציאות היום. להזכיר, העונה הראשונה עלתה זמן קצר לאחר המירוץ לנשיאות של טראמפ ומייק פנס התומכים בחקיקה נגד הפלות וזכויות נשים על גופן. העונה הנוכחית עולה באווירת קמפיין #METOO וגם הפעם לא יפסחו על ההשוואות למציאות של ימינו.

בעונה הנוכחית לכותבים חיכה אתגר רציני שכן כבר אין את עלילת הספר שנגמרה בתום העונה הראשונה ואם לשפוט מהפרק הראשון צפויה לנו עונה מעוררת חרדה לא פחות, רגעי קרינג' רציניים (מה שג'ון עושה לאוזן שלה גורם לואן גוך להיראות כמו ילד עם פירסינג מדוכן בקניון) ועם מעט מאד רגעים לנשום לרווחה. אבל בזכות הבימוי המופתי, המשחק המרשים והדמויות המרתקות תתיישבו ברצון מול כל פרק, אולי רק כדאי לבוא עם קערה של אוכל מנחם במיוחד, רק המלצה.

"סיפורה של שפחה" החל מה-26.4, ימי חמישי בבוקר ב-HOT VOD וב-22:00 ב-HOT HBO