ליאור רז, צחי הלוי ורונה לי שמעון בפאודה, יחצ

פיצוץ של פרק: פרק פתיחת העונה של "פאודה" סיפק את הסחורה בענק

סצנת פתיחה משובחת, נבל מאיים במיוחד ואקשן חסר מעצורים מראים ש"פאודה" בכיוון הנכון לצלוח את מבחן העונה השנייה • זוהר צלח, ביקורת טלוויזיה

  • פורסם ב:
  • 01/01/2018 08:27
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/01/2018 08:57
  • |
  • כתבים:
  • זוהר צלח

אמש (א') מדינת ישראל נחלקה לשני מחנות: מחנה "חגיגות השנה החדשה", שיצטרכו להתמודד הבוקר עם הנגאובר נוראי או גרוע מכך, עם עבודה ומחנה "אני בחצות מנשק מזוזה", שוויתרו על החגיגות השנה החדשה בשם היהדות ו/או בשם העונה השנייה של "פאודה".

דרמת האקשן המקומית, שנדחתה ע"י כל זכייני התקשורת בארץ לפני שהגיע ל-"yes", עלתה לפני יותר משנתיים לטלוויזיה ומאז הפכה לסנסציה מקומית. לאחר ששודרה נרכשה הסדרה ע"י נטפליקס ששידרה אותה ב-190 מדינות ברחבי העולם והפכה אותה ללהיט ענק. כעת, אחרי יותר משנתיים של המתנה, מגיעה סוף סוף העונה השנייה לערוץ yes EDGE (ימי א', 22:00).

החומר שהסדרה עובדת איתו הוא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ונחשו מה השתנה בסכסוך הפלסטיני-ישראלי מאז שצולמה העונה הראשונה של פאודה? דעא"ש. זה לא שהוא לא היה קיים לפני, אבל בוא נאמר שבשנתיים האחרונות ארגון הטרור האסלאמי נמצא הרבה יותר באופנה ובטח הרבה יותר באזורינו. חוץ מזה, הסכסוך עדיין כאן עם כוחות הביטחון הישראלים, כוחות הביטחון הפלסטינים, ארגוני טרור וכמובן אזרחים שעומדים בין לבין ומשלמים את המחיר ככה שבכל מה שקשור להתכתבות עם המציאות אין לפאודה סיבות לדאגה. למי שהעדיף לחגוג אתמול מאשר לראות את הפרק, זה המקום להגיד לכם לצאת מהביקורת ולחזור אחרי הצפייה כדי להימנע מספוילרים.

 פאודה
 

פאודה יחצ

 

סצנת הפתיחה המשובחת של הסדרה, בה נשלח מפגע לטרמפיאדה כדי להניח פצצה ולברוח והופך לקורבן בעצמו, מזכירה לנו למה התאהבנו ב"פאודה" מלכתחילה – מדובר בסצנה מותחת, מעניינת, מפתיעה ועשויה נהדר ובקיצור – משובחת. כמו כן היא מציגה את הסכסוך בצורה יחסית ניטרלית כזו שגם ימנים, גם שמאלנים וגם פלסטינים יכולים להתחבר אליה (ומכאן טמון חלק מסוד ההצלחה שלה).

הפתיחה הנהדרת מפגישה אותנו שוב עם וואליד, יד ימינו של אבו-אחמד והאיש שחיסל את "הפנתר" בסיום העונה הקודמת. וואליד (בלוק ג'יהאדיסטי-לייט חדש) לא רק התבגר אלא גם התקדם בשרשרת הצבאית של החמאס ומעוזר הפך למוציא לפועל של פיגועים.

ילד הפלא של החמאס נשוי עכשיו לשירין (לטיסיה איידו), בת דודתו, שאיך נאמר את זה בעדינות, נראית פחות מרוצה מהשידוך. במפגש הראשון ביניהם וואליד מבהיר לה שהוא רוצה ילד ולא צריך להיות מומחה גדול כדי להבין שמה שעשוי להציל את שירין מהיריון לא רצוי הוא גיבורינו דורון קביליו (ליאור רז).

דורון, גרוש + 2 עכשיו, פרש מהיחידה וחי לו בחווה קטנה בצפון אהרץ. בין גידול כבשים וענבים, הוא גם מוצא זמן ללכת עם אביו לקנות קציר ולהיכנס לקרב מול חוליית מחבלים המנסה לחסל אותו ואת אביו (יגאל נאור) שמסתבר שיודע להשתמש בנשק גם כן. בשלב זה אין לי מושג למה אביו של דורון נחוץ לסדרה ואם הוא כן נחוץ למה ההיכרות איתו היא כל-כך שולית, אבל ניתן ליוצרי הסדרה כמה פרקים של חסד כדי לנסות ולהסביר לנו.

מעט לאחר ניסיון החיסול אנחנו מגלים כי מי שעומד מאחוריו ניסיון החיסול הוא אותו בחור שהוציא לפועל את הפיגוע בתחילת הפרק (יחד עם וואליד). - נידאל "אל-מקדסי" (פיראס נאסר), מומחה לחומרי נפץ שהגיע אלינו אחרי אימונים בדעא"ש ורוצה לרשת את אביו כמנהיג חמאס ועל הדרך לחסל את דורון, שגרם לכך שהוא יישאר יתום מאב.

 העונה השנייה מספקת את הסחורה
 

העונה השנייה מספקת את הסחורה יחצ

 

נסאר משתלט על המסך כבר בסצנת הפתיחה עם נוכחות וכריזמה יוצאות דופן ודמות כוחנית במיוחד שגורמת ל"פנתר", הנבל המרכזי של העונה שעברה, להראות כמו חתול רחוב. תוסיפו לזה מניע של נקמה משפחתית (ובנינו, מי מאיתנו לא יכול להזדהות ברמה מסוימת עם מניע הנקמה?) וקיבלתם נבל מרתק במיוחד.

אותו ניסיון חיסול גורם לדורון לחזור ליחידה המובחרת מהעונה שעברה ולצאת למבצע כדי לחסל את האיום החדש.

היחידה מחוזקת בשגיא (עידן עמדי, בתצוגת משחק די פושרת בפרק זה), צעיר מעט שחצן שמעז גם להתחצף לדורון וגם להביא את הרעיונות שלו ליחידה. נראה ששגיא ייכנס לתפקיד של בועז ז"ל כפנים היפות של הסדרה וסביר להניח שבהמשך אותו חוצפה ותעוזה תוביל לכך שהוא יקריב את חייו כדי להציל חיים של מישהו אחר אבל עד פליז, בלי הקלישאה של "כאב של לוחמים" בבקשה.

אותו מבצע, בו דורון משמש כפיתיון אנושי ,עשויה נהדר ועושה שימוש מעולה בהשהיה כדי להגביר את המתח. כשהבלאגן מתחיל אנחנו מקבלים סוף סוף את האקשן שכל-כך אהבנו בעונה הראשונה בפאודה בקנה מידה גדול יותר (ובעיקר יקר יותר) – קרב יריות, מרדף מכוניות ושימוש ב-RPG מובילים את הסצנה לרגע אחד בלתי נשכח בו נידאל (מומחה בפצצות להזכירכם) מפוצץ את הג'יפ בו נמצא מורנו, מפקד היחידה בסצנה סופר מפתיעה שבונה לנו בצורה מושלמת את הנבל לעונה החדשה

בשורה התחתונה הפרק הראשון בעונה 2 של "פאודה" מניח את היסודות נהדר לעונה החדשה ומציג לנו נבל עוצמתי, כריזמטי שאת חלק ממניעיו אפשר להבין. האקשן הנהדר שאפיין את העונה הראשונה מגיע כאן בגרסה משופרת ואחרי פתיחה כזו קשה להמר ש-2018 לא תהיה שנת ה"פאודה". מה שבטוח, יהיה פיצוץ.