ללא ספק: "מוטלים בספק" הוא אחד הסרטים הכי עוצמתיים שנעשו כאן

סיפור מרשים, תצוגות משחק אדירות, כנות ואותנטיות הופכים את סרט הביכורים של אלירן אליה לאירועי קולנועי בלתי נשכח • זוהר צלח, ביקורת

מכירים את הסרטים האלה שלא עוזבים אתכם גם הרבה אחרי שראיתם אותם? כזה הוא "מוטלים בספק".

את זוכה פרס הביכורים הטוב ביותר בפסטיבל ירושלים, ראיתי לראשונה לפני חצי שנה, במסגרת "יום הקולנוע" הישראלי,  ומאז הוא לא עוזב אותי. אמש (ה') הגיע סוף סוף הסרט לבתי הקולנוע בישראל.

סרט הביכורים של אלירן אליה, המבוסס על חוויותיו האישיות, עוקב אחרי אסי (רן דנקר, "תא גורדין", השיר שלנו"), קולנוען הנידון לעבודות שירות בהן הוא נשלח ללמד קולנוע קבוצה של נערים עבריינים בבאר שבע. לאט לאט הוא מפתח קשר מיוחד עם אחד הנערים, עדן (אדר חזאזי גרש), הנער הבעייתי ביותר בקבוצה, שמרבה להסתבך עם החוק.

"מוטלים בספק"
 

"מוטלים בספק"( צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג והאחים רוגובין)

 

"מוטלים בספק" הוא לפני ואחרי הכל התסריט שלו- ואם נדייק, מערכת היחסים בין אסי לעדן- אבל זה לא שאין עוד דברים יפים בסרט.

הסצנות של התלמידים בכיתה מעולות, מצחיקות ואותנטיות; מערכת היחסים בין עדן לאמו נהדרת, והשימוש שהסרט עושה בקולנוע בסצנה בה אסי מקרין את "מצחצחי הנעליים" של ויטוריו דה סיקה לילדים הוא מופלא. הסצנה הזו היא פחות או יותר היחידה בה הילדים רגועים ומצליחים לנהל דיון. הבחירה באחד הסרטים הגדולים של הנאו-ריאליזם היא לא מקרית, שכן "מוטלים בספק" מושפע מקולנוע זה.

גם הקלטות שהקליטו הנערים ששזורות לאורך כל הסרט תורמות מאוד לפסיפס המאוד מיוחד שלו, אם כי היה אפשר לתת להן עוד מעט זמן כדי שנכיר טוב יותר את דמויות המשנה.

 "מוטלים בספק"
 

"מוטלים בספק"( צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג והאחים רוגובין)

 

כאמור, זה קודם כל סרט על מערכת היחסים בין אסי ועדן, שהופכת למרתקת יותר ויותר ככל שהסרט מתקדם. אם בהתחלה נראה ששתי הדמויות נמצאות במקומן בעל כורחן (עדן כי הוא במעצר בית, אסי כי הוא בעבודות שירות), עם הזמן אנחנו מגלים כי כל אחד מוצא בשני יותר מזה – עדן מוצא באסי את דמות האב שכל-כך חסרה לו, ואסי בעדן משמעות ובקבוצה כולה חברים- כשדרך קלטת שהוא עצמו הקליט בילדות, אנחנו מבינים שהיו חסרים לו.

את התלמידים משחקים 11 שחקנים אלמוניים לחלוטין, חלקם תלמידים של אליה בעבר ובהווה. כולם עושים עבודה מעולה שמצדיקה בהחלט את פרס הליהוק. הילה סורג'ון בתפקיד אלמה, אימו של עדן, עושה גם היא עבודה טובה, וכך גם בת-אל מוסרי בתפקיד רינה, מדריכת הקבוצה, שגם הייתה מועמדת לפרס שחקנית המשנה בטקס פרסי אופיר.

רן דנקר סיפק כבר כמה הופעות קולנועיות וטלוויזיוניות מרשימות ב"עיניים פקוחות" ו-"תא גורדין", אבל ההופעה המפעימה שלו ב"מוטלים בספק" היא בפער הטובה ביותר שלו עד היום. דנקר מגלם את דמותו של אסי בצורה מושלמת, עם הבנה מוחלטת של הדמות על כל רבדיה. היכולת של דנקר לעורר רגש בסרט הזה היא לא פחות ממדהימה.

 רן דנקר - ההופעה הקולנוע הטובה ביותר שלו
 

רן דנקר - ההופעה הקולנוע הטובה ביותר שלו( צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג והאחים רוגובין)

 

עם זאת, ההופעה הבאמת מדהימה של דנקר היא רק השנייה בטיבה בסרט- שכן אדר חזאזי גרש מספק את אחת מהופעות הבכורה המרשימות ביותר בקולנוע הישראלי מאז ומעולם. גרש, לא שחקן מקצועי, מספק כאן תצוגת משחק פשוט מהפנטת. בלי בוסריות כלל, עם דיוק מרשים ונוכחות אדירה שאי אפשר להתעלם ממנה.

מילה טובה מגיעה גם לצלם, שי גולדמן, שעושה כאן עבודה מצוינת שתורמת המון לאווירה המיוחדת של הסרט.

אדר חזאזי גרש - תצוגת משחק בלתי נשכחת
 

אדר חזאזי גרש - תצוגת משחק בלתי נשכחת(צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג והאחים רוגובין )

 

אם עד סצנת הסיום שלו "מוטלים בספק" היה סרט מצוין, הרי שסצנת הסיום המבריקה שלו הופכת אותו לבלתי נשכח.

בלי לפרט יותר מדי רק אציין שסצנת הסיום שלו היא לא רק השיא של הסרט מבחינה עלילתית, אלא מוציאה מהשחקנים, הצלם והבמאי את הסצנה הטובה ביותר בסרט ואת אחת מסצנות הסיום המרשימות ביותר שראיתי מאז ומעולם בקולנוע, ישראלי ובינלאומי.

בשורה התחתונה, "מוטלים בספק" הוא אחד הסרטים הישראלים העוצמתיים ביותר שנעשו כאן. נכון, הוא לא מושלם, יש בו פגמים בעלילות המשנה והוא לא תמיד מרגיש שלם; אך הרגישות והאותנטיות, יחד עם תצוגות המשחק המעולות וסצנת הסיום המדהימה הופכים אותו ליצירה קולנועית חשובה ובלתי נשכחת.

4 וחצי כוכבים

 "מוטלים בספק"
 

"מוטלים בספק"(צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג והאחים רוגובין )