יהונתן גפן, יח"צ

מ"יהיה טוב" ועד לעהד תמימי: המחאות הפוליטיות של יהונתן גפן

המדינה סוערת בעקבות ההתבטאות האחרונה של יהונתן גפן, אבל התבטאויות פוליטיות פרובוקטיביות היו שם ביצירותיו מאז ומתמיד, מ"יהיה טוב" ועד ל"בלדה לדרוזי". בואו להיזכר

 • פורסם ב:
 • 23/01/2018 12:35
 • |
 • עודכן ב:
 • 23/01/2018 14:25
 • |
 • כתבים:
 • דודי פטימר

סערה תקשורתית-חברתית התעוררה הבוקר עם דבריו של המשורר, סופר, פזמונאי ואיש תקשורת יהונתן גפן כאשר השווה בין הפלשתינית אעהד תמימי לאנה פרנק. בשל התבטאויותיו הנוקשות, שר הביטחון אביגדור ליברמן הורה לא להשמיע את גפן בגל"צ, מה שגרר ויכוח בינו לבין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שגינה דבריו של ליברמן.

לאורך הקריירה הענפה של גפן, המתפרשת על פני כחמישה עשורים, גפן, מהפזמונאים הפוריים והמוכשרים במחוזותינו, מעולם לא הסתיר את דעותיו הפוליטיות ולא חסך אותן גם בשיריו שחלקם הפכו לקלאסיקות. בצל הסערה המתחוללת, החלטנו לספק לכם "אתנחתא" קלה וליקטנו עבורכם את מיטב שיריו הפוליטיים של גפן כי האמת היא - שאין חדש תחת השמש.

 1. "שיר אהבה פוליטי" – שיר שהקליט והלחין חנן יובל בשנות ה-70 למילותיו של גפן, שיר רומנטי לכאורה שאפשר למצוא בו את העוקצנות השנונה והאופיינית של גפן שעוררה באותה תקופה הדים האם מדובר בעידוד עזיבת הארץ בשל המצב המדיני או שמא בשיר אהבה "נאיבי"?:

"אם האהבה הייתה מדינה, אני הייתי שר החוץ, מסתובב בעולם כשאת ישנה, כובעי בידי – אני מוכרח לרוץ".

 1. דיויד ברוזה – "יהיה טוב" – אחד מהמנוני השלום שנולדו בעקבות הסכם השלום עם אנואר סאדאת, נשיא מצריים והתהיות שההסכם הותיר אחריו עם ביקורת כלפי הממשלה של אחרי "המהפך" הפוליטי של 1977 (כשהימין עלה לראשונה לשלטון) :

 "הליצן נהיה למלך, הנביא נהיה ליצן, ושכחתי עם הדרך, אבל אני עוד כאן..ממשלה של גנרלים מחלקת את הנוף לשלהם ולשלנו ולא רואים ת'סוף..הנה בא נשיא מצרים, איך שמחתי לקראתו, פירמידות בעיניים ושלום במקטרתו, ואמרנו בוא נשלימה, ונחיה כמו אחים, ואז הוא אמר קדימה, רק תצאו מהשטחים.."

 1. דני ליטני – "בלדה לדרוזי"- שיר שדני ליטני הקריא במופע המשותף שלו עם יהונתן גפן באמצע שנות ה-70 – "זה הכל בינתיים" המספר על ילד דרוזי והקרבתו למען מדינת ישראל, למרות שגם כשקיפח נשמתו למען צה"ל, נתפס כלא ישראלי:

"בקריית שמונה מול אש ורוצחים, הוא רץ ראשון ושלף אקדחים, וראשון נפל במעלה המדרגות, פצוע קשה ורגליו משותקות, ואלה שפינו אותו כבר הודיעו בחדשות: עם הדם שנשפך על הדובון והעוזי – מי יכול היה לראות שהוא דרוזי? למחרת, בהפגנה, אחיו של הפצועה בוכה בפינה. ולפתע, מבלי שקודם יחשוש, הוא מתחיל לקבל אבנים בראש, משום שבלי הדובון ובלי העוזי – כולם ראו עד כמה שהוא דרוזי".

 1. יהונתן גפן ו"להקה טובה" – "היונה הלבנה כבר זקנה" – באלבום "שיחות סלון" שהקליט גפן עם ברוזה וחבריהם, כתב יהונתן שיר חדש שהלחינו ברוזה ודני סנדרסון – "היונה הלבנה כבר זקנה", שיר פסימי על אובדן התקווה לשלום.

"היונה הלבנה כבר זקנה, יותר מדי מלחמות עומדות אצלה בתור, היונה הלבנה כבר זקנה, ענף הזית מתייבש לה במקור..".

 1. יהונתן גפן – "אדוני המלחמה" – בשנות ה-70 הושפע גפן רבות מבוב דילן, המנטור שלו, ותרגם לא מעט משיריו, ואחד מהם, אותו הקריא במופע "זה הכל בינתיים", שיר אנטי-מלחמתי מעביר ביקורת על צה"ל וראשי הביטחון.

"אתם ששמים לי רובה ביד ואומרים: 'נו, ישחקו הנערים', אתם שתמיד מביטים מהצד – רחוק מאיפה שעפים הכדורים, אבל אני מביט לכם בתוך העיניים ורואה את המוח שלכם – המפחיד....כך הרגתם את ילדיי שעוד לא נולדו – נשמות טובות בלי קבר ושם, אז אתם לא שווים את הדם ההוא שזורם עכשיו בעורקים שלכם".