שלוש עשרה סיבות, יוטיוב

מ"13 סיבות" ועד IT: איך אלימות בטלוויזיה משפיעה על בני נוער?

סדרות הרשת מציעות לילדים ונוער תכנים זמינים יותר, בוטים יותר, ויש שיאמרו - מסוכנים יותר

סדרות הטלוויזיה הכי מצליחות בעולם כיום הן גם הסדרות הכי אלימות והכי בוטות, שלא מהססות להציג תכנים גרפים בוטים ולא דופקות לאף אחד חשבון. הסיבה למגמה הזאת היא העלייה בכוחן של רשתות הכבלים והסטרימינג, כמו HBO ונטפליקס. בניגוד לערוצי הטלוויזיה המסחריים, הן אינם כפופים להגבלות רגולטוריות ויכולים פחות או יותר לעשות מה שבא להן.

אבל לחופש היצירתי הזה יש גם השלכות, לפחות בכל מה שקשור לבני נוער. הם רואים ילדים בגילם מתנהגים באלימות, והופכים בעצמם לאלימים יותר. מחקר בארצות הברית מצא שילד בן 18 נחשף בחייו, כתוצאה מצפייה בטלוויזיה, לכ-16 אלף מעשי רצח ומאתיים אלף מקרי אלימות.

מי שעשתה הרבה רעש בגלל הסצנות הגרפיות המתארות את התאבדותה של נערת תיכון היא הסדרה "13 סיבות". הסדרה של נטפליקס מבוססת על ספר נוער באותו השם, שגם תורגם לעברית. הדמות הראשית, האנה בייקר, מותירה אחרי מותה 13 קלטות ומסבירה בהן את הסיבות שהובילו אותה לקחת את חייהלמרות סיווג צפייה מגיל 18 ומעלה' הסדרה הפכה לפופולרית דווקא בקרב מתבגרים מחפשים ריגושים.

שלוש עשרה סיבות
 

שלוש עשרה סיבות(יוטיוב)

 

מחקרים מראים כי בשבוע שעלתה, נמדדה עלייה חדה בחיפוש המילה "התאבדות" בגוגלבמקביל למקרים רבים של התאבדות בהשראת הסדרה. המגמה המטרידה הזאת הביאה למחאה של הורים וילדים נגד הסדרה תחת השם "שלוש עשרה סיבות מדוע לא לצפות".

את רוב האש ספגה המפיקה הראשית של הסדרה, כוכבת הפופ האמריקאית סליה גומז. סלינה מצטרפת לזרם של יוצרים הטוענים דווקא שהצגת אלימות מכל סוג שהיא, מעלה את המודעות לנושא.

השחקנית ניקול קידמן בעצמה העבירה את המסר על בימת טקס האמי האחרון, כשזכתה על תפקידה כאישה מוכה ב"שקרים קטנים גדולים".