יהודה פוליקר, שלומי פינטו

30 שנה ל"אפר ואבק": פוליקר מפיח חיים ומשמעות חדשה בשיריו

השירים של פוליקר ב"אפר ואבק" הם ללא ספק טעונים וכבדים, אבל בסופו של דבר מה שפוליקר באמת רוצה זה להזכיר לנו שהחיים חזקים יותר מכל דבר. ביקורת הופעה

  • פורסם ב:
  • 02/02/2018 12:58
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/02/2018 12:58
  • |
  • כתבים:
  • אפרת קרסנר

קשה מאוד להיות ישראלי ולא לאהוב את יהודה פוליקר, ובכלל, אי אפשר שלא להתחבר אליו כבני דור שני ושלישי לשואה, ולאלבום המפורסם שלו "אפר ואבק". אני מודה שבתור דור שלישי אני מרגישה שהנצחתה של התקופה הנוראית והאפלה ביותר בהיסטוריה המודרנית הוא אחד מהתפקידים החשובים ביותר שהוטלו עלי ועל בני דורי, שעדיין יכולים לשמוע ולהיפגש עם הניצולים.

אולי בגלל החיבור הטבעי שיש לי אל הטקסטים השואתיים אני גם לפעמים מוצאת את עצמי כל כך מנסה להתרחק ולהתנתק מהם כי בסופו של דבר הזוועות והכאב שקיימים בשירי השואה, ובמיוחד בשיריו של פוליקר, אינם פשוטים לעיכול אבל דווקא בגלל זה, פוליקר הוא היוצר הישראלי הכי משפיע על זיכרון השואה בחברה הישראלית, ואחד הזמרים המוכשרים שידענו. ולכן, ההופעה שלו לכבוד צאת 30 שנה לאלבומו "אפר ואבק" הייתה אחת ההופעות המשמעותיות והמרגשות שיצא לי להיות בהן בשנים האחרונות.

 יהודה פוליקר

יהודה פוליקר, אתמול בהופעה (שלומי פינטו )

 

פוליקר התחיל עם השירים המפורסמים ביותר מהאלבום והכניס את הקהל לאווירה כאשר המסך מאחוריו הקרין רכבת שנוסעת. "אפר ואבק" ו"התחנה הקטנה טרבלינקה" היו חזקים בעוצמתם, כשעל גבי המסך הוקרנו בין השירים עדויותיהם של ג'קו פוליקר (אביו של יהודה) והלינה בירנבאום (אמו של יעקב גלעד, שהיה שותף לכתיבת השירים באלבום).

פוליקר לא דיבר בין השירים, אבל ביצע הקדמה קצרה לשיר "בגלל", ושיתף את הקהל ברגעים בהם נאלץ להתמודד בקושי רב עם אב ששרד את זוועות המלחמה. הוא תיאר כיצד היה בוכה ומחבק אותו כשחווה משברים.

יהודה פוליקר
 

יהודה פוליקר(שלומי פינטו )

 

אבל, אחרי כל הכאב והדמעות, המדינה קמה והניצולים קמו מן האפר והקימו משפחות. בשלב הזה המופע הפך לאופטימי ופוליקר הרים את כל אלו שהתיישבו על כיסאותיהם לצלילי "שלושה ימים", "אני רוצה גם", וסיים לקול תשואות הנוכחים עם "חופשי זה לגמרי לבד". העצב שהחל עם שירי השואה הפך לשמחה בסיום המופע.

זה המסר איתו פוליקר רצה שהקהל יצא החוצה. הזיכרונות ילוו אותנו תמיד וההתמודדות איתם קשה עבור אנשי העדות ומשפחותיהם, אך אין ברירה אלא להמשיך הלאה. בסיום ההופעה ניצל פוליקר את הבמה והקרין שקופית שמוחה נגד גירוש מבקשי המקלט. בכך הצטרף לגל הקולות המושמעים בתקשורת לאחרונה נגד הגירוש.

שקופית בעד מבקשי המקלט בתום ההופעה של יהודה פוליקר

שקופית בעד מבקשי המקלט בתום ההופעה של יהודה פוליקר (חדשות עשר )

 

אני יצאתי החוצה אופטימית וישראלית יותר מתמיד, אולי בכל זאת למישהו אכפת ממה שקורה כאן. אצל פוליקר זה לא נכנס מאוזן אחת ויוצא מהשנייה, זה נכנס ללב – ונשאר שם. 

30 שנה ל"אפר ואבק" - מופע נוסף יתקיים ב-8.3.