"מקום שקט" הוא סרט האימה הטוב ביותר שתראו השנה

משחק מצוין, תסריט נהדר וסצנות אימה מצמררות הופכות את "מקום שקט" ליצירה שהיא בגדר חובה לכל חובב סרטי אימה • זוהר צלח, ביקורת סרט

חובבי סרטי האימה לא חוו תקופה כזו כבר הרבה זמן – בשלושת השבועות האחרונים עלו לאקרנים שלושה סרטי אימה – "טרף לילי", "הרוע שבפנים: המפתח האחרון" ומהסופ"ש האחרון גם "מקום שקט", סרט האימה של ג'ון קרסינסקי ("המשרד"), שכבש את המבקרים האמריקאים.

העלילה מתרחשת בעולם עליו השתלטו מפלצות עיוורות, הרגישות במיוחד לרעש. המפלצות האימתניות מחקו את מרבית אוכלוסיית כדור הארץ ומאלצות את האוכלוסייה שנשארה לחיות בדממה מוחלטת. את התוצאה ההרסנית של רעש אנחנו מגלים כבר בפתיחת הסרט, עם סצנה מצמררת במיוחד שמבהירה לנו שבעולם של הסרט – רעש פשוט לא בא בחשבון.

העלילה מתמקדת במשפחה שורדת אחת שמנוסה כבר בלחיות בדממה מוחלטת, שכן ביתה הבכורה היא חירשת. הניסיון נותן להם יתרון משמעותי, המאפשר להם לשרוד לאורך זמן.


 

 "מקום שקט"
 

"מקום שקט" (צילום: יח"צ)

 

קרסינסקי, שגם כתב את התסריט יחד עם בריאן וודס וסקוט בק (שכתבו יחד את "Nightlight", מותחן אימה נשכח), מגלם את אב המשפחה כשאת אשתו מגלמת אמילי בלאנט ("עד קצה המחר", "השטן לובשת פראדה"). העבודה היוצאת מן הכלל של השניים היא אחת הסיבות המרכזיות לכך שמדובר בסרט מוצלח כל-כך. גם השחקנים המגלמים את הילדים עושים עבודה מעולה, כשבולטת מעל כולם מיליסנט סיימונדס, המגלמת את הבת הבכורה.

מעבר ליכולות כשחקן, קרסינסקי מתגלה גם כקולנוען מצוין. "מקום שקט" הוא סרט מדויק ואפקטיבי מאוד, והרבה מכך בזכות העבודה הנהדרת של קרסינסקי, הן ביכולת שלו לספר סיפור ולבנות את העולם של הסרט והן בכתיבה המצוינת, בעיקר ברמת הדיאלוגים.

עם זאת, ישנם מספר דברים לא ברורים בתסריט. כך למשל הבחירה של המשפחה להיכנס להריון ובעיקר היכולת לשמור על תהליך לידה שקט. בעוד החלק של תהליך הלידה דווקא מספק לסרט כמה סצנות מעולות, הסיבה למהלך שהסרט מספק לא מספיק אמינה.

 "מקום שקט"
 

"מקום שקט" (צילום: יח"צ )

 

אך הכוח הגדול באמת של "מקום שקט" הוא השימוש המדהים שלו בסאונד ברגעים הנכונים, ויותר מכך- היכולת שלו להעביר סיפור ודרמה עם שימוש מועט בסאונד. כל אלה נותנים לסרט מטען רגשי נכבד, שבחלקו הגדול נשען על תחושת האאוטסיידריות של הבת הבכורה החירשת- כשטראומה שאנחנו מגלים בתחילת הסרט משפיעה על מערכת היחסים שלה עם המשפחה כולה.

השימוש בסאונד הוא גם זה שמאפשר ל"מקום שקט" להיות סרט אימה אפקטיבי ולהפחיד לא מעט אנשים. באופן אישי אני לא מצאתי אותו מפחיד, אבל כן ראיתי בו אחד מסרטי האימה היותר מותחים שאני זוכר בשנים האחרונות.

 "מקום שקט"
 

"מקום שקט" (צילום: יח"צ )

 

סרטי אימה בשנים האחרונות נמצאים בסוג של משבר זהות – כולם מנסים לירות לכל הכיוונים ולראות מה תופס, וכשזה קורה אנחנו מתחילים לראות גל של סרטים באותו תת-ז'אנר. זה התחיל עם סרטי ההום-אינבייז'ן, שזכו להצלחה גדולה בזכות "הטיהור", נמשך עם גל סרטי אימה שמתרחשים במרחב האינטרנטי (המוצלח והמוכר ביותר הוא "Unfriended") וכעת נראה שהגיע התור של סרטי האימה השקטים ("Hush" ו"לא לנשום") אליהם מצטרף "מקום שקט", שמצליח להיות מרענן ומעניין בהרבה מקודמיו בז'אנר (שהיו גם הם לא רעים).

בשורה התחתונה, "מקום שקט" הוא סרט אימה מצוין, בקלות אחד הטובים שנראו על האקרנים בישראל בשנים האחרונות. ההופעות המשובחות של הקאסט, התסריט המצוין וכמה סצנות אימה מצמררות הופכים אותו לסרט אימה שחובבי הז'אנר לא יכולים להרשות לעצמם להחמיץ.

4 כוכבים

 "מקום שקט"
 

"מקום שקט" (צילום: יח"צ )