אנריל, צילום מסך

אנריל חוזרת והיא חתרנית מתמיד והפעם: רווקה פמיניסטית! ביקורת

"אנריל" חוזרת בעונה שלישית וכהרגלה פותחת חזק וממשיכה חזק יותר והפעם - פמיניזם, איך, כמה ואולי בכלל עדיף שלא? מיכל קליינברג, ביקורת

כחובבת ריאליטי מושבעת אין לי ברירה אחרת אלא להיות מאוהבת בסדרה "אנריל", מה יותר טוב מריאליטי? סדרת מטא-ריאליטי; גם בעונה 3 אנריל ממשיכה לפרום מול הצופים את התפרים הגסים של ריאליטי טוב – מהתוכן השיווקי שנעשה כבארטר כנגד תביעה, עד להתערבות הפקה ברמות הכי סליזיות שאפשר לדמיין. בעונה שעברה, כחלק מרוח התקופה והזמן המהלך החתרני של הסדרה (והן של "אברלסטינג", הסדרה בה היא עוסקת) היה להביא רווק שחור (מה שטרם קרה בהיסטוריה המציאותית וקרה לראשונה רק לפני כמה חודשים עם רייצ'ללינדסי, מיותר לומר – ביזיון)

בתוך מהומות פרגוסון, black lives matter, סערת האוסקר הלבן וכו' – לא היה מהלך תסריטאי חשוב ורלוונטי מזה. "אנריל" הביאו מחזר שחור לראשונה בהיסטוריה , ועסקו בנושא מכל צדדיו, תוך כדי מבט חודר וישיר ללבן של עין הגזענות באמריקה.

 אנריל
 

ההיסטוריה נעשתה קודם בתוכנית, אח"כ במציאות (צילום מסך )

 

העונה, בהתאם ליכולת המפותחת של אנריל לזהות 'מה הדיבור' ולהתממשק איתו, המהלך הנועז של עונה 3 הוא, מוכנים לזה? רווקה פמיניסטית! (נהיה פה ממש קרקס הא?), בתוך גל ההתעוררות של הכוח הנשי, שהתחיל בתנועת metoo והמשיך בTime's Up ובא לידי ביטוי כמעט בכל אירוע תקשורתי משמעותי, ב"אנריל" השכילו להבין שהדיון על פמיניזם בוער יותר מתמיד וכתוכנית שעוסקת בפורמט הכי לא פמיניסטי, זה מתבקש אם לא הכרחי להישיר מבט לנושא ואם יש משהו שאנריל טובים בו זה מבטים ישרים. וכך עונה 3 נפתחת עם רווקה דעתנית, אשת קריירה, עצמאית, self maid, משכילה וכו'  אבל כמובן שהדברים לא כאלה אוטופיים, נגיע לזה.

גם בעונה 3 קווין ורייצ'ל ממשיכות ביחסים הסימביוטיים המורכבים שלהן, שנעים על הציר של של אם ובת, בנות זוג, חברות נפש ואויבות, כאשר הפעם העונה נפתחת בכך שקווין שולפת את רייצל מחוות הניואייג' בה אשפזה את עצמה לאחר פגעי העונה הקודמת, למה קווין עושה את זה? כי היא לא באמת יכולה בלעדיה, למה רייצל מסכימה לבוא? כי זו מערכת היחסים בין השתיים - אברלסטינג.

כיוון מעניין בעונה החדשה הוא סימני חולשה של קווין, כיוון יותר צפוי הוא ההתדרדרות של רייצ'ל שדי ברור שתגיע בעוד מספר לא רב של פרקים. הגברים בסדרה הם עדיין דרמה קווינס, ילדותיים, רעבים ליחס וייקחו כל סקס שיציעו להם וכאן כנראה צריך לזרוק מילה פחות טובה על התוכנית (למרות שהייתי מעדיפה שלא): הייצוג הגברי ב"אנריל" צריך להיזהר כי הוא על סף הדמוניזציה; הגברים שלה פשוט עלובי נפש, קלים לתמרון כמו רחפן עם שלט מ-ebay, וכולם ללא יוצא מן הכלל מתופעלים ומנוהלים על ידי נשים ללא שום מורכבות נראית לעין. זה המקום שפמיניזם צריך להיזהר בו, או בכלל כל תנועה שהיא לצורך העניין - לא לדרוס חזרה וללא רחמים את זה שדרס אותו, מי ששואף לכבוד ושיוויון צריך גם לתת אותו ובינתיים נראה שהגברים של אנריל לא ממש זוכים לטיפול הולם. אבל כמו שקווין הייתה אומרת ומשכנעת אותי כמובן בשניה וחצי – "זאת טלוויזיה וככה עושים אותה, אז סתמי את הפה".

 אנריל
 

בלתי נפרדות (צילום מסך )

 

עד כאן טוב ויפה אבל האם באמת חשבתם שהדברים יהיו פשוטים כל כך ב"אברלסטינג", הממלכה המעוותת אך כנה להכאיב של קווין ורייצ'ל? כמובן שלא. מהר מאוד הרווקה שלנו (קטלין פיצג'רלד המעולה מ"הסקס של מאסטרס") נאלצת להבין את המסר הלא כל כך סמוי והוא: 'גברים לא אוהבים פמיניסטיות'; זה מוריד להם, זה מלחיץ אותם. וכאן נראה שהדיון יהפוך בהמשך העונה לבאמת מעניין, שכבה אחת קרוב יותר לאפידרמיס של הנושא. כי הנושא הוא לא רק פמיניזם מהצד שלנו הנשים, או פמיניזם מהצד של הגברים, הנושא הוא גם המשמעות של הפמיניזם בתוך האינטרקציה ביננו, שאלת התפקידים המגדריים כמהויות ביולוגיות ודינמיקה של טרזן וג'יין כהכרחית למתח ומשיכה, מחירים וקורבנות של אי ההזדקקות לגבר – כל אלה שאלות שאולי לא נעים לשאול אבל ב"אנריל" לא מכירים את המונח "לא נעים".

 אנריל
 

אני נראית כמו בת הים, יופי זה מה שגברים רוצים (צילום מסך )

 

"זה רעיון מעולה!", "אתה כל כך צודק" ו- "אולי אתה יכול לעזור לי?" אלה שלושת המשפטים שגבר חייב לשמוע ממך כדי להיות בעניין שלך על פי אחת הדמויות בסדרה, כי בסופו של דבר הכל מניפולציות, גם לתת לגבר מה שהוא צריך רק כדי לקבל ממנו מה שאת צריכה. העונה החדשה של "אנריל" מזכירה לנו שהרבה אחרי שיהיה שיוויון בשכר – עדיין יש מנגנונים עמוקים ומהותיים שצריכים להתפרק, או שמא הם לא צריכים? ולהתעסק בתפר הזה, בקורבן העמוק שעושה האישה הפמיניסטית החדשה ולהעלות שאלה מטא פמיניסטית בעידן כל כך פמיניסטי – זו החתרנות האמיתית.

ולמה ל"אנריל" מותר מה שאסור ל'סברי מרנן' נגיד? כי זאת סדרה פמיניסטית בהגדרה, שתי נשים מנהלות את כל מה שראיתם בשתי העונות האחרונות; כשרייצ'ל נאבקת על הרווקה הפמיניסטית שלה ולרגע כמעט מחבלת לקווין בתוכניות זו אומרת לה בבירור: "רייצ'ל, לעזור לי עכשיו זה הדבר הכי פמיניסטי שאת יכולה לעשות". תלמה ולואיז גרסת 2018, בואו רק נקווה שזה לא ייגמר בהתאבדות משותפת, כי די, Time's Up ומגיע לנו כבר סוף יותר טוב מזה.

UnREAL עונה 2: החל מה27.2, ימי שלישי ב-yes DRAMA וב-STINGTV וב-סלקום tv