ההייפ מוצדק: "הפנתר השחור" הוא סרט גיבורי על היסטורי והיסטרי

הסרט ההיסטורי של מארוול, שמציגה לראשונה גיבור שחור, הוא סרט גיבורי על נהדר ומלא אקשן שלא מפחד לגעת גם בנושאים כואבים • זוהר צלח, ביקורת סרט

אחרי שראתה את די.סי סוחפת את הקהל והמבקרים עם "וונדר וומן", אחד מסרטי גיבורי העל החשובים, הגדולים והמצליחים של השנים האחרונות, מארוול החליטה שהיא רוצה גם. "הפנתר השחור" הוא התשובה של מארוול ל-"וונדרוומן" והניסיון שלהם לעשות לקולנוע השחור את מה ש"וונדר וומן" עשה לקולנוע הנשי.

"הפנתר השחור" עוקב אחרי טצ'אלה (צ'דוויק בוזמן, "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים") בן מלוכה החוזר לווקאנדה אחרי מות אביו כדי לרשת את מקומו ולהפוך למלך. כאשר אריק (מייקל בי. ג'ורדן), יליד ווקאנדה, מגיע וקורא תיגר על הכס, עתידה של ווקאנדה נמצא בסכנה.

כבר מהצגת ווקאנדה ניתן לראות את הממד המאוד ביקורתי שהסרט מציג. אנחנו רואים מדינה אפריקאית שבוחרת לא להיחשף לעולם ובזכות מצבור של ויברניום (המתכת החזקה ביותר בעולם של מארוול, ממנה עשוי המגן של קפטן אמריקה) מתקדמת בהרבה מכל מדינה אחרת בעולם.

 "הפנתר השחור"
 

"הפנתר השחור"(צילום: יח"צ )

 

מעבר לעובדה שווקאנדה מעוצבת בצורה מפעימה ומוקפדת עד הפרטים הקטנים, הסרט מעלה שאלה מעניינת – האם ככה אפריקה הייתה נראית אם האדם הלבן לא היה מגלה ושודד אותה?

"הפנתר השחור" עושה כבוד ענק למסורת האפריקאית – מהמסורתיות והטקסיות, שאיכשהו כן משתלבות טוב עם הטכנולוגיה המתקדמת, דרך התלבושות הנהדרות ועד לפסקול שמשלב צלילים אפריקאים עם מוזיקת  היפ-הופ מעולה של המוזיקאי השחור הגדול בעולם כיום – קנדריק למאר.

הקאסט מורכב מכמה מכוכבי הקולנוע השחורים הגדולים של ימינו – זוכה האוסקר פורסט ויטאקר ("המלך האחרון של סקוטלנד") בתפקיד זורי, יועצו של טצ'אלה, זוכת האוסקר לופיטה ניונגו ("12 שנים של עבדות") בתפקיד נקיה, האקסית של טצ'אלה ואחת הלוחמות בווקאנדה ועוד רבים וטובים.

מעל כולם ניצב בסרט מייקל בי ג'ורדן ("קריד") המגלם את הנבל של הסרט, אריק, יליד ווקאנדה שבצעירותו עבר לאוקלנד ארה"ב. כמו שכולנו יודעים, לא פשוט להיות אדם שחור בארה"ב, ואריק, שרוצה לנקום בטצ'אלה מסיבות כאלה ואחרות (אותן תגלו במהלך הסרט) ולהפוך למלך ווקאנדה, מציג גישה אחרת מזו של טצ'אלה.

"הפנתר השחור"
 

"הפנתר השחור"(צילום: יח"צ )

 

בעוד טצ'אלה מאמין שווקאנדה צריכה להמשיך ולהישאר סודית ולהימנע מלהתערב בעניינים של אחרים, אריק, שגדל במשטר שדיכא (ועדיין מדכא) שחורים, מציג גישה רדיקלית יותר שמבקשת להשתמש במשאבים של ווקאנדה כדי לספק נשק לשחורים מדוכאים ברחבי העולם ולבצע הפיכה.

במילים אחרות – האלטרנטיבה שלו לעליונות לבנה היא עליונות שחורה. הפערים האידאולוגיים האלה בין הנבל לגיבור הם החלק המעניין ביותר בסרט וגם מובילים אותו לסצנות מעניינות במיוחד, ביניהן סצנה מעולה במוזיאון וסצנת שיא בלתי נשכחת.

 "הפנתר השחור"
 

"הפנתר השחור"(צילום: יח"צ )

 

לפני ואחרי הביקורת החברתית שהוא מנסה להעביר, "הפנתר השחור" הוא קודם כל סרט גיבורי על, ובפן החיובי זה הופך אותו לנגיש ומהנה למדי. סצנות האקשן בסרט מספקות את הסחורה, הוא מרהיב (הרבה בזכות הצילום הנהדר של רייצ'ל מוריסון, שמועמדת לאוסקר השנה על "פרחים בבוץ") והוא מבוים לעילא ולעילא. עם זאת, זה עדיין סרט קומיקס שפונה לקהל הרחב, וככזה הוא לא הולך עד הסוף עם הרעיונות שלו. כמו כן, קשה להתנתק מהתחושה שהיה אפשר לעשות עם הרעיונות שלו יותר, ומהטעם המעט מר שריכוך המסרים החתרניים שלו לקראת סוף הסרט משאיר.

אז האם "הפנתר השחור" יעשה לשחורים מה ש"וונדר וומן" עשה לנשים? אני מאמין שכן, ובגדול. מדובר בסרט מוצלח בהרבה מ"וונדר וומן" עם מסרים לא פחות חתרניים. אז נכון, היה אפשר לעשות עם הרעיונות האלה קצת יותר, אבל אם מסתכלים עליו כסרט ראשון בסדרת סרטים אפשר בהחלט להיות מרוצים מהתוצאה- בתקווה שההצלחה בקופות תהיה מספיק גדולה כדי לראות סרט המשך קצת יותר חתרני.

ציון: 4 כוכבים

 "הפנתר השחור"
 

"הפנתר השחור"(צילום: יח"צ )