יהודי ביער, צילום: יח"צ

לזכור ולא לשכוח: אירועים בולטים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה

הקרנות סרטים ליום השואה בסינמטק, זיכרון השואה במרחבים הוירטואלים וגם: סרט השואה המרגש ביותר על השואה • אירועי יום השואה ברחבי הארץ

קולנוע: שבוע של הקרנות סרטים ליום השואה בסינמטק תל אביב

מתי: 09/04-14/04

איפה: סינמטק ת"א

לקראת ערב יום השואה (11.4), החל מיום ב' ה-9.4 ועד יום ב' ה-16.4 יתקיימו הקרנות של 14 סרטים לזיכרון השואה, בהם סדרת סרטים דוקומנטריים של בוריס מפציר המבקש להגיש את השואה הלא ידועה, סרטים לזכרם של חיים גורי, דוד ברגמן ועמליה מרגולין, אירועים בהשתתפות שורדי שואה ועוד.

בין הסרטים שיוקרנו:

הבלתי נראים (גרמניה 2017)

בימוי: קלאוס רפלה

משחק: מקס מאוף, אליס דוויר, רובי או. פי, אהרון אלטאראס.

1943, בעוד המשטר הנאצי מכריז רשמית על ברלין כ "נקייה מיהודים", היו יהודים שהצליחו לעשות את הבלתי אפשרי ולהפוך "בלתי נראים" לעיני השלטונות. סיומה מזייף דרכונים ומציל עשרות יהודים. חני צובעת את שיערה לבלונד ומשוטטת במרכז ברלין בזהות ארית בדויה. יוג'ין חי עם משפחה גרמנית, ביום הוא חבר בתנועת הנוער ההיטלראי ובלילות מפיץ עלונים הקוראים למרי. רות מאמצת לעצמה דמות של אלמנת מלחמה ומגישה מטעמים לקצינים נאציים בשוק השחור. פרק לא מוכר בתנועת ההתנגדות היהודית למשטר הנאצי.

(110 דקות, גרמנית, תרגום לעברית ואנגלית)

גיבורת הסרט "הבלתי נראים" האני לוי ובמאי הסרט קלאוס רפלה יגיעו להקרנות מיוחדות של הסרט ביום ב' 9/4 בשעה 21:00, וביום ג' 10/4 ב-12:00 וב-14:30

לזכרם של חיים גורי ודוד ברגמן

המכה ה-81

(ישראל 1974)

בימוי: חיים גורי, ז'אקו ארליך, דוד ברגמן

חלק ראשון בטרילוגיית השואה מאת חיים גורי, דוד ברגמן וז’אקו ארליך, המבוססת על חומרי ארכיון. הסרט הראשון עוסק בתולדות השואה מעליית הנאצים ועד לתחילת השמדת היהודים.

עותק דיגיטלי חדש.
(92 דקות, עברית, תרגום לעברית)

לפני הסרט יוקרן הסרט הקצר "והגדת לבתך", ישראל 2017. בימוי: ליאו תנא.

כחודשים לפני פטירתו של חיים גורי, בתו הבכורה יעל, התיישבה איתו לשיחה מעמיקה ומרגשת שתועדה במצלמות. השיחה נסבה סביב נושא השואה והשפעתה על גורי ויצירתו הספרותית, העיתונאית והקולנועית. (21 דקות)

הקרנה באדיבות ארכיון הסרטים סינמטק ירושלים ומוזיאון לוחמי הגיטאות

יום ד' 11/4 בשעה 19:00

רץ הגותים (ישראל 2018)

בימוי: בוריס מפציר

הנאצים תכננו להפוך את חצי האי קרים לחלק בלתי נפרד מהרייך השלישי –  הם קראו לו: GOTENLAND – ארץ הגותים. הסרט השביעי בפרויקט דוקומנטרי של בוריס מפציר מספר על ייחודיות הטרגדיה  של חורבן עדת הקרימצ'קים וחיסולם של הקולחוזים היהודיים -  יחד עם קהילות יהודיות האחרות של חצי האי קרים.  הסרט צולם במקומות ובזמן המקביל לאקציות שהתרחשו בחורף 1941-42 ובקיץ 1942.

(58 דקות. רוסית ועברית, תרגום לעברית ורוסית)

הקרנת בכורה בנוכחות היוצרים

יום ה' 12/4 19:00

נשכחים (שואת יהודי יוגוסלביה) (ישראל 2018)

בימוי: ניצה גונן

לראשונה נחשף, כבסקופ היסטורי, כיצד הוכחדה קהילת יוגוסלביה בשואה, קהילה ותיקה עוד מימי הבית השני ומגירוש ספרד שחיה בהרמוניה, אשכנזים וספרדים, ופיתחה תרבות מיוחדת. בסרט יוצאת גיבורתו, סטלה בת ה-30, למסע רווי גילויים כדי לחקור כיצד הושמדה קהילת יוגוסלביה בארץ ללא גילויי אנטישמיות לפני המלחמה ומה עלה בגורלו של הסבא רבא שלה שהוכתר כחסיד אומות העולם.   

(82 דקות. אנגלית, עברית, סרבית, קרואטית, מקדונית, סלובנית. תרגום לעברית)

בתום ההקרנה תתקיים שיחה עם הבמאית ניצה גונן

שבת 14/4 בשעה 16:30

מחיר: משתנה מסרט לסרט

פרטים, תוכניה מלאה וכרטיסים ניתן למצוא כאן

 החזית המזרחית
 

החזית המזרחית(צילום: רון כצנלסון )

 

מיוחד: פלנטה מדומה - עיצוב זיכרון השואה במרחבים הוירטואליים

מתי: 11.04, 20:00

איפה: מרכז נווה שכטר, רחוב שלוש 42, תל-אביב יפו

טכנולוגיות דיגיטליות משנות ומרחיבות את האופנים בהם ניתן לספר סיפורים, וביניהם גם את סיפור השואה. כיום ניתן לקיים סיור וירטואלי במבנה המשחזר באופן מדויק את אושוויץ ואת תאי הגזים, במדיה החברתית קיים עיסוק הולך וגובר בשימור זיכרון השואה, ומנגד מתחולל גם דיון ער מצד מכחישי השואה.

הערב יעסוק בייצוגי השואה בעולמות וירטואליים, וישאל שאלות על זיכרון וסימולציות, גבולות הייצוג, על הנשגב הדיגיטלי, ועל שימוש ושימוש-יתר בשואה בתרבות הפופולרית.

הערב בהשתתפות שלו מורן, מעצב ואוצר משחקים ופרופ' עמית פינצ'בסקי, המחלקה לתקשורת ועיתונאות האוניברסיטה העברית.

במהלך הערב יוקרן הסרט "פלנטה אחרת" של האמן אמיר יציב.

** הכניסה חופשית **


הצגה: יהודי ביער

מתי: 11.04, 21:00, 12.04, 12:00

איפה: 11.04 - היכל התרבות קריית ארבע 12.04 - תיאטרון אסקפלריא, ירושלים

ההצגה מספרת את סיפרו של איוון בן סטפן, גוי פולני החי בתקופת השואה, כאשר חייו זוכים לשיפור משמעותי לאחר הירצחם של בני כפרו היהודים , בדמות בגדים חדשים, רהיטים חדשים ובית חדש על כל תכולתו. אולם איוון רדוף על ידי רוח קורבנו היהודי, שאותו רצח ביער, למרות תחנוניו. הסיפור שסיפר לו היהודי לפני שנרצח לא נותן לאיוון מנוח, והוא מחפש נחמה והצדקה אצל אלוהיו הנוצרי הכל יכול. אל העלילה הכתובה ע"י גרינברג בכישרון רב ובעומק בלתי נתפס מצטרפת דמותו של הבן היהודי הפרטיזן, שבא לעשות צדק עם רוצח אביו. פואמה נדירה בעוצמתה הממחיזה על הבמה את ימי האימים של השואה מזווית ייחודית ומעוררת מחשבה, מעובדת להצגה חווייתית ובעלת עוצמה, הרלוונטית גם היום בעידן של אנטישמיות גואה.

אצ"ג מעמת בכתיבתו שני סוגים של יהודים: הגלותי, הרועד כעלה נידף חסר כוחות חיים וכוח להילחם לעומת היהודי החדש הגאה הלוחם והנוקם.

מחיר: 70₪

כרטיסים ניתן לרכוש כאן

יהודי ביער
 

יהודי ביער (צילום: יח"צ )

 

טלוויזיה: "החיים יפים"

מתי: 11.04, 18:35

איפה: YES5 

סרטו המצליח של רוברטו בניני שזכה בשלושה פרסי אוסקר. צעיר יהודי עתיר דמיון, שנשלח עם משפחתו למחנה ריכוז בזמן מלחמת העולם השנייה, מנסה להגן על בנו הקטן מהמציאות הקשה בעזרת משחק והומור. 

אחד מסרטי השואה המרגשים, הכואבים והטובים ביותר שנעשו.


אופרה: "קיסר אטלנטיס"

מתי: 11.04,12.04

איפה: מוזיאון תל-אביב לאומנות, אולם רקנאטי

בספטמבר 1942 ויקטור אולמן הלחין את האופרה "קיסר אטלנטיס" בזמן שהיה כלוא במחנה הריכוז בטרזינשטט יחד עם הליברטיסט פטר קיין ששהה איתו במחנה. הפרטיטורה והליברטו עברו לחבר של אולמן ששרד את המלחמה, וכך שרדו התווים.ויקטור אולמן היה מלחין, מנצח ופסנתרן יהודי, שנולד באימפריה האוסטרו הונגרית בשנת 1898. לאחר שהות במחנה הריכוז טרזינשטט, הוא נשלח לאושוויץ, שם נרצח באוקטובר 1944.  עבודותיו של אולמן מתקופתו בטרזיינשטט נשמרו כמעט במלואן. בתוך כך גם האופרה הקאמרית "קיסר אטלנטיס או התמרדותו של המוות", שראתה אור לראשונה בשנת  .1975האופרה הוצגה בשלמותה בטלוויזיה הבריטית ובמקומות נוספים בעולם. היצירה נכתבה על צידם האחורי של קרעי רשומות של מחנה הריכוז, ואלה שימשו בביצוע הראשון את הנגנים, שהדבר נגע מאוד לליבם. 

לקראת יום השואה הקרוב תעלה התזמורת הקאמרית את ההפקה "קיסר אטלנטיס" כפי שבוצעה בארה"ב בהשתתפות שישה סולנים בינלאומיים, בערב יום השואה, וביום השואה עצמו. הקונצרט מוגש בשיתוף הקרן לרווחת ניצולי השואה בישראל, וחצי מהכנסותיו יועברו כתרומה לניצולי שואה החיים בישראל ונתמכים על ידי הקרן. (הקונצרטים בתל אביב).

מנצח: אדריאן סילבין. (ארה"ב)

האופרה הלירית של קונטיקט וזמרי הקשר הווקאלי וינה-תל-אביב: סמואל ברלד, אריק רואוסי, דניאל קאמליץ', יוראטה סוודייטה, סטיב פרדריקס ואיילת אמוץ-אברמסון

קיסר אטלנטיס
 

קיסר אטלנטיס( צילום: סטיב אדאמס)