ליידי בירד, יוטיוב

כיצד דווקא כוכבות המשנה ב"ליידי בירד" גונבות את ההצגה?

אחד הסרטים המדוברים של השנה עלה השבוע לאקרנים. מי היא ליידי בירד ולמה לשחקנית המשנה הגיע לזכות באוסקר? וגם: טריילר ראשון לסרט "חיות הפלא: פשעיו של גרינדלוולד"

ככה עושים אינדי - ביקורת על ״ליידי בירד״: 

בסופ״ש האחרון, סוף סוף עלה לאקרנים בארץ אחד מהסרטים המדוברים ביותר של שנה שעברה, ״ליידי בירד״, של התסריטאית-במאית גרטה גרוויג. הדרמה הקטנה, בכיכובה של סרשה רונאן ובתקציב המניטורי של 10 מליון דולרים, הסעירה את המבקרים האמריקאיים (מלבד ארבעה מבקרים בודדים שנתנו לה ציון שלילי), ויצרה לעצמה באז ששלח אותה הישר לטקס האוסקר שהתקיים בתחילת החודש (אך ממנו יצאה בידיים ריקות).

מי היא ליידי בירד?

ליידי בירד הוא הכינוי-העצמי של בת נוער בשם כריסטין (רונאן), שחיה במשפחה ללא אמצעים בסקרמנטו של שנת 2002, וחולמת ללמוד בניו יורק ולהתעשר. התפקיד העניק לרונאן הצעירה את המועמדות השלישית שלה לאוסקר, לאחר ״כפרה״ ו״ברוקלין״, ובהחלט בצדק. מלבד נפילות קטנות למבטא האירי המקורי שלה, רונאן מצליחה לשאוב לעולמה הטינאייג׳רי והריאליסטי של ליידי בירד, מלא הרגשות הסותרים והתסכול מחוסר היכולת להתמודדות עם המציאות מול הפנטזיה. מדובר בדמות מרגיזה במכוון, שלרוב קשה להתחבר אליה (מהבחינה של לרצות לבלות בחברתה), אבל כל כך קל להזדהות איתה, ולהרגיש את טוב הלב שלה שמנצנץ מבפנים.

כוכבות המשנה גונבות את ההצגה 

שתי דמויות משנה מככבות ב״ליידי בירד״, והן לא רק מעניקות לו את החום שלו, אלא גם נמצאות כמוקד האינטרקציות הסבוכות, רגישות והמרתקות של ליידי בירד. הראשונה היא אמה של כריסטין, מריון, המגולמת על-ידי לורי מטקלף, שבשעת הענקת האוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר (אליסון ג׳ני, האמא מ״אני, טוניה״) הטוויטר השתולל בטענה ששדדו ממטקלף את האוסקר. היה בהחלט קשה להכריע בין שני התפקידים ובין שתי השחקניות הותיקות הנפלאות, אך הסערה הטוויטרית מובנת, שכן מטקלף נתנה את כל כולה בסרט, ובכמה סצנות של סערות רגשיות היא מסחררת את הלב במיוחד. 

הדמות השניה המהותית ושובת הלב היא חברתה הטובה ביותר של כריסטין, ג׳ולי, שהיא שילוב עדין וענוג של ביישנות וחוסר בטחון המקשים עליה את חיי החברה, להצטיינות בתחומי הלימודים השונים (והיא עצמה באופן מילולי גונבת לכריסטין את ההצגה, כשהיא זוכה בתפקיד במחזמר שכריסטין חלמה לקבל).  ג׳ולי מגולמת על-ידי ביני פלדשטיין, תגלית חדשה שהיא גם במקרה אחותו של ג׳ונה היל האהוב (מסרטי ״ג׳אמפ סטריט״ וסרטי סת׳ רוגן השונים). 

מי היא גרטה גרוויג?

יוצרת ״ליידי בירד״ גרוויג ידועה בעיקר כשחקנית בסרטיו של התסריטאי-במאי נואה באומבך, שהפך לבן זוגה ולשותפה-ליצירה. את שיתוף הפעולה המדובר ביותר שלהם, ״פרנסס הא״, גם כתבה עם באומבך, במקביל לגלם את התפקיד הראשי משם הסרט. ״ליידי בירד״ הוא סרט הביכורים של גרוויג כבמאית ותסריטאית יחידה, שהעניק לה מועמדויות בשתי הקטגוריות, והפך אותה לאישה החמישית בהיסטוריה להיות מועמדת בקטגוריית הבימוי.

במסגרת הבימוי, זה כמעט מסתורי להבין כיצד גרוויג תפסה מקום בין המועמדים לאוסקר, ומרטין מקדונה, שיצר את ״שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי״ המופתי, נשאר בחוץ. החזון הויזואלי של גרוויג די בסיסי, סטנדרטי ומוכר מסרטי אינדי מקבילים, אבל היא בהחלט שולטת בסיפור שלה, מצליחה לבנות את עולמו בצורה שלמה, ולהעשיר אותו במידע רב בזמן די מועט - אורך הסרט הוא 93 דקות בלבד, ורק לשם כך מגיעה לו מדליה, או לפחות את זמן הצפיה שלכם. 

טריילר ראשון ומהפנט לסיקוול של ״חיות הפלא״:

במעבר חד לקולנוע הכי-לא-אינדי-שקיים: אלבוס דמבלדור, מהקוסמים האהובים בהיסטורית תרבות הפופ, חוזר לקולנוע בגרסא הצעירה שלו יותר ובגילומו של ג׳וד לאו. הטריילר הראשון מלא-ההייפ של ״חיות הפלא: פשעיו של גרינדלוולד״, שמתרחש מעט לאחר מאורעות ״חיות הפלא והיכן למצוא אותן״, סוף סוף הגיע אלינו השבוע, והציג את לאו בתוך הדמות לראשונה במלוא תפארתו. 

הטריילר המרהיב ובעל האפקטים האיכותיים מציג נגיעות מהפנטות מעולמה הקסום של ג׳יי קיי רולינג, שגם כתבה את התסריט, ומחזיר אלינו כמובן גם את אדי רדמיין בתור ניוט סקמנדר (סלמנדרה בתרגות לעברית). נראה שכצפוי שני הקוסמים המקסימים יעבדו יחד כנגד הקוסם הרשע, גלרט גרינדלוולד, שמגולם על-ידי ג׳וני דפ השחוק. 

עוד חוזרים לככב ולשלב כוחות לשמחתנו: קתרין ווטרסטון כטינה גולדשטיין, אהובתו של ניוט; אליסון סודול כקוויני, אחותה שובת הלב של טינה; וכמובן דן פוגלר כג׳ייקוב, יקיר לבנו ולבה של קוויני. ״פשעיו של גרינדלוולד״ יעלה בבתי הקולנוע ב-15 בנובמבר הקרוב.