דורון ואל-מקדסי, צילום: באדיבות yes

במילה אחת? אכזבה: הסיום של עונה 2 של "פאודה" היה בנאלי וצפוי

הפינאלה של העונה השנייה לא הצליח לספק את הסחורה. התוצאה? עונה שהחלה בקול תרועה רמה והסתיימה בקול ענות חלושה • זוהר צלח, טור פאודה

כמה חיכינו לפרק הסיום של פאודה. שבוע שלם שבקושי זז עד אתמול (א') ואז יום ארוך שמלווה בספירת הדקות עד לפרק המיוחל ומה אני אגיד לכם? כגודל הציפייה גודל האכזבה. הפרק האחרון של "פאודה" היה רחוק מלקיים את מה שהוא הבטיח וסיים עונה מצוינת בצורה חלשה.

כבר בתחילת הפרק קיבלנו אכזבה ענקית כשהפיגוע הגדול של אל-מקדסי וחבריו סוכל. זו לא שאני מעודד פיגועים או משהו, אבל צ'כוב אמר פעם שאקדח שמופיע במערכה הראשונה חייב לירות במערכה השלישית והדבר נכון גם לפצצות. "פאודה" בנתה לנו הכנה עצומה לקראת הפיגוע הזה רק כדי לסכל אותו? ראינו את הפצצה בפרק הקודם רק כדי שהיא לא תתפוצץ? מדובר בהחלטה תסריטאית תמוהה למדי.

מעט אחרי זה אנחנו סוף סוף מקבלים מעט אקשן ותקווה לסיום מספק; דורון, שמוביל את בנו לתחרות ג'ודו מעורב בתאונה קטלנית. "התאונה" מתגלה כמהלך מתוכנן של אל-מקדסי, שמחזיק את דורון ובנו בשבי, מה שמוביל סוף סוף לפייס אוף לו חיכינו כל העונה (ואף מילה על העובדה שדורון ועידו יצאו מפגיעה של משאית כמעט ללא פגע).

 פאודה - לא מניחים פצצה אם לא רוצים להשתמש בה
 

פאודה - לא מניחים פצצה אם לא רוצים להשתמש בה (צילום: באדיבות yes)

 


השיחה בין דורון ואל-מקדסי היא אולי רגע השיא של הפרק. ההקבלה בין השניים ברורה לכולנו אבל בשיחה ביניהם דורון מספר לו על ההבדלים ביניהם ("אני לא הורג אזרחים, אני לא רוצח ילדים"). התגובה של אל-מקדסי היא פשוטה, מצמררת וכואבת, גם בגלל שיש בה מן האמת.

בינתיים איוב, שמנסה לאתר את אל-מקדסי, משתף פעולה עם חמאס. לפי יוצרי פאודה, האגו והיריבות מול דעאש חשובה לחמאס לא פחות מפגיעה ב"אויב הציוני" ולכן זה הגיוני לשתף עם ישראל פעולה. אני לא מבין גדול בפוליטיקה הפנימית של חמאס ובענייני ערבים אבל משום מה זה מרגיש לי קצת מצוץ מהאצבע.

כל זה מוביל אותנו לקליימקס של הפרק, בו חמאס מגיע למקום של אל-מקדסי רגע לפני שזה יורה את דורון שמסרב להכנע לדרישות של דעאש. מפה לשם, מתפתח קרב יריות בין אנשי חמאס לאנשי דעאש שמסתיים בזה שרק אל-מקדסי ואבו סמארה נשארים בחיים ואבו סמארה בורח. האם אל-מקדסי יסיים את העבודה עם דורון? כמובן שלא, הוא יקבל החלטה פזיזה וטיפשית שלא מתאימה לדמות שלו בשום צורה, וירדוף אחרי אבו סמארה. גם כאן אין ממש היגיון תסריטאי שכן במשך עונה שלמה אנחנו מגלים כמה אל-מקדסי ואבו סמארה מחושבים. אולי זה רק אני, אבל כל המהלך העלילתי הזה הרגיש מאולץ מאוד ולא בדיוק נאמן לדמויות ש"פאודה" הכירה לנו.

אל-מקדסי מול אבו-סמארה
 

אל-מקדסי מול אבו-סמארה(צילום: באדיבות YES )

 

בשלב הזה פחות או יותר סוף הפרק ברור לכולם. ל"פאודה" עוד הייתה הזדמנות להציל משהו מהפרק הזה כשעידו, בנו של דורון, עומד עם אקדח שלוף מול אל-מקדסי. לחיצה על ההדק של עידו הייתה אולי מובילה לאותו סיום מבחינת אל-מקדסי אבל כן הייתה לוקח מחיר מדורון, שהיה "הורס" את עידו בדיוק כמו שאביו הרס אותו. במקום זאת "פאודה" בחרו בסוף הבנאלי, הפחדני והצפוי שבו דורון הורג את אל-מקדסי.

כשאנחנו מגיעים לפרק סיום אנחנו מצפים לפינאלה מרגש, מפתיע ומספק, במקום זאת קיבלנו פרק בנאלי וצפוי, מהחלשים של הסדרה אי פעם וכזה שרחוק שנות אור מהסיום המדהים של העונה הראשונה.

 אל-מקדסי ודורון
 

אל-מקדסי ודורון(צילום: באדיבות yes )

 

כשמסכמים את העונה כולה קשה להגיד שהיא מגיעה לרמתה של הקודמת. נכון, האקשן עשוי יותר טוב והיו כמה רגעים בלתי נשכחים (פרק 9 כולו למשל), הן מבחינת האפקטים והן מבחינת בימוי, אבל בכל מה שקשור לשאר הדברים "פאודה" חוותה ירידת מתח רצינית בהשוואה לעונה הראשונה. פחות דמויות עגולות, פחות קונפליקטים ופחות מורכבות ובקיצור – פחות "פאודה", יותר "הומלנד".

ולמרות הירידה הדרסטית, "פאודה" הייתה ונשארה הדבר הכי טוב על המסך. סוג של מדורת שבט איכותית בעידן בו הטלוויזיה מלאה בריאליטי ריקני ומשעמם. האם היא תמשיך להיות כזו גם בעונה 3? נצטרך לחכות ולראות.

 העונה השנייה מספקת את הסחורה
 

פאודה עונה 2 (יחצ)