"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי", צילום: יח"צ

"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי": חוויה קולנועית בועטת

אחד הסרטים המדוברים של השנה הגיע לישראל ומספק חוויה קולנועית אינטנסיבית ויוצאת דופן שמצדיקה את ההייפ • זוהר צלח, ביקורת סרט

  • פורסם ב:
  • 18/01/2018 02:24
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/01/2018 10:19
  • |
  • כתבים:
  • זוהר צלח

כמישהו שרואה יותר מ-100 סרטים בשנה אני מוצא את עצמי מופתע מעט מאוד מקולנוע. זה לא שאני לא נהנה מסרטים, אלא שצפייה בכמות כזו של סרטים לימדה אותי להעריך גם דברים שפעם לא בהכרח הייתי מעריך- אבל את הפעמים בשנה שבהן סרט באמת מפיל אותי מהכיסא אני יכול לספור על יד אחת.

"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי", סרטו השלישי של מרטין מקדונה ("7 פסיכופתים") שמגיע  היום (ה') לבתי הקולנוע אחרי זכייה ב-4 פרסים בטקס "גלובוס הזהב", ביניהם זכייה בפרס סרט הדרמה הטוב ביותר,  לא רק הפיל אותי מהכיסא אלא ממש העיף אותי ממנו. מדובר בסרט בועט – קודם כל במה שאנחנו יודעים על נרטיב והתפתחות עלילתית, אבל יותר מכל בועט בעיטה חזקה במיוחד בלב.

הסרט מגולל סיפור המתרחש בעיירה קטנה במיזורי. חודשים אחרי שבתה, אנג'לה, נאנסה ונרצחה ואף פושע לא נתפס בפרשה, מחליטה מילדרד הייז (פרנסס מקדורמנד, "פארגו") לעשות מהלך יצירתי ונועז.

היא שוכרת שלושה שלטי ענק בכניסה לעיירה בה היא חיה. השלטים מפנים אצבע מאשימה למשטרה ולשריף הנערץ וויליאם ווילובי (וודי הארלסון, "בלש אמיתי"). כשדיקסון (סם רוקוול, "ירח"), שוטר גזען ואלים, נכנס לתמונה, הקרב של מילדרד מול אנשי החוק של אבינג הופך לאלים יותר.

"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי"
 

"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי"( צילום: יח"צ)

 

אם יש משהו שהסרט הזה צועק יותר מכל זה כעס, אך בניגוד לסרטים הוליוודים סטנדרטים שמציגים את הכעס כמעין מחלה שבדרך כלל מובילה לאבדון כאן הכעס מוצג לא רק כחלק מהחיים אלא אפילו כאחת הדרכים היחידות להתמודד איתם

כאמור, "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי" רחוק מלהיות סרט קולנוע סטנדרטי ומה שנראה שהולך תחילה לכיוון של תעלומת רצח מתחיל ללכת לעימות מכריע בין מילדרד לווילובי ולבסוף הופך למשהו אחר לגמרי. אי אפשר לנחש בשום שלב לאן הסרט הולך, והאמת? זה גם לא ממש משנה, שכן הסרט לא מתמקד בפתירת תעלומות וסיבות אלא דווקא ברגשות ובאפקט שלהם על הדמויות והעולם בו הסרט מתרחש.

אם יש משהו שהסרט הזה צועק יותר מכל זה כעס, אך בניגוד לסרטים הוליוודים סטנדרטים שמציגים את הכעס כמעין מחלה שבדרך כלל מובילה לאבדון כאן הכעס מוצג לא רק כחלק מהחיים אלא אפילו כאחת הדרכים היחידות להתמודד איתם.

הפנים של הכעס בסרט הזה הן אלה של פרנסס מקדורמנד, שמספקת כאן את תצוגת המשחק הטובה ביותר בקריירה שלה – כואבת, מהפנטת, רגישה, אבל בעיקר כועסת; איך אפשר שלא לכעוס על עולם כל-כך נוראי בו בעלך המתעלל עזב אותך לטובת ילדה בת 19 שלא מצליחה להבדיל בין פולו לפוליו? עולם בו הבת שלך נאנסת ונרצחת ואף אחד לא משלם את המחיר על זה? התשובה הפשוטה היא שאי אפשר שלא לכעוס.

"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי"
 

"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי" צילום: יח"צ

 

את הכעס של מילדרד כולם מרגישים – רובי (לוקאס הדג'ס, "מנצ'סטר ליד הים"), בנה המדוכא, שמנסה בעצמו להתמודד עם מות אחותו ולא מקבל את התמיכה שהוא צריך מאמו; צ'רלי (ג'ון הוקס, "מפגשים)", בעלה לשעבר, שלא אוהב את המהלך של מילדרד; וכמובן המשטרה ובעיקר השריף.

הארלסון עושה כאן עבודה נהדרת גם הוא בתפקיד השריף המקומי, ונאלץ להתמודד (בצורה כזו או אחרת) עם אובדן משלו- מה שמוביל לאחת הסצנות העוצמתיות ביותר בסרט- אבל גם הופעה מרשימה שלו נבלעת בתצוגה הבלתי נשכחת של מקדורמנד. סם רוקוול גם הוא עושה עבודה טובה.

"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי" הוא סרט מלא בהומור שחור -הומואים, שחורים ונשים; בשלב מסוים הסרט צוחק על כולם. ולא, לא מדובר בהומור הומופובי, גזעני ומיזוגני, אלא בדיוק ההפך- כזה שדווקא מבקר את התופעות האלה.

על כל אלה אחראי מקדונה, שעושה כאן עבודה יוצאת דופן בהרכבת תסריט ייחודי וכן עבודה טובה מבחינת בימוי.

הצילום של הסרט חד, לא מושך יותר מדי תשומת לב ומשתלב באופן מושלם עם הפסקול המדהים ששווה אוסקר. כל אלה משלימים סרט מופלא בכל אספקט.

 "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי"
 

"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי" צילום: יח"צ

 

יש אנשים שלא יאהבו את הכיוון שהסרט הולך אליו לקראת הסוף ואת הצורה בה הסרט נגמר, אבל אחרי שמעכלים את הסרט (וזה לוקח לא מעט זמן) מבינים שלא היה אפשר למצוא סוף מתאים יותר לסרט הזה.

באחת הסצנות היפות בסרט מילדרד שותלת פרחים באזור השלטים, כשלפתע היא רואה אייל. הסצנה הזו היא אולי הפגנת הרגשות הטהורה והחזקה ביותר של מילדרד בסרט.

הסצנה הזו טומנת בתוכה למעשה את הסיפור כולו – כעס על העולם הוא חיוני כדי להמשיך להתקיים. הוא חיוני כדי שנצליח להתמודד עם כל הצער, רגשות האשם, החרטות והכאב ואולי בסופו של דבר ללמוד גם להכיל אותם.

ציון: 4.5 כוכבים

 "שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי"
 

"שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי"( צילום: יח"צ)