פוטין יצחק? "סטלין מת!" הוא סאטירה פוליטית במיטבה

סרטו החדש של ארמנדו יאנוצ'י ("ויפ") מספק את הסחורה בכל מה שקשור לסאטירה והומור אבל מפספס את המטרה בכל מה שקשור למדיום הקולנוע. זוהר צלח, ביקורת

"סטלין מת" עוקב אחרי צמרת השלטון הרוסית בעקבות מותו של סטלין, שמנסה להתמודד עם ההכנות להלוויה של הרודן וכן למצוא לו יורש.

לברנטי בריה (סיימון ראסל ביל, המפורסם בעיקר בזכות עבודתו בתיאטרון), ראש השירות החשאי של בריה"מ, גאורגי מלנקוב (ג'פרי טמבור, "משפחה בהפרעה", "טרנספרנט"), ראש המפלגה הקומוניסטית, ויאצ'סלב מולוטוב (מייקל פיילין, "מונטי פייתון"), שר החוץ של ברית המועצות, וניקיטה חרושצ'וב (סטיב בושמי, "ביג לבובסקי", "אימפריית הפשע") כולם נלחמים על התפקיד הנחשק.

סצנת הפתיחה (המבוססת על סיפור אמיתי) של הסרט היא אולי הדוגמא הטובה ביותר לחומר הקומי  הנהדר (והטראגי נורא לאנשים שחיו בברית המועצות דאז) – סטלין שומע קונצרט ברדיו ומבקש הקלטה שלו, אלא שהקונצרט לא הוקלט. הפחד המבעית מהרודן הרוסי, שהיה אחראי למותם של מיליוני אזרחים רוסים, גורם לאנשי תחנת הרדיו לקיים את הקונצרט כולו מחדש- הם מכריחים את המנצח להישאר, משלמים סכומי עתק לפסנתרנית שמסרבת לשתף פעולה ומונעים מהקהל לצאת.

 "סטלין מת!"
 

"סטלין מת!"(צילום: באדיבות לב)

 

למעשה, עד מותו של סטלין, כל מה שאנחנו רואים הוא את המציאות הנוראית מוצגת בצורה קומית מבריקה – מחברי ממשל בכירים שנשארים לראות סרט עם סטלין מחשש לחייהם, דרך ניסוחים מחדש של משפטים רק כי הרודן הדגול לא אהב אותם ועד רשימות מוות מגוחכות – זה אבסורדי כל-כך עד שזה מצחיק.

האבסורד הזה ממשיך גם אחרי מותו של הרודן ומגיע לשיא קומי עם תהליך "נתיחת הגופה" שהוא ללא ספק רגע השיא של הסרט.

במאי הסרט, ארמנדו יאנוצ'י, העומד מאחוריי הסדרה המצליחה "ויפ", ידוע כאחד הסטיריקנים החריפים ביותר שפועלים בהוליווד, והסרט הזה הוא הוכחה נהדרת לכך – יאנוצ'י לא לוקח שבויים, והביקורת בסרט לא מעודנת בשום צורה. מנהיגים מסוכנים כמו סטלין, היטלר ופרנקו בזמנו או כמו פוטין, קים ג'ונג און וטראמפ היום מובילים לאסונות. "סטלין מת!" מראה לנו את האסונות האלה בצורה הכי ישירה ונוקבת שיש.

 "סטלין מת!"
 

"סטלין מת!"(צילום: באדיבות לב )

 

הדמויות בסרט כתובות בצורה טובה והשחקנים שמגלמים אותם עושים עבודה נפלאה. בולט במיוחד סטיב בושמי הנהדר שנותן כאן את אחד התפקידים הטובים שלו, הישג לא מבוטל בהתחשב בקריירה המופלאה של אחד השחקנים הכי טובים של זמננו. גם פיילין עושה כאן עבודה טובה, לא מפתיע בהתחשב בעובדה שיש לא מעט במשותף בין הסרט הזה ל"מונטי פייתון".

כל אלו היו יכולים להפוך את "סטלין מת!" לאחת ההברקות הקולנועיות של השנה, אבל הוא בשום שלב לא מרגיש כמו סרט קולנוע- אין בו מספיק עומק, לא ויזואלי ולא עלילתי, כדי להרגיש ככזה. זה בולט במיוחד בשלבים שהוא הופך לרציני וכבד מדי, במיוחד בחלקו האחרון שמרגיש מעט מאולץ ונמרח. השאלה הנשאלת היא מדוע הפרויקט הזה הופק כסרט קולנוע ולא כמערכון שכנראה היה מוצלח בהרבה.

בשורה התחתונה, "סטלין מת" הוא סאטירה פוליטית מוצלחת למדי, אך כזו שלא מנצלת את המדיום הקולנועי בשום צורה. עם זאת, מדובר ביצירה מצחיקה, נוקבת וחריפה על אחד הממשלים הכי אפלים ומדכאים שהעולם ידע. חובבי סאטירה והומור שחור ימותו על זה, אנשים שמחפשים בקולנוע קצת מעבר לא ימצאו את זה כאן.

3 וחצי כוכבים

 "סטלין מת!"
 

"סטלין מת!"(צילום: באדיבות לב )