רותם כהן, ענת אלטמן

קיבל השראה מאנריקה איגלסיאס: רותם כהן משחרר אלבום לטיני חדש

רותם כהן מבסס קריירה בינלאומית, הדג נחש בFאנק היפ הופ ציוני, להקתו של יוצא אתניקס לא מתרוממת ורויטל נחמני מחקה את עדן בן זקן, סיכום מוזיקה ישראלית

  • פורסם ב:
  • 16/01/2018 13:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/01/2018 11:35
  • |
  • כתבים:
  • דודי פטימר

במוצ"ש האחרון נכחתי במופע השקת אלבומו החדש של רותם כהן בהאנגר 11 וכשהקהל דקלם בעל פה את מילות השירים (עוד בטרם האלבום יצא), כושפתי מהצלילים הקסומים והלטיניים שמסמלים את הפרק החדש והבינלאומי בקריירה הנוסקת של כהן.

האלבום "כל כך יפה לך" שיצא השבוע הוא קתרזיס ענוג לנשמה הכולל תשעה שירים בניחוח הקובני-לטיני פרי עטו של כהן, כששיר הנושא המככב כיום במקום הראשון במצעד הפזמונים בקובה והדואט המדובר עם אנריקה איגלסיאס ("סובמה לה רדיו") נחרך בתחנות הטלויזיה הבינלאומיות הם קידום מוצלח לאלבום שסקרן עוד בטרם צאתו.

האלבום כולל שירים מקוריים שיצר כהן שמגיש בפשטות וחינניות את רזי ליבו בכנות אמנותית וצ'ארם שרמנטי נוטף כישרון ומלטף רכות את הלב בשירים כמו "פלאברה", "אהבה זה הפואנטה", "תני לי קצת מעצמך" המבססים מעמדו כרומנטיקן חסר תקנה.

הדג נחש ממשיכים להביא גרוב וFאנק עם "סע!", שיר חדש מאלבום חדש שבדרך ("עוד יהיה טוב ארץ ישראל") –היפ הופ דיסקו הומוריסטי בניחוח אייטיזי הנשמע כהכלאה בין יאיר ניצני של "האשם תמיד" ו"הדורבנים"  המצייר בצורה אספקלרית את הריאליזם הישראלי בצורה קלילה וכיפית שמעבירה היטב את המסר ומעוררת געגועים לימי הפדלפון העליזים.

"הכל חדש" הוא הסינגל החדש של להקת "אקזיט", להקתו של תמיר קליסקי, אחד המוזיקאים המחוננים, המוערכים והמוכשרים וממייסדי להקת "אתניקס". בזמן שזאב נחמה ואייל גולן מפזזים להם ברחבי הארץ עם להיטיהם המשותפים (עליהם חתום קליסקי כיוצר לצד נחמה), קליסקי אוסף את שברי הפירוד המתוקשר והכואב מאתניקס ועומל נמרצות על ההרכב החדש.

אם נניח לרגע בצד את העניין התקשורתי, השיר החדש של "אקזיט" נשמע לי מהאזנה חוזרת ונשנית כמשהו פחות מגובש: סולן השיר, ברק ביטון, ניחן אמנם בקול נעים אך מבצע את השיר בטכניות נטולת רגש ועניין ולא סוחף או משלהב בביצוע שנשמע די תפל. העיבוד אמנם מצוין אך פחות הולם את המפה המוזיקלית העכשווית וכל אלה יוצרים שיר חמוד, אך לא מעבר לכך. פספוס.

רויטל נחמני, יוצרת וזמרת הפעילה זה כמה שנים בסצינה המקומית ומנסה לפלס דרכה אל עבר הצמרת הנשית הים תיכונית, חבקה השבוע שיר חדש בשם "באבי", פופ ים תיכוני פרי עטה לעיבוד והפקה (מצוינים) של ינון יהל.

האמת? מהאזנה ראשונה השיר נשמע כמו עוד מיליון שירים מהז'אנר, שיר אהבה חפלתי חסר פואנטה שאין בו משהו מקורי או מיוחד מעבר לכמה ריקודים בקליפ וניסיון די חסר טעם להישמע כמו עדן בן זקן או חלילה ספיר סבן.

מיוצרת וזמרת כנחמני, הכותבת שיריה בעצמה והוציאה מספר שירים נחמדים לאוזן, הייתי מצפה לקצת יותר מקוריות ושוני מהטרנדים החולפים. (אגב, השימוש בשם "באבי" ככותרת של שיר, די צורם לי, שכן מקור המילה "באבי" הוא "באבי יאר", גיא מוות אוקראייני).

במה חדשה: להקת הדינמיטים – "סיפור אהבה בחוף מתחם התחנה"

להקת ה"דינמיטים" (רועי בר טור ועצמון אברהמי) , להקת סרף רוקבילי ירושלמית המופיעה ברחבי הארץ עם שירים מקוריים וקאברים לשירי שנות ה-50 וה-60, חבקה השבוע שיר חדש ומעניין בשם "סיפור אהבה בחוף מתחם התחנה", שיר בניחוח "אסקימו לימון" מקורי בעברית שמהווה משב רוח מרענן לאוזניים.