מחדל אבטחתי ענק העיב על הערב הגדול של סטיב איוקי וויני ויצ'י

איוקי וויני ויצ'י בשיאם יכלו להפוך את TLV WINTER RAVE לערב ענק של מוזיקה אך חברת האבטחה, שהשתמשה בגז מדמיע באולם סגור, הרסה את הערב • זוהר צלח, ביקורת הופעה

  • פורסם ב:
  • 03/02/2018 14:19
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/02/2018 14:19
  • |
  • כתבים:
  • זוהר צלח

קרדיט וידאו: שחר האמר

2017 הייתה בהחלט שנה חלומית לחובבי המוזיקה בישראל אך לא כולם זוכרים שהיא נפתחה דווקא בצורה מאכזבת למדי. הרייב הראשון הגדול של 2017 התרחש גם הוא בגני התערוכה, אז היה זה הארדוול שהגיע לישראל.

עוד לפני הסט המאכזב של הכוכב ההולנדי, המחדל הגדול באמת התרחש בכניסה- שם ניהול התורים היה לוקה בחסר, וגרם לכך שאנשים התעלפו ונמחצו- מה שהעיב מאוד על האווירה באותו ערב.

אלא שמאז אותו אירוע עברה שנה בה כמעט לא היו בעיות של אבטחה/משטרה באירועים- מה שגרם לי לחשוב שהלקחים נלמדו, ושב-2018, שנפתחה בחמישי האחרון עם "TLV Winter Rave" בניצוחו של סטיב איוקי, כבר לא נראה בעיות מסוג זה. לצערי, שוב הופתעתי לרעה- אבל לזה נגיע בהמשך.

למסיבה הגעתי בסביבות 23:30 ועל הבמה היו טימוורקס המצוינים. הצמד הנהדר כבר היה בעיצומו של סט מעולה שבהחלט עשה עבודה טובה בלחמם את האווירה בביתן שהיה כבר יחסית מלא בשלב זה.

 TLV WINTER RAVE
 

TLV WINTER RAVE(צילום: עידן הורטה )

 

לאחר מכן עלו לבמה למופע משותף מר.בלאק ומיומנייט. ההבטחה הייתה ל"מופע מיוחד שישלב מגוון סגנונות מוזיקליים", אבל בפועל קיבלנו מופע די מאכזב מצד מיומנייט- שהיו רחוקים מלספק את הסחורה ולא ממש תרמו משהו למופע.

מר.בלאק, לעומת זאת, כן עשה את המקסימום בהתחשב בתנאים ונתן סט מספק שנגמר בהופעה מפתיעה של סקאזי, שותפו של מר.בלאק לפרויקט ה-Warriors.

אחרי מר.בלאק והפוגה של רבע שעה, עלה לבמה סוף סוף האירוע המרכזי של הערב – סטיב איוקי, שכהרגלו עלה עם המון אנרגיה וטונות של כריזמה ופתח בצורה חיובית את החלק המרכזי של הערב.

לא מעט חובבי EDM מבקרים את הסגנון של האמריקאי, שבשנים האחרונות משלב יותר בסטים שלו גם מוזיקה שהיא לא אלקטרונית ובוחר ולהתמקד בהפעלת הקהל יותר מאשר במוזיקה. הביקורת הזו אכן במקום בכל מה שקשור למוזיקה החדשה שאיוקי מוציא, וגם בפלייליסט שלי לא תמצאו חומרים חדשים של האמן- אבל עם זאת, גם מבקריו צריכים להודות שבכל מה שקשור ללייב סט אין הרבה אנשים שמסוגלים לספק שואו ופאן כמו איוקי.

המופע אמש היה מגוון מאוד מבחינה מוזיקלית – מרמיקס ל"Mi Gente" וקריצה לרגאטון, דרך "Turbulence" הקלאסי (ברמיקס חביב במיוחד), המון טראפ והיפ-הופ ואפילו קריצה לחובבי הדאבסטפ עם טראק של זומבוי (שהתקבל בחיבה אצל הקהל).

סטיב איוקי בישראל
 

סטיב איוקי בישראל(צילום: עידן הורטה )

 

כל זה השתלב נהדר עם האנרגיות והיכולת של איוקי להפעיל את הקהל ולשלוט בו לחלוטין. נכון, בחלק מהזמן זה הרגיש כמו חיקוי למה שדימטרי וגאס ולייק מייק עושים, אבל לאורך רוב המופע איוקי הצליח לאזן בין המוזיקה לשואו בצורה מספקת למדי.

השיא של הערב מבחינת הקהל הישראלי היה ללא ספק חשיפת שיתוף הפעולה החדש של סטיב איוקי עם הצמד הישראלי ויני ויצ'י. הטראק החדש, שנקרא "Moshi Moshi", עשה את העבודה והעיף את הקהל בגני התערוכה באוויר- וכבר משמיעה ראשונה ומתגובות הקהל אפשר להבין שהטראק הנהדר צפוי להפוך להמנון פסטיבלים בשנה הקרובה.

קרדיט וידאו: אורית מזרחי

באופן אישי אני פחות אוהב רייבים סגורים, אבל בהתחשב בעובדה שמדובר בחורף וזו הברירה היחידה, קשה מאוד למצוא מקום טוב יותר מגני התערוכה. ההפקה גם השקיעה לא מעט בבמה, התאורה והסאונד שהיו מצוינים ומעל הסטנדרט הרגיל אותו אנחנו מקבלים בדרך כלל בהופעות- ככה שאי אפשר לבוא בתלונות בנושא זה.

למרות שהוא היה מעולה, הסט של איוקי נגמר בטון צורם במיוחד ושוב האשמה היא על האבטחה. לקראת החלק האחרון של הסט אירע בגני התערוכה אחד האירועים הכי מבישים שלי יצא להיתקל בהם ברייב- גז מדמיע פוזר בתוך האולם הסגור, ככל הנראה ע"י מאבטח שניסה להפריד קטטה בין 2 אנשים.

הגז המדמיע הפך את המקום לחנוק לחלוטין ותוך מספר דקות הביתן התרוקן מבני אדם, שיצאו החוצה רק כדי לנשום קצת.

מדובר במחדל חמור מאוד של האבטחה (והפקה, שכנראה בחרה את חברת האבטחה הלא נכונה) שפגע מהותית בהנאה מהסט של איוקי ומכל בא שאחריו. לא יכול להיות שב-2018, שנה אחרי שמחדל משטרתי/אבטחתי חירב את הערב של הארדוול, אנחנו רואים עוד ערב שכמעט נהרס בגלל החלטות גרועות ו/או בריונות מצד המאבטחים- והגיע הזמן שמישהו ייתן את הדין על הדברים האלה.

נכון לכתיבת שורות האלה ההפקה לא רק שלא בחרה לפצות את הקהל בצורה כלשהי כמו שהיא צריכה לעשות, אלא גם בחרה שלא להגיב לתקרית כלל.

 סטיב איוקי בישראל
 

סטיב איוקי בישראל (צילום: עידן הורטה )

 

20 דקות אחרי האירוע, כשכן היה אפשר סוף סוף לנשום בביתן, האנשים התחילו להיכנס חזרה לאולם לדקות האחרונות בסט של איוקי- שכבר לא נהנה מקהל חם אלא מקהל מאוכזב. חבל שסט כל-כך טוב שלו נגמר בטון כל-כך צורם.

אחריו עלו לבמה ויני ויצ'י (הפעם בהרכב מלא), שהצליחו מהר מאוד להחיות את האווירה במקום ולספק סט מעולה- אולי הטוב ביותר שלהם שלי יצא לשמוע מהם.

הצמד הנפלא סיפק סט פסיי טראנס נהדר שכלל את כל הלהיטים הגדולים שלהם – "Chakra", "Free Tibet" וכמובן "Great Spirits", כולם עשו את העבודה כמו תמיד. בנוסף לזה, סיפקו הצמד כמה הפתעות נהדרות, ביניהם רמיקס יפהפה ל-"Zombie" של הקרנבריז, כמחווה לדולורס או'ריורדן, שנפטרה לפני מספר שבועות. את הערב סגרו ROYA וקאלי.

בשורה התחתונה, "TLV Winter Rave" היה ערב יחסית מוצלח של מוזיקה אלקטרונית, בעיקר בזכות הופעה מעולה של סטיב איוקי וסט בלתי נשכח של ויני ויצ'י. עם זאת, קשה להתעלם מתקרית הגז המדמיע, עליה אחראית חברת האבטחה, שעם החלטה בריונית ושגויה פגעה קשות בערב שהיה יכול להיות הרבה יותר מהנה.

 ויני ויצ'י
 

ויני ויצ'י(צילום: עידן הורטה )