אל-מקדסי: גם הוא חגג באמסטרדם, צילום: באדיבות YES

פאודה פרק 11: אחד הפרקים הטובים של העונה

אקשן מהפנט, התפתחויות חשובות ומרווה אחת אדירה הופכים את פרק 11 בעונה 2 של "פאודה" לאחד הטובים העונה • זוהר צלח, טור פאודה

נתחיל לפני הכל עם ברכות ל"פאודה", הזוכה הגדולה (והמוצדקת) של טקס פרסי הטלוויזיה. "פאודה" לקחה לא פחות מ-11 פרסים, הישג שמבסס את מעמדה לא רק כסדרה הטובה ביותר בישראל כיום אלא כאחת הטובות שהיו כאן מאז ומעולם.

אחרי כדור השינה שקיבלנו שבוע שעבר, ופרק אחד לפני הפינאלה הגדול, "פאודה" חוזרת לעצמה עם פרק מעולה.

הפרק נפתח בקסבה שבשכם, שם נמצאת היחידה כדי לחסל את אל-מקדסי. המתח כרגיל נבנה בצורה מצוינת עד לתחילת האקשן ושזה מתחיל, אי אפשר להוריד את העיניים מהמסך.

 דורון
 

דורון(צילום: באדיבות YES )

 

מ

דובר בסיקוונס האקשן הארוך ביותר שאני זוכר בסדרה ומלבד להיותו מהפנט חזותית, הוא גובה לא מעט קורבנות. החשוב בהם הוא סמיר, שנורה בטעות ע"י אחיו, אל-מקדסי, שאפילו לא מספיק להיפרד ממנו וכבר נמצא במנוסה.

נורית, שרואה את אל-מקדסי בורח, מנסה לעזור לשגיא ודורון לתפוס אותו אבל מסתבכת ב"פאודה" על הגגות של שכם. אלי שמנסה להצטרף אליה, נתפס גם הוא. מדובר באחת הסצנות המצמררות של העונה, כזו שמעלה קונטציות ללינץ' הנוראי ברמאללה. ברגע האחרון דורון ושגיא מצילים את המצב ומסיימים את אחד הסיקוונסים הכי מדממים של "פאודה", הכולל את המוות של סמיר, פציעה של סטיב שנורה בחזה, כמעט לינץ' על אלי ונורית והמון קורבנות פלסטינים. הסיקוונס הזה מוכיח שוב ש"פאודה" היא פשוט סדרת אקשן אדירה בכל קנה מידה.

נורית ואלי נפגשים בביה"ח, שם אלי מתגלה כדוש מעט חסר רגישות. את נורית זה לא באמת מעניין, היא נחושה לחזור ליחידה. בהמשך גם שגיא מגיע לסצנה קיצ'ית שמסתיימת בהחזקת ידיים שלו ושל נורית.

שגיא ונורית
 

שגיא ונורית(צילום: באדיבות YES )

 

אצל סטיב וענת העניינים קצת פחות עובדים. ענת מגיעה אליו כדי להיפרד ממנו, היא הרי לא יכולה לעבור את מה שעברה עם אחיה שוב. למרות שהסצנה כתובה בצורה קצת בעייתית היא עובדת נהדר, הרבה בזכות דורון בן-דוד ומורן רוזנבלט הנפלאים.

מבין העצורים בפעולה בשכם אנחנו מוצאים את מהאר, שנאלץ להתמודד עם אביוץ בסצנה קצרה יחסית אבל מאוד עוצמתית שבה אבו-מהאר נפרד מבנו, ושולח אותו עם איוב. הוא לא יכול לשאת את הבושה של מה שהבן שלו עשה ולא נראה שיש לו גם יותר מדי רצון להתמודד איתה. איוב כמובן עושה מזה מטעמים ומצליח להוציא מידע ממהאר על הפיגוע הגדול של אל-מקדסי.

האנשים של אל-מקדסי מבלים בדירה בצפייה בכדורגל, ליתר דיוק כדורגל ישראלי (ומספקים את השורה האדירה "היהודים האלה משגעים את כל העולם ואפילו לבעוט בכדור הם לא יודעים") ועל הדרך עובדים עם חומר נפץ, הרבה חומר נפץ.

 סטיב וענת
 

סטיב וענת(צילום: באדיבות yes )

 

מלבד לסצנת הפתיחה, החלקים הטובים בפרק היו שייכים לנשים למשפחת עוודאללה. זה מתחיל מהדרך בה מרווה שומעת על מות אהובה, דרך המואזין במסגד שמכריז שהוא מת "מות קדושים". מרווה מתפרקת ברחוב ואי אפשר לא להזדהות איתה, היא הרי לא ביקשה את זה וכל פשעה הוא התאהבות באדם הלא נכון, מהמשפחה הלא הנכונה ובמקום הכי לא נכון שאפשר.

אום-נידאל אסרטיבית ותוקפנית יותר. היא מעיפה את אבו-סמארה מסוכת האבלים וכשנידאל מתקשר אליה מאשימה אותו במוות של אחיו ואומרת לו שהיה עדיף שיישאר בסוריה.

אחת הסצנות בפרק היא הסצנה בה שתיהן מתראיינות לאל ג'זירה. בעוד מרווה מתאבלת ומדברת על כמה שאהבה את נידאל, אום-נידאל מספרת על איזה גיבור הוא היה ומאחלת לכולם להיות שהידים כמוהו וכמו אביו עד לשחרור ירושלים. שני דורות, שני גישות שונות לחלוטין אבל המחיר הוא אותו מחיר כואב.

 מרווה - לונה מנסור בתצוגת משחק אדירה
 

מרווה - לונה מנסור בתצוגת משחק אדירה (צילום: באדיבות yes )

 

את הפרק סוגרת סצנת עימות מעולה בין נידאל למרווה, בה נידאל מציע לה להתחתן איתו כדי שיוכל להיות קרוב אליה ובכך להגן עליה ולגדל את הילד של סמיר. בתגובה היא מאשימה אותו בכך שהרג את סמיר כדי להיות איתה ("ראיתי איך אתה מסתכל עליי עוד שסמיר היה בחיים"), משווה אותו לציוניים ואומרת לו שהיא מעדיפה למות מאשר להיות איתו. אי אפשר להתעלם מתצוגת המשחק המעולה של לונה מנסור (מרווה) בפרק הזה, תצוגה שקצת גורמת לי להתבאס שלא ראינו ממנה יותר העונה.

הפנים של נידאל לאחר העימות הזה משדרים הבנה, הוא מבין שאת מרווה הוא לא יכול לקבל, שאום נידאל לא תסלח לו כל-כך מהר ושחוץ מדעאש אין לו הרבה בחיים. האם זה יוביל אותנו לגרסה אכזרית יותר של אל-מקדסי בפרק האחרון של העונה? כזו שמוכנה להקריב הכל? אולי אפילו את עצמו? נצטרך לחכות ולראות.

"פאודה" משודרת בערוץ yes EDGE  בימי ראשון בשעה 22:00

 אל-מקדסי - אכזרי יותר מאי פעם
 

אל-מקדסי -  צילום: נטי לוי)