הפנתר השחור, יחצ חול

בלאק פאוור: שובר הקופות "הפנתר השחור" עושה היסטוריה באמריקה

הסרט "הפנתר השחור" עלה בסוף השבוע בארה"ב, וכבר שבר קופות, כשהוא מתחרה בלהיטים אחרים כמו "מלחמת הכוכבים" ו"הנוקמים". שני פרומקין עם טור הקולנוע

בשבוע שעבר ״הפנתר השחור״ הפך רשמית לתופעה תרבותית, כשהוא הסתער על בתי הקולנוע ברחבי העולם בסופ״ש הפתיחה הראשון ההיסטרי שלו, עם 202 מליון דולר בצפון אמריקה בלבד. רק ארבעה סרטים אי פעם הכניסו בסופ״שׁ הפתיחה האמריקאי שלהם יותר מ״הפנתר השחור״ - ״מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר״, ״מלחמת הכוכבים: אחרוני הג׳דיי״, ״עולם היורה״ ו״הנוקמים״ מ-2012 (כן, דיסני מככבים ברשימה הזו), וכך הסרט הצליח למקם את עצמו גבוה בהיסטורית הקולנוע כמאורע משנה משחק.

קול התרועה האדיר של ״הפנתר השחור״, הסרט הראשון שעוקב אחר גיבור-על שחור במרכזו, הבהיר באופן מוחץ עבור הוליווד שהקהל מוכן ומזומן לשלם את מיטב כספו על גיוון קולנועי. מארוול ודיסני הלכו עד הסוף עם הסרט, והוא כל כולו חגיגה של תרבות אפריקאית, והצגה מורכבת ומוקפדת של הדמויות המנוגדות וההיסטוריה שלהן. זהו לא רק הבלוקבאסטר הראשון בהוליווד שמציג קאסט שכולו שחור, במקרה הזה במסגרת של מדינה אפריקאית בדיונית בשם וואקאנדה (Wakanda Forever), הסרט גם הוקם לתחייה על-ידי יוצרים שחורים, בינהם ראיין קוגלר הבמאי, שביים לפני כן את ״קריד״ המוערך, וג׳ו רוברט קול שכתב עם קוגלר את התסריט. 

הסרט חזר בסופ״ש האחרון לסבב שני מרהיב, וכבש את טופ טבלת הסופ״שים השניים באמריקה עם 111 מליון דולר, שני רק לתופעה יוצאת הדופן העונה לשם ״הכוח מתעורר״ מ-2015 עם 149 מליון. אני מזכירה ש״הכוח מתעורר״ הוא הסרט בעל ההכנסות הגבוהות ביותר בהיסטורית הקופות האמריקאיות עם 936 מליון דולר, והשלישי ברחבי העולם עם למעלה מ-2 מליארד - כך של״פנתר״ יש עוד דרך מכובדת לעשות באולמות הקולנוע.

 מלחמת הכוכבים הכוח מתעורר
 

מלחמת הכוכבים הכוח מתעורר(מתוך הטריילר)

 

אפשר כעת להיות בטוחים ש״הפנתר השחור״, בהפקת-העל של קווין פייגי האגדי ויוצר היקום הקולנועי של מארוול, נמצא בדרכו לחצות את קו המליארד הבינ״ל היוקרתי. זהו כבוד שמארוול זכו לו רק עם שני סרטי ״הנוקמים״ שיצאו עד כה וסרטי הסולו השלישיים של ״איירון מן״ ו״קפטן אמריקה״. מבחינה אמריקאית - ״הפנתר״ נמצא רק מאחורי שני סרטי ״הנוקמים״, כשהוא כמעט בודאות יעקוף את ״עידן אולטרון״, אך אולי לא יוכל להתעלות על ״הנוקמים״ הראשון, שהיה תופעה בפני עצמו. בנתיים, תוך 12 יום בלבד, הסרט עקף את ההכנסות האמריקאיות של ״קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים״, שנחשב על-ידי רבים כ״נוקמים 2.5״ (מאחר והציג את כל דמויות הנוקמים, ולא התמקד רק בקאפ). ״הפנתר״ גם עקף אגב באותו מספר מצומצמם של ימים את ההכנסות האמריקאיות הסופיות של ״וונדר וומן״, אותם עשתה בריצה של 23 שבועות רצופים.

נקודה קולנועית מעניינת נוספת ש״הפנתר״ מסמל היא עלייתו למסך הגדול בחודש פברואר: בעקבות הצלחתו המסחררת של הסרט, בעלי בתי הקולנוע האמריקאיים כבר יצאו בתזכורת לאולפנים הגדולים שהם כבר מזה זמן רב מבקשים מהם סרטים מגוונים. המילה ״מגוונים״ השתמשה בהקשר ליהוקים כמובן, אך הודגש כי הכוונה הנוספת היא בנוגע לתאריך הוצאת הסרטים, בהקשר המסורת בה בלוקבאסטרים יוצאים רק במהלך הקיץ או לקראת החגים האמריקאיים בחורף. סרטים כמו ״הפנתר השחור״ מוכיחים לא רק שהקהל הרחב חושק בסרטים המגוונים במוצא השחקנים המככבים בהם, אלא שהוא גם יגיע לבתי הקולנוע עבור כל סרט טוב, מבדר, מושקע ואיכותי, בכל ימות השנה.

אחד ממסריו הבולטים של ״הפנתר השחור״ הוא כמובן השימוש הראוי בטכנולוגיה, וכיצד היא יכולה לקדם את המין האנושי, ולשנות בתכלית את מצבן של מדינות. בהתאם לכך, מוקדם יותר השבוע דיסני הכריזו כי הם תורמים מליון דולר מרווחי הסרט לתכניות STEM (מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה) של Boys & Girls Clubs of America, ארגון ללא מטרות רווח, התומך בבני נוער ומקנה להם הכשרות שונות, כדי שיוכלו להגשים את הפוטנציאל שלהם. מנכ״ל דיסני, בוב אייגר, אמר: ״ראוי שנראה את ההערכה שלנו בעזרה לקדם תכניות STEM לצעירים, במיוחד באיזורים מוחלשים של המדינה, כדי לתת להם את הידע והכלים לבנות את העתיד שהם רוצים״.

יש לציין כי בחודש אפריל הקרוב, סרט ״הנוקמים״ השלישי יצא לעולם בשם ״מלחמת האינסוף״, וסביר להניח שישבור כל שיא ש״הפנתר השחור״ שבר בחודש האחרון. ״מלחמת האינסוף״ עתיד להיות מאורע קולנועי המתקרב בסדר הגודל שלו לזה של ״הכוח מתעורר״, כשהוא יביא את 18 הסרטים שמארוול הפיקו במהלך העשור האחרון לכדי ארוע-ענק אחד המאחד את כל עשרות הדמויות הפופולאריות שלהם, בראשות איירון מן של רוברט דאוני ג׳וניור, קפטן אמריקה של כריס אוונס, ועכשיו גם הפנתר השחור של צ׳אדוויק בוזמן.