שרית חדד, יחצ

כיצד שרית חדד הצליחה לאכזב בחגיגות ה-70 למדינה?

הפרויקט של רביבו זוכרים את אביהם שנהרג במלחמת שלום הגליל, רמי קלינשטיין וישי לוי מפתיעים וחן אמסלם מרגשת בשיר נגד האלימות כלפי נשים • סיכום מוזיקה ישראלית

חברי "הפרויקט של רביבו" פתחו את השבוע בביצוע גרסת כיסוי מרגשת ונוגה ל"שירים עד כאן", הקלאסיקה של נתן יונתן ונחצ'ה היימן שנתפרסמה באייטיז על ידי להקת "חופים" (בה היו חברים מאיר בנאי, חני ליבנה, משה דץ וליזה קחטן-לנג).

את השיר הקדישו חברי הפרויקט לזכר אביהם של רביב רם בן מנחם (רביבו) וניר בן מנחם – צדוק בן מנחם ז"ל, שנפל במלחמת שלום הגליל בשנת 1982.

לאחר שהקליט שיר לרגל חגיגות ה-70 למדינת ישראל, שקד קוממי מנסה להתחקות אחר עומר אדם ומשחרר את "שמלה ברוח", שיר שדי מזכיר ברעיון את "שני משוגעים" של אדם, ולמרות הרעיון הרומנטי הבנאלי, קוממי מצליח לעניין ולסקרן בביצוע מתקתק לשיר חפלה אופייני לו ונע ונד בסגנון השבלוני והנוח לו שבו הוא נשמע במיטבו (וטוב שכך).

השחקנית חן אמסלם שחררה השבוע את גרסתה לשיר "שני שושנים", שיר מיתי של יעקב אורלנד ומרדכי זעירא, שביצעה במקור כוכבת שנות ה-30, הזמרת אסתר גמליאלית, וזכה לאורך השנים ללא מעט גרסאות בהן של ברכה צפירה, שושנה דמארי ואף זוהר ארגוב.

אמסלם הקליטה את השיר במסגרת המופע "מתות קדושות", מופע נגד אלימות כלפי נשים שייערך ב-2.5. בזאפה תל אביב.

לאחר הקאבר מכה ההדים שביצעה ל"נתתי לה חיי", שרית חדד משחררת עוד שיר בחסות מירי רגב והפעם השיר שיפתח את טקס המשואות – "משירי ארץ אהבתי" (מכורה שלי) שביצעה במקור חוה אלברשטיין ונכתב על ידי לאה גולדברג כשיר הלל למדינת הולדתה ליטא, הוא זה שיפתח את חגיגות עצמאות ישראל (ניכר כי "הושקעה" מחשבה רבה בבחירת השיר).

הביצוע הבכייני יתר על המידה של חדד ש"מתאבדת" על השיר יותר מדי עם המניירות שלה, העיבוד המסולסל שדי פוגם באותנטיות הלחן האירופאי-קיבוצניקי של דפנה אילת הוא מיותר (לא צריך בכל שיר ישראלי להטביע חותמת "מזרחית", כשאין צורך לכך) וגורע. רעיון נחמד לקאבר אך לא כזה שהייתי רוצה לשמוע כפותח את טקס המשואות. בחירה שגויה של שיר.

היוצר והזמר הותיק מני בגר ("זה היה ביתי", "דואט פרידה", "בוקר של חמסין") שחרר השבוע את "המכתב", בלדת רוק מאלבום חדש ועתידי המתארת את המכתב האחרון שהותיר חייל צה"ל לאימו בטרם יצא לקרב בו מצא מותו, מכתב בו הוא חוזה את עתידו העקוב מדם.