דברים מוזרים, יוטיוב

אילבן מ"Stranger Things" מצאה את תפקידה הגדול הבא

מילי בובי בראון - אילבן מ"דברים מוזרים", אמנם רק בת 13 אבל כבר הספיקה להיות מועמדת לאמי וכעת גם לכהן כמפיקת פרנצ'ייז קולנועי בכיכובה

מילי בובי בראון, המוכרת לכולנו בתור אילבן (11) מ״דברים מוזרים״, היא אמנם רק בת 13, אך כבר הספיקה להיות מועמדת לאמי על תפקידה בלהיט הנטפליקסי, וכעת גם לכהן כמפיקה של פרנצ׳ייז קולנועי חדש בכיכובה. קראתם נכון - מפיקה.

השחקנית הצעירה תככב בעיבוד הקולנועי הראשון ל״מיסתורי אנולה הולמס״, סדרת ספרי בלשות מסוגת מבוגרים-צעירים (young adult) של הסופרת ננסי ספרינגר. כמובן שכשאומרים ״בלשות״ ו״הולמס״ באותו המשפט, ניתן מיידית להסיק כי מדובר בפסטיש, ואכן ספריה של ספרינגר האמריקאית שואלים רבות מעולמו הרחב של הבלש האייקוני שרלוק. דמותה של אנולה, אחותם הצעירה של שרלוק ומייקרופט, היא כאמור פרי המצאתה של ספרינגר, היוצאת לפתור תעלומות מיסתוריות בעצמה.

הסדרה של ספרינגר מתפרשת על פני שישה ספרים, והראשון שבהם ״The Case of the Missing Marquess״ יצא רק לפני קצת יותר מעשור ב-2006, אך עוד לא נמסרו פרטים לגבי כמה מהספרים יעובדו לסרטים. הפרנצ׳ייז הקולנועי יוקם על-ידי חברת לג׳נדרי, שבראון לאחרונה עבדה איתם על סרט ההמשך של ״גודזילה״ מ-2014, ״גודזילה: מלך המפלצות״, המיועד לצאת ב-2019. בראון תגלם את בתה של דמותה של ורה פרמינגה, המוכרת מפרנצ׳ייז האימה הסופר-מצליח ״לזמן את הרוע״. זהו למעשה הפרוייקט הקולנועי הראשון של בראון, שעד כה התנסתה רק במרחבי הטלוויזיה, וצפויה כמובן לחזור כאילבן לעונתה השלישית של ״דברים מוזרים״. 

שרלוק מככב

בנתיים שרלוק הולמס, שברא הסופר ארתור קונאן דויל, הוא אולי הדמות הכי מעובדת בעשור האחרון, עם רוברט דאוני ג׳וניור ואיאן מקלן שמכסים את הדמות והרפתקאותיה על המסך הגדול, ובנדיקט קמברבאץ וג׳וני לי מילר שמגלמים גרסאות מודרניות שלה במסך הקטן, ב״שרלוק״ ו״אלמנטרי״. בהמשך השנה, וויל פארל גם יחבוש את כובע צייד הצבאים המפורסם, כשיגלם את שרלוק בעיבוד קומדית אקשן של איתן כהן (לא זה מהאחים כהן, אלא תסריטאי קומדית הקאלט ״רעם טרופי״). ניתן לצפות כי שחקן נוסף יזכה לגלם את הבלש האגדי בהופעות אורח בסרטיה של אנולה.

ג׳ומנג׳י מנצח את הג׳דיי:

הסיקוול שהחזיר לתודעה את המשחק האהוב מהניינטיז, עשה את הבלתי ייאמן, והצליח לככב בבוקס אופיס ברחבי העולם. יותר מזה, ״ג׳ומנג׳י: שורדים בג׳ונגל״ אפילו ניצח את ״מלחמת הכוכבים: אחרוני הג׳דיי״ במשבצת האמריקאית של המקום הראשון בסופ״ש האחרון. 

״ג׳ומנג׳י: שורדים בג׳ונגל״ הצליח לדחוק את פרנצ׳ייז-העל מהמקום הראשון (לאחר שזכה בו שלוש פעמים רצופות), כשהוא בעצמו לא חדש במשחק, וכבר רץ באקרנים שלושה שבועות. קומדיית ההרפתקאות בכיכובו של דווין ג׳ונסון (הרוק) העבירה את משחק הקופסא לגלגולו הבא כמשחק וידאו, והשתמשה בפלטפורמה החדשה בדרכים מפתיעות לטובה, בעודה מקדמת מסרים חיוביים לקהל הצעיר המיועד. 

הסרט הצליח לסחוף את המבקרים והקהל עם ההומור הקליל שלו והכימיה בין חברי הקאסט, הכולל גם את ג׳ק בלאק (בתפקיד משעשע במיוחד), קווין הארט וקארן גילאן (נבולה מ״שומרי הגלקסיה״). ניק ג׳ונאס מהאחים ג׳ונאס גם מראה נוכחות. לצורך הבהרה - לא מדובר פה בקלאסיקה קולנועית או בחובה צפיה מסוג כלשהו, אלא פשוט בסרט מהנה ומבדר למדי. בהתאם לכך, ההכנסות ברחבי העולם כבר חצו את 500 מליון הדולר, וזה עוד לפני שהסרט פתח בסין.

סין נגד מלחמת הכוכבים

״אחרוני הג׳דיי״ מצידו כבר חצה את סף ההכנסות של מליארד ומאתיים מליון דולר. הסרט הפך (בנתיים) לסרט ה-12 בעל ההכנסות הכי גבוהות בהיסטוריה, כשהוא עוקף קולגות מדיסני כמו ״איירון מן 3״, ובדרכו הבטוחה לעקוף את העיבוד הלייב אקשני ל״היפה והחיה״, שיצא גם במהלך 2017. 

אם כבר הזכרנו את סין - ״מלחמת הכוכבים״ כידוע לא מצליח להשתחל בעוצמתיות בקרב הקהל הסיני, שאין לו היכרות היסטורית עם הפרנצ׳ייז, ולא גדל עם משפחת סקייווקר. ״אחרוני הג׳דיי״ ממשיך את המגמה השלילית, כשהכניס אפילו פחות מקודמו (״רוג אחת״) בסופ״ש הראשון שלו בממלכה האמצעית, עם קצת יותר מ-27 מליון דולר לא מרשימים עבור השוק הקולנועי השני בגודלו בעולם. 

לצורך השוואה, ״תור: ראגנארוק״ פתח לפני כחודשיים עם כ-53 מליון (תור ניצח ג׳דיי - תנו לרעיון הזה לשקוע, ותנו לטייקה ווייטיטי לביים מה שבא לו), ו״ספיידרמן: השיבה הביתה״ עם כמעט 70 מליון (כצפוי, שכן ספיידי אהוב בסין כמו בכל מקום אחר). אולי ״אחרוני הג׳דיי״ יצליחו לעשות ״קוקו״, ולהתחיל בסין בקטן (17.8 מליון), ולסיים בענק (184 מליון), אם המילה מפה לאוזן תהיה גם מספיק טובה - והסיכויים לכך הם קלושים ביותר. 

למרות הבעיות בסין, הפרק השמיני בסאגת ״מלחמת הכוכבים״ זכה להצלחה בלתי ניתנת לערעור, אך גם התקבל בקרב הקהל בתגובות חלוקות ומתוקשרות מאוד. אמנם היה צפוי כי ירוויח פחות מקודמו ״הכוח מתעורר״, שהוא הסרט המכניס ביותר בהיסטוריה האמריקאית, והשלישי בהיסטוריה העולמית עם למעלה משני מליארד דולד - בהחלט לא היה צפוי כי ״אחרוני הג׳דיי״ יכניס כ-800 מליון דולר משמעותיים פחות. הנצחון של ״ג׳ומנג׳י״ בסופ״שׁ האחרון בקופות האמריקאיות הוא רק עוד מסמר הנועץ את הסרט בקטגוריית הכי שנוי במחלוקת בהיסטוריה של הפרנצ׳ייז הקולנועי האהוב ביותר.