צביקה פיק, ורד כהנא

צביקה פיק: 10 הלהיטים הכי גדולים

"המאסטרו" הוא ללא ספק אייקון מוסיקלי ותרבותי שהפך במשך קרוב ל-40 שנות הקריירה שלו לסמל לגלאם ופופ נוצץ עם להיטים בלתי נשכחים מ-"לגור איתו" ועד ל"דיווה"

  • פורסם ב:
  • 18/04/2018 11:15
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/02/2015 14:44
  • |
  • כתבים:
  • דודי פטימר

צביקה פיק, או בכינויו - "המאסטרו", הוא ללא ספק אייקון מוסיקלי ותרבותי שהפך במשך קרוב ל-40 שנות הקריירה שלו לסמל לפופ מתקתק ונוצץ. הוא היה בלהקות קצב ("השמנים והרזים", "השוקולדה"), שיחק בתפקיד הראשי ב"שיער" והפך סמל לדור הפרחים.

בשנות ה-70 הפך לאחד מחלוצי הפופ בישראל, היה אליל נוער ומושא הערצה למאות אלפי בני נוער בשנות צעירותו ואף כוכב טלוויזיה ("המאסטרו") וקולנוע ("בדרנית בחצות"). הנה 10 מהלהיטים הכי בלתי נשכחים של "המאסטרו":

1. דנה אינטרנשיונל- "דיווה"

(מילים: יואב גינאי, לחן: צביקה פיק)

אחד השירים הישראלים המצליחים ביותר בכל הזמנים בכלל ושל המאסטרו בפרט. זהו השיר שביצעה הדיווה דנה אינטרנשיונל בתחרות האירוויזיון ה-43 על בימת בירמינגהאם ב9 למאי 1998 וקטפה את המקום הראשון (פעם שלישית בתולדות מדינת ישראל). אנו עוד מחכים לשחזור ההצלחה.

2. צביקה פיק- "אהבה בסוף הקיץ"

(מילים: מירית שם אור, לחן: צביקה פיק)

שיר הקיץ האולטימטיבי ואחד מהמנוני שנות ה-70- "אהבה בסוף הקיץ", שהוקלט באפריל 1977 ונכלל לראשונה באריך הנגן השישי (לא כולל אוסף) של פיק - "קליידוסקופ" שיצא אותה שנה. גרסה נוספת לשיר, בביצוע יותר דיסקו רוק, נכללת באלבומו "מוזיקה" שיצא בשנת 1978.

צביקה פיק - "אהבה בסוף הקיץ"

3. עפרה חזה- "שיר הפריחה"

(מילים: אסי דיין, לחן: צביקה פיק)

אחד השירים הפרובוקטיביים בשנות ה-70 שהפך ל"שלאגר אימים" (תרתי משמע) - בוצע ב1979 ע"י עפרה חזה ז"ל בסרטו של אסי דיין (שכתב מילות השיר): "שלאגר", בו כיכב פיק בתפקיד קטן. השיר הפך את חזה לסופרסטארית ואת פיק למכונת להיטים בלתי נדלית. בתקליטו "המראה" מ-1980 מופיעה גרסה אינסטרומנטלית מורכבת ל"שיר הפריחה", וב-1992 הקליט פיק גרסתו לשיר הזה בליווי להקת "נושאי המגבעת".

עפרה חזה- "שיר הפריחה"

4. ריקי גל- "לגור איתו"

(מילים: מירית שם אור, לחן: צביקה פיק)

עוד להיט מבית היוצר של המאסטרו שהפך לסמל התקופה הוא "לגור איתו", שביצעה ריקי גל בפסקול הסרט הישראלי והמעט אירוטי "דיזינגוף 99" משנת 1979. השיר פרץ לגל את הדלת ללב המיינסטרים הישראלי.

ריקי גל- "לגור איתו"

5. צביקה פיק- "אני אוהב אותך לאה"

(מילים: אהוד מנור, לחן: צביקה פיק)

אחד מלהיטיו הגדולים ביותר של פיק כמבצע, שיר הנכלל באריך הנגן השלישי שלו- "מה עכשיו?" שיצא בשנת 1974 וזכה לאינספור גרסאות כיסוי, ביניהן של פיק עצמו (לאחרונה בדואט שלו עם זהבה בן).

צביקה פיק- "אני אוהב אותך לאה"

6. צביקה פיק- "נאסף תשרי"

(מילים: נתן יונתן, לחן: צביקה פיק)

אחד השירים האהובים ביותר של צביקה פיק שנכלל תחילה באלבום "שירי משוררים" שהוציא ב1978 וכן באלבום "מוזיקה" שהוציא באותה שנה. השיר היה חדשני ומהפכני בזמנו, שכן פיק העז למרוד מוסיקלית ולהכניס לשיר של משורר בסדר גודל של נתן יונתן, אלמנטים מתקדמים של רוק, פופ לועזי שיצא וגרם לבוגרים השמרנים לאהוב אותו (בשל הפרשנות המיוחדת שלו לשיר) ולצעירים להעריץ אותו ולהכיר גם צד יותר בוגר של פיק.

צביקה פיק- "נאסף תשרי"

7. מאיה בוסקילה- "הלב" ("זה לילה סתווי")

(מילים: מירית שם אור, לחן: צביקה פיק)

ב2004 הוציאה מאיה בוסקילה את אלבומה הראשון- "סיפור מכור", שהפך אותה לזמרת השנה ולהבטחה הגדולה של המוסיקה הישראלית, ואלבומה הגיע למעמד "זהב" תוך שלושה שבועות בלבד. אחד הלהיטים הגדולים באלבום ושל מאיה בכלל, היה "הלב", שיר ש"הפך" את המדינה באמצע שנות ה-2000.

מאיה בוסקילה - "לילה סתווי"

8. צביקה פיק- "מוסיקה" (מעלה מעלה)

(מילים: מירית שם אור, לחן: צביקה פיק)

אחד השירים המצליחים ביותר בסוף הסבנטיז (הנכלל בתקליטו של המאסטרו מאותו שם "מוסיקה") שקיבע את פיק רשמית כמלך הבלתי מעורער של הדיסקו הישראלי, והפך למעין סמל מסחרי שלו.

צביקה פיק - "מוסיקה"

9. צביקה פיק- "מרי לו"

(מילים: מירית שם אור, לחן: צביקה פיק)

אחד השירים המהפכניים והמורכבים ביותר בשנות ה-70- שילוב של השפעות מלודיקה קלאסית על סינטי, רוק מתקדם ובועט, ג'אז, דיסקו, פופ קצבי ויצירה ארוכה יחסית לשיר פופ מיינסטרימי (5:55 דק'), שיר שבמבחן הזמן הקדים זמנו מבחינה מוסיקלית וביטא את רבגוניותו ומורכבותו של פיק, אך גם עת יצא הפך ללהיט ענק, ואף זכה למחזמר המבוסס על שירי פיק בשם זהה שעלה לראשונה ב2002. נכלל באלבומו של פיק- "מוסיקה" מ-1978.

צביקה פיק- "מרי לו"

10. צביקה פיק- "אין מדינה לאהבה"

(מילים: יהונתן גפן, לחן: צביקה פיק)

אחד מלהיטיו הראשונים של פיק, מיד לאחר השתתפותו במחזמר "שיער"- שיר שהוקלט ב1971 ויצא ב1972 בתקליטו הראשון של צביקה - "זוהי הדרך שלי", בביצוע נאיבי ומתקתק, שהציג את הצד הרומנטי של פיק והפך לנכס צאן ברזל במוסיקה הישראלית.

צביקה פיק- "אין מדינה לאהבה"