הארדוול: "יש בישראל תרבות נהדרת של מוזיקת דאנס"

רגע אחרי הסט הנהדר שלו בישראל, תפסנו את אחד ה-DJ's האהובים בעולם לראיון מיוחד על החיבור לישראל, האהבה להארדסטייל וגם על תנועת ה-BDS • זוהר צלח, ראיון

כחושבים על סצנת ה-EDM אחד השמות הראשונים שקופצים לראש הוא זה של הארדוול. ה-DJ ההולנדי, שבמשך שנתיים החזיק בתואר "ה-DJ הטוב בעולם" של המגזין הנחשב DJMAG, הוא ללא ספק אחד מהאמנים החשובים והמצליחים שפועלים כיום ב-EDM.

בשבוע שעבר חזר הכוכב להופעה נוספת בישראל וסיפק את אחד הסטים הטובים ביותר שלו כאן. רגע לפני שהוא ממשיך בטור שלו ובעבודה על הפרויקטים החדשים, תפסנו אותו לראיון מיוחד על הסצנה המקומית, החזרה לטומורולנד ועוד.

איך היית מתאר את הקהל הישראלי?

"מסור מאוד. בזמנו טייסטו סיפר לי שהקהל הישראלי תמך בו מהיום הראשון, וגם אני מרגיש ככה. כבר מההופעה הראשונה שלי קיבלתי תמיכה עצומה מהקהל המקומי והוא מלווה אותי כבר שנים. לכן אני תמיד שמח להופיע כאן".

כבר ביקרת בישראל מספר פעמים בעבר, באיזה הופעה הכי נהנית?

"ממש קשה לבחור אחת, כי אני תמיד נהנה כאן. נהניתי מאוד שנה שעברה וגם בסבב "I Am Hardwell" היתה לי הופעה מעולה בתל-אביב. אני מאוד אוהב להופיע בישראל".

לא מעט אמנים ישראלים שחררו טראקים בלייבל שלך, Revealed Recordings. מאיזה אמנים מקומיים נהנית במיוחד ומה דעתך על הסצנה המקומית בכלל?

"Rivero הוא מפיק מצוין, הוא עשה לא מעט דברים מעולים אבל יש הרבה אמנים ישראלים שמפיקים ברמה הכי גבוהה שיש. הסצנה הישראלית נמצאת בעלייה מתמדת. הרבה DJ's בינלאומיים מגיעים לכאן ואני מקבל המון טראקים מכאן. יש לכם תרבות נהדרת של מוזיקת דאנס".

הארדוול בישראל
 

הארדוול בישראל (צילום: אוראל סברן )

 

אתה חוזר לבמה המרכזית של טומרולנד אחרי שנתיים של היעדרות, איך זה לחזור לבמה הכי גדולה של EDM אחרי שנתיים?

"אני מאוד אוהב את טומורולנד, זה פסטיבל מדהים ומאוד ייחודי ואני ממש שמח לחזור לשם השנה".

הרבה אמנים שמגיעים לישראל נמצאים תחת לחץ פוליטי מאסיבי תנועת ה-BDS. האם קיבלת איזשהי בקשה לא להופיע בישראל? מה העמדה שלך לגבי ביטול הופעה בשל דעות פוליטיות?

"לא קיבלתי בקשה שאני יודע עליה, אבל אני כאן כדי לעשות לאנשים שמח. אין שום דבר פוליטי במוזיקה שלי, ובתפיסה שלי מוזיקה אמורה לאחד ולשמח אנשים ולא לפלג אותם. אני לא מתעסק בפוליטיקה".

בפסטיבל אולטרה האחרון ואחרי ציפיה ארוכה, סווידיש האוס מאפיה סוף סוף התאחדו. האם אתה חושב שמדובר בהופעה חד פעמית או שנזכה לראות עוד מהם ובכלל מה דעתך על ההרכב והשפעה שלו על הסצנה?

"סווידיש האוס מאפיה תמיד הוציאו מוזיקה נהדרת, גם ביחד וגם לחוד. אם להאמין למה שאקסוול אמר אז אני חושב שנשמע מהם עוד בעתיד הקרוב מאוד. לא מדובר במשהו חד פעמי".

שחררת את "Ze Willen Mee", שיר ראפ שזכה לתגובות שלילות ממעריצי EDM, שלא אהבו את השיר. איך אתה מרגיש עם השיר הזה ששונה מעט מהמוזיקה שאתה עושה בד"כ?

"למען האמת, אני התחלתי את הקריירה שלי עם מוזיקה כזו. הרבה אנשים משווים את זה לרגאטון אבל בעיניי זה שונה לגמרי. אני חייב לומר שאם מעריצי EDM מגיבים רע לשיר הזה, זה בגלל שהם לא באים עם ראש פתוח. כמפיק, אני רוצה להפיק מה שאני מאמין שטוב ולמען האמת אני לא שם ז*ן על מה שאנשים חושבים, כי אני אוהב את זה. לא כולם חייבים לאהוב כל מה שאני עושה".

 הארדוול בישראל
 

הארדוול בישראל (צילום: אוראל סברן )

 

בשנה שעברה שמענו אותך עושה לא מעט הארדסטייל . ספר לנו על החיבור שלך לז'אנר והאם נשמע עוד הארדסטייל ממך?

"באולטרה ניגנתי טראק חדש עם וויילדסטיילז שנקרא 'Shine A Light', ואני עובד גם על עוד טראק סולו שלי בז'אנר. אני גדלתי על הז'אנר הזה ותמיד היה לי חיבור מיוחד אליו, ככה שזה מרגיש לי טבעי. אני מאמין שזו מוזיקה שתהפוך לגדולה ומרכזית יותר ואני מאוד נהנה ליצור הארדסטייל".

באותו נושא, מה דעתך על החזרה של האדהאנטרז לסצנה?

"אין ספק שמדובר באחד השמות הגדולים ביותר בהארדטייל ואני מאוד שמח שהוא חזר כי הוא ללא ספק אחד המפיקים הטובים ביותר שיש בז'אנר. אני הערצתי אותו גם כשהוא עשה EDM כי הוא פשוט מפיק נהדר. בנוסף לזה, הוא אישיות נהדרת ואני מאוד שמח שהוא מצא את המקום שלו".

3 אמנים שלא עבדת איתם עד עכשיו והיית שמח לעבוד איתם?

"טרובי (Trobi) הוא בחור צעיר עם כישרון ענק והייתי שמח לעבוד איתו. גם מייק וויליאמס עושה עבודה נהדרת והייתי שמח להיכנס איתו לאולפן ויש גם את דון דיאבלו. כבר דיברנו על שיתוף פעולה שאני מקווה שייצא לפועל בעתיד הקרוב".

לסיום, למה אנחנו יכולים לצפות מהארדוול ב-2018?

"הארדסטייל, ביגרום, פרוגרסיב האוס ובעצם הכל. מי שהקשיב לסט שלי באולטרה מיאמי שמע גם שירים פופים יותר וגם מוזיקה אלקטרונית 'קלאסית'. אפשר לראות בסט הזה תחזית למה שיקרה איתי השנה".

 הארדוול בישראל
 

הארדוול בישראל (צילום: אוראל סברן )