יאיר נתניהו, אינסטגרם

ההקלטות של יאיר הן לא בעיה פוליטית, הן בעיה חברתית. דעה

כל המדינה שמעה ויודעת על השיחה של יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה ברכב בשעת לילה עם חבריו, אבל מה מזה באמת היה רלוונטי לנו? מיכל קליינברג, טור דעה

סיפור ההקלטות של יאיר נתניהו הוא בהחלט דוחה; שוב קיבלנו הוכחה לכך יאיר נתניהו הוא ההגדרה של דושבאג, frat boy, שוביניסט, מפונק, מלוקק, פריבילגי - נכון, הוא ילד מגעיל. אבל נשאלת השאלה למה בעצם לסיפור ההקלטות שלו יש ערך חדשותי כה אקוטי, מעבר לשני גורמים בלבד שבו:


1. למה המדינה מממנת לו מאבטח צמוד והאם זה מוצדק 
2. האם נחשף פה משהו שלא ידענו ואנחנו צריכים לדעת על עסקאות הגז. 


מעבר לסעיפים הנ"ל, זה שיאיר נתניהו הולך למועדוני חשפנות ומסנן את אמא שלו ומדבר כמו ערס על האקסית ועל מלצריות ב"בנדיקט" - זה לא סיפור ללינץ' חדשותי. זה כן יכול להיות בכיף לינץ' חברתי, אבל זה לא ניוז, זה לא משהו שהמדינה צריכה להתייחס אליו בכובד ראש במהדורה המרכזית. שוב, כן - הוא מגעיל, הוא ממש מגעיל. כמה כמוהו בדיוק עוד יש? אינספור.

 יאיר נתניהו
 

יאיר נתניהו(פייסבוק )

 

יאיר נתניהו הוא האבטיפוס של הסימפטום ומשקף בעיה של חברה, בעיה של זלזול ומיזוגניה מושרשים

יגידו שחשוב שנדע מי הוא ומה מעשיו, היות ובהתאם לנטייה המוכרת של ראש ממשלתנו גם שרה אשתו וגם יאיר בנו שותפים פעילים משום מה בתהליך קבלת החלטות מדיניות ובטחוניות. וכאן נשאלת בעצם שאלה אחרת - לא 'למה יאיר נתניהו נוסע בשישי בערב בעוד אביו מנסה לסגור מרכולים בשבת'?, לא 'למה הוא אומר "נעמיס את המלצרית" על פני "ננסה לשאת חן בעינייה", השאלה הפוליטית היא עמוקה יותר ולא רלוונטית להקלטות והיא: למה בכלל יאיר נתניהו, בחור צעיר חסר הכשרה פוליטית שחד משמעית לא נבחר בהליך דמוקרטי על ידי עם ישראל - הוא שותף פעיל בתהליך קבלת החלטות מדיניות הרות גורל?

לעוד כתבות של מיכל קליינברג:

"גלגל ענק" של וודי אלן: כשבני האדם הם המתקנים

איך מה שראינו במאסטר שף שונה מהטרדה מינית?

מישהו חכם אמר פעם שלטפל בתסמיני הבעיה במקום בבעיה עצמה זה כמו לשבור את מד השמן ברכב שלך כשהוא מתחיל להיות אדום ולהבהב במקום לסדר את הבעיה ולמלא שמן. כך, לא צריך לטפל בזה שיאיר נתניהו מדבר מגעיל - צריך שזה לא יהיה רלוונטי לנו כאזרחים. 

הבעיה של צורת הדיבור שלו כלפי נשים - האקסית, מועדון החשפנות, המלצרית ש"יעמיס" וכו' - זו בכלל בעיה אחרת: זו לא בעיה פוליטית, זו בעיה חברתית. וככזו היא הרבה הרבה יותר עמוקה ובסיסית מ'יאיר נתניהו', יאיר נתניהו הוא האבטיפוס של הסימפטום ומשקף בעיה של חברה, בעיה של זלזול ומיזוגניה מושרשים. וזה שיש לי שר בממשלה שצוחק על אישה נכה, או זה שלמישהו וולגרי ומתלהם כמו אייל ברקוביץ יש תוכניות יומית על המסך - אלה מצבי חירום חברתיים הרבה יותר בוערים מזה שיאיר נתניהו עושה פוזות על חברים.

נכון, הכל פה מסריח, מהתחלה עד הסוף אבל להגיד "איכ איזה מגעיל הוא" זה קל מדי, וזו לא הבעיה האמיתית שלנו, והחגיגה החדשותית במהדורות המרכזיות על ההקלטות הנ"ל היתה לא יותר מ-TMZ בהגשה מעונבת.