שבאבניקים, הוט

שכוייח: הכירו את האיש מאחורי המוזיקה בסדרה "שבאבניקים"

עם תום העונה הראשונה של "שבאבניקים", הגיע הזמן להכיר את האנשים שאחראים על המוזיקה בסדרה. עם המוזיקה של עוזי פיינרמן ואלון לוטרינגר, הישיבה הופכת לגרובית במיוחד

  • פורסם ב:
  • 08/02/2018 15:59
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/02/2018 15:59
  • |
  • כתבים:
  • ערן רוסק

עזבו אתכם מקוגל וצ'ולנט: החרדיות החדשה היא גרובית במיוחד, טרנטינו-סטייל, עם חליפות מעוצבות, כובעים יקרים וסיגריה של אחר-צהריים נונשלנטי. הקוליות המגניבה הזו, הרחוקה מתדמית החרדים בציבור החילוני כמרחק גדליה מפוסטר של בר רפאלי, מעניקה לסדרה "שבאבניקים" של אלירן מלכה קצב מהיר ונופך קומי. לכן, הבחירה של אסף קורמן, במאי העריכות של הסדרה, בעוזי פיינרמן ואלון לוטרינגר להוביל את הפסקול של הסדרה, ראויה לכל שבח. 

כבר מן הפתיח, אותו יצרו השניים במיוחד לסדרה, אנחנו נכנסים אל תוך אווירה של כלבי אשמורת, לפחות בלוק, ומתנערים מהדעות הקדומות. Shake It - לא בכדי. עולם חדש נגלה בפנינו, וזה הזמן לצלול לתוכו.

אלון לוטרינגר ועוזי (רמירז) פיינרמן, ביחד עם ספי ציזלינג וההרכב "האחים רמירז", היוו בעשור האחרון נדבך מרכזי בסצנת האינדי הישראלית, עם סגנון פולק אמריקאי חדש-ישן, שנשען על יסודות בלוזיים שורשיים מארצות הברית. לכאורה, ניגוד סגנוני אל מול העולם החרדי אורתודוכסי היהודי, אבל השבאבניקים, עם כובעי הבורסלינו והחליפות המעוצבות, הסיגריות הנשלפות, משקפי השמש הבוהקים והשובבות התמידית, מוכיחים שהם דווקא האנשים המתאימים לפלייליסט של האחים רמירז, והפסקול הזה משלים את מעשיהם וחוויותיהם בישיבה היוקרתית בירושלים. 

 שבאבניקים
 

שבאבניקים( הוט)

 

פרק 1

The Ramirez Brothers - Oops

(יהודים, הישמרו לנפשותיכם! הכתבה מכילה ספויילערים! שומר נפשו ירחק!!!)

הרב בלוך מבקש מאבינועם, לייזר ומאיר שיקבלו אליהם לחדר את גדליה כשותף לכל דבר, אבל מה לעשות שהוא כזה צו"ל? שלושת השבאבניקים עוד חושבים שיצליחו לבטל את רוע הגזירה, אבל מחליטים לומר לו כן. בכל זאת, ראש ישיבה לעתיד, כך הם מאחלים לו לפחות. "אל תרתמו את העגלה לפני הסוסים," הוא מצטנע. "רתמנו רתמנו," הם מכריזים ומחקים קולות של נקישת פרסות סוסים.

זה האות למוזיקה להיכנס, לטייטל 'צו"ל' ופירושו להתפרש על המסך ולגדליה להיכנס לחדרו החדש. אז אמנם בסצנה הזאת אבינועם לא מרכיב משקפי שמש ואין לו סיגריה בזווית הפה, אבל הנעימה המוזיקלית מדגישה את הבדלי הקול/ צו"ל ואת הברדק שאוהבי ואן דאם האלה הולכים לעשות.

פרק 2 

עוזי פיינרמן -  I Wanna Be Your Man

מאיר סבג, השם ישמור, לא מצליח לערוך פגישה אחת מוצלחת שתגיע לכדי וורט. פעם אחת הוא פרענק מידי ופעם אחרת בור מידי. "תלמד סוגיה בגמרא", מייעץ לו השדכן חיים צימל אבל בינתיים משדך לו בחורה נכה. לא שיש בזה משהו רע, אבל כדאי לרמוז על זה בטלפון לפני הפגישה.

פעמיים מושמע השיר הנ"ל בפרק הזה, שיר של פעולה והכרזה נחרצת – בפעם הראשונה כאשר מאיר מקבל את הטלפון המיוחל מהשדכן צימל ובפעם השנייה כאשר הוא מגיע אל ביתו לאחר הפגישה במטרה להתלונן ולעזוב אותו. הטריק של הדבקת שיר מסויים לדמות אחת במטרה לאפיין אותה  מוכר עוד מ"פטר והזאב", ומאיר זוכה לשיר הזה לתיאור פעולותיו. עוד נגיע בהמשך אל שיר אחר המיוחס למאיר בפעמים נוספות, בשני פרקים שונים.

פרק 3

אלון לוטרינגר – רק לא עוד עם עצמי

יש קווים שלא יפגשו לעולם. כך גם אבינועם ושירה, המלצרית החילונית, סטודנטית בבצלאל שמערערת את עולמו. לאחר מקלחת קפואה והפסקת חשמל בישיבה, אבינועם נתקל ברב שפיצר, שחותם את הפרק ואת מסכת ייסוריו של מר לסרי עם השיר של אלון לוטרינגר.

"לא, אני לא אבכה/ אני אחכה שהשמש תעלה/ ואם היא לא תזרח עד שאת עיני אפקח/ אז מכאן פשוט אברח/ ואם תרצי איתי לבוא/ לא אהיה עוד לבדי/ אז בואי עכשיו תקחי אותי מעצמי/ אהיה רק איתך רק לא עוד עם עצמי." אבינועם, שירה ומה שביניהם.

פרק 4

עוזי פיינרמן - Baby, Please Come Home

עוזי פיינרמן - Blossom

הפרק המיוחד הזה, האחרון שצולם ושונה במהותו משאר פרקי הסדרה, נפתח עם מכוניתם של השבאבניקים נוסעת במרחבי רמת הגולן הקייצית, על רקע השיר "Baby Please Come Home", מעורבב עם הרדיו, בתחנה חרדית אשר ממליצה כיצד להימנע מהתייבשות ונפילות לצוקים בטיולים של "בין הזמנים", האופייניים כל-כך לבני הישיבות. אבל השיר והפסטורליה נקטעים עם הטלפון הבהול שעושה גדליה למערכת "נתיבות התורה", כדי לברר איך קרה שהמאמר ששלח - 36 עמודים בעניין קריאת המגילה בפורים משולש בשכונת רמות - לא התקבל לכרך שזה עתה יצא לאור, ואילו מאמר אחר בעילום שם אודות שקרים בשידוכים נכנס במקומו. 

הפרק מסתיים עם השיר Blossom, בעת שהם נחים בנחל יהודיה, כאשר גדליה מגלה בעזרת הצפנת אותיות את הסוד הגדול – דבורה בראון, אחותו הלמדנית של דב לייזר, היא-היא זאת שכתבה את המאמר. הוא חשב שכותב המאמר הוא "בטח איזה צו"ל מ'תפרח' שלא רוצה שתזוח דעתו", אבל מי האמין שבחורה, שומו שמיים, כתבה את דברי החוכמה האלה? מה עובר על גדליה, אפשר רק לנחש.

פרק 5

עוזי פיינרמן - Lullabye

משפחת גוטליב הגיעה לישיבה בהרכב מלא כדי לבחון מה חסר ולשקול תרומה נדיבה. גם בתו של איש העסקים פיליפ, רות גוטליב, הגיעה ומיד צדה את עינו של מאיר. הפגישה שהייתה לה עם לייזר לא התקדמה מפני שלדעתו היא קלת דעת, אולם מאיר דווקא רואה בה מה שאחרים לא ראו. כאשר היא פונה לבני הישיבה בשאלה היכן השירותים, והם מתעלמים ממנה כאילו הייתה, ובכן, אישה, ליבו של מאיר פועם בחזהו והשיר Lullabye הנוגה מתחיל להתנגן.

מאוחר יותר במהלך הפרק השיר מתנגן שוב בשעה שרואים את מאיר עוזר לרות למצוא מקום עם קליטה. האינטראקציה בין השניים היא רק חלום מתוק של מאיר, כמו שאומר השיר, אבל ההתאהבות הזאת היא אפלטונית.

פרק 6

The Ramirez Brothers - Taltalim

אחרי שבש הקליטה לאינטרנט שהתקין הרב שפיצר בישיבה, הסרת פינת הקפה וכיבוי הדוד במקלחות – הגזרות של ראש הישיבה עולות שלב עם סילוק עשרה בחורי ישיבה, ומעלות לאבינועם לסרי את הסעיף. או-אז נגלה לעיני כולם הדרעי שבתוכו, והוא מכנס את כולם לשביתת לימוד, כמאמר גדליה בציטוט חז"ל: "אין אדם לומד תורה אלא במקום שליבו חפץ."

וכדי להחזיר את מאיר לישיבה לאחר סולק, מטלפן לסרי למערכות התקשורת במטרה לייצר עניין ציבורי סביב הגזרות, עד שעולה במוחו ההברקה להציג את ההפרדה בין מזרחים לאשכנזים, משל היה יועץ תקשורת בש"ס. את כל הסאגה סביב פעילותו של אבינועם מלווה הנעימה "תלתלים" של האחים רמירז, הכוללת גם התדיינות משעשעת בין הפורשים לבין החפצים בלימוד תורה, על אף פרוץ המרד.

פרק 7

The Ramirez Brothers - Tara

כפיתרון לשביתה שפרצה בפרק הקודם, מציע ראש הישיבה לארבעת השותפים בחדר לעבור לגור בבית שלו. כתגובה לפריצות המתקרבת לפתחם רחמנא ליצלן, קובע גדליה סט חוקים שכולל חוק אחד בלבד: בלי בנות בדירה.

אלא שהמהירות בה החוק הזה מופר מתחרה רק במהירות שבה גדליה רץ למטבח לאחר שראה בסלון הבית את שירה, דבורה ורות. הסיקוונס הזה מלווה בנעימה Tara של האחים רמירז, כחצוצרת אשכבה המנוגנת בצעדים מדודים.

פרק 8

The Ramirez Brothers - Cactus

עוזי פיינרמן - Lullabye

לגדליה יש שליחות: לנסוע לחנות הספרים של פלדהיים בבני ברק בשביל לקנות ספרים לישיבה. אלא שאבינועם ולייזר מדלגים על ז'בוטינסקי וחותכים דוך לכיכר רבין, לקנות חפתים לחליפות. הגיטרה הנמרצת של האחים רמירז, עם Cactus ועם פתיח הסדרה, עומדת מנגד לשירי התהייה לבורא של גדליה ושל המתיקות הקוסמית של מאיר, שנשאר בירושלים.

כן, מאיר ורות שוב נפגשים, הפעם על גלידה. ושוב הקסם ביניהם מהלך כחלום מתוק, ושוב הנעימה שלהם, Lullabye, עם Sweet Dream, מתנגנת כמו "All I Have To Do Is Dream" בסצנת הפגישה החטופה של בנצי ונילי מ"אסקימו לימון". מאיר, בסצנה בהשראת השחקן המגלם אותו, ישראל אטיאס, מספר לה על נפלאות היקום, והשיר רק מדגיש את הקסם והקוסמיות.

"אנחנו נמצאים בתוך כדור הארץ," הוא פותח ואומר בהתלהבות כובשת, כאילו היה חוזר בתשובה ולא בן ישיבה נחשבת, ובכך גם באים לידי ביטוי התום והפשטות שלו. "והכדור מסתובב, ומסתובב, ומסתובב. ואנחנו בתוך כדור הולכים ישר. ולא מסתובבים עם הכדור. והכדור הזה עומד באמצע גלקסיה שחורה, שיש עוד מיליוני כדורים מסביב. והכדור לא נופל ולא עולה. הוא עומד במקום ומסתובב. והשמש, השמש כל בוקר זורחת וכל ערב שוקעת. את יודעת מה זה? היא לרגע לא שוכחת לבוא. זה, זה מדהים החיות הזאת שקיימת.

"תראי את העצים. העצים נותנים חמצן, ואנחנו שואבים את החמצן. וככה מחזור החיים... תעצמי את העיניים – חושך. תפקחי – אור. את קולטת שהעין הקטנה הזאת היא בעצם, היא רואה חיים? היא חיה? אנחנו חיים פה? זה דבר שהוא בלתי נתפס. נקבה – ביצית. זכר – זרע. מתחברים, באים ילדים לעולם. ילדים נהיים זקנים ונפטרים מן העולם. וככה מחזור החיים. ואנשים באים והולכים. באים והולכים, והחיים נשארים פה. זה מדהים."

פרק 9

The Ramirez Brothers - Yabi

שומו שמיים! גדליה פתח את חלון החדר, וחשכו עיניו: פרסומת ענק מפארת את הנוף, ועליה תמונה חושפנית של דוגמנית. ביחד עם מאיר, שמעודד מדרשה של מחזיר בתשובה, מעין תאום אמנון יצחק, הוא שופך בנזין על השלט ושורף אותו. את הסצנה מלווה הנעימה הקצבית Yabi של האחים רמירז, עדות נוספת לפעלתנות החד-משמעית של השבאבניקים נגד העולם.

פרק 10

The Ramirez Brothers - Kama Sutra

אחרי שריפת השלט, מגיעים חוקרי משטרה לישיבה בעקבות הופעת המכונית של אבינועם במצלמת האבטחה. גדליה אמנם נלחץ, אבל יתר השבאבניקים שומרים על פאסון אל מול החקירות הצולבות. "זה שלוש שנים בכלא, אבל בגלל העניין הציבורי, השופט, הוא יחמיר איתי, הוא ייתן לי שמונה שנים", נבהל גדליה. לבסוף בזכות האמת הכובשת שלו והתמרונים של חבריו, כלא מעשיהו לא יארח את גדליה בזמן הקרוב תודה לאל. אבל הלחץ, הלחץ נותר וניכר כבר במוזיקה.

פרק 12

The Ramirez Brothers - Tara

עוזי פיינרמן -  I Wanna Be Your Man

בפרק שחותם את העונה הראשונה, הרב שפיצר והשבאבניקים המורדים מנסים לפתור את המחלוקת ביניהם והולכים לדין תורה אצל הרב אלתר קופר, שפוסק לטובתם ומסלק את הרב הקפדן מניהול ישיבת "נתיבות אברהם". שפיצר מהלך במורד הרחוב בגב שפוף, מה שנותן את האות למוזיקה להיכנס - "Tara", ששמענו בפרק 7. וכמו אז, כאשר גדליה נותר נבוך אל מול הקושי באירוח בנות בדירה, כך עתה הוא פונה אל הרב קופר (על רקע המוזיקה), ומבקש ממנו עצה בעניין הקושי שלו אל מול בנות המין השני.

שיר נוסף שזוכה לקאמבק בסיטואציה דומה הוא "I Wanna Be Your Man", שמופיע בפרק השני כאשר מאיר מקבל טלפון מהשדכן חיים צימל, וגם בפרק האחרון בעת שגדליה מתקשר לשדכן שלומי זקס בקשר לפגישה עם דבורה. בשני המקרים הדמויות שמחות על המפגש וממהרות לקראת הפגישה. 

***

אז השבאבניקים סולקו מהישיבה אחרי המהפך שחוללו בהנהגתה, אבל לעוזי פיינרמן ואלון לוטרינגר, כמו גם להרכב "האחים רמירז", יש עוד שירים רבים. ברוך השם תהיה עונה שנייה ל"שבאבניקים", והפלייליסט יכול להכיל גם עלילות נוספות של אבינועם, לייזר, מאיר וגדליה. שכוייח!

הסדרה "שבאבניקים" זמינה לצפייה ב-HOT VOD