קולנוע ישראלי - אנשי השנה , צילום: קולאז'

סיכום שנת 2017: מהו הסרט הישראלי הטוב ביותר של השנה?

2017 המגיעה לסיומה הייתה עוד שנה מוצלחת לקולנוע הישראלי. אז מי השחקנים, השחקניות והסרטים שעשו לנו את השנה ואיך הגיבו הזוכים?

שחקן המשנה הטוב ביותר:  עמי סמולרצ'יק / "פיגומים"
 

"פיגומים" סמולרצ'יק מגלם מורה לספרות אך מורה שונה מהייצוג הקולנועי שאנחנו מכירים. לא המנטור הרומנטי, מלא האמונה והכריזמה אלא דמות מיוסרת ומורכבת, במובן מסוים אפילו כושלת. סמולרצ'יק נכנס לדמות באופן טוטאלי ומספק הופעה קולנועית עדינה ומלאת עוצמה שעזרה ל"פיגומים" להפוך לאחד הסרטים הטובים של השנה החולפת.

תגובתו של עמי סמולרצ'יק:

"תודה רבה על הבחירה בי כשחקן המשנה הטוב של השנה. העבודה על הסרט הפגישה אותי עם מתן יאיר, במאי ויוצר מוכשר בצורה יוצאת דופן, שנתן לי את ההזדמנות לשחק דמות דרמטית ומורכבת. זו הייתה עבורי זכות גדולה לשחק בסרט רגיש, מקורי וחכם שנותן אגרוף בבטן לצופה ושולח אותו הביתה נסער ונרגש".
 

שחקנית המשנה הטובה ביותר:  מונא חוא / "לא פה, לא שם"

מונא מגלמת את לילה, עורכת דין ממולחת, סקסית וכריזמטית שיודעת בדיוק מי היא ומה ה"חבילה" שלה, היא לא מוכנה להיות שעשוע או קוריוז ("יצאתי עם ערבייה") לכמה דייטים. הסיבה שהדמות הזו היא כל-כך עוצמתית וכובשת היא  שמונא היא שחקנית כל-כך עוצמתית וכובשת ולאחת הסיבות המרכזיות לכך ש"לא פה, לא שם" הוא אחד הסרטים הכי מצליחים וטובים שראינו בישראל השנה. 
 

 מונא חוא, "לא פה לא שם"
 

מונא חוא - שחקנית המשנה הטובה ביותר של 10TV צילום: יח"צ

 


התסריט הטוב ביותר: מתן יאיר / "פיגומים"
 

"פיגומים" הוא סרט נהדר עם הרבה איכויות אבל מה שהופך אותו באמת לכל-כך מוצלח הוא קודם כל התסריט; היסודות האיתנים של התסריט גורמים לו לעבוד בצורה נפלאה - ממערכת היחסים בין אשר לאביו, בין אשר לרמי ואפילו עלילת משנה רומנטית משנית שמתגלה כמקסימה ומאופקת. תוסיפו לזה בחירות תסריטאות אמיצות ומקוריות שהופכות את  התסריט של פיגומים לטוב ביותר השנה ואת הסרט לאחד הסרטים המיוחדים והנוגעים שראינו ב-2017.

תגובתו של מתן יאיר:
"תודה רבה על הבחירה ב"פיגומים" כתסריט השנה. השבוע חצינו את רף ה-150 אלף צופים ומשמח אותי לדעת כי הסרט מצליח להגיע לכל כך הרבה אנשים ולגעת בהם. את התסריט, שכתבתי על בסיס חוויותי האישיות כמורה בכיתות "אתגר" של בני נוער, כתבתי כדי למצוא משמעות בדברים שאני עושה, ביצירות שאנחנו לומדים, ולפתח תקווה שמפגשים כאלה יכולים להתקיים בכיתה."

פיגומים
 

פיגומים יחצ

 השחקן הטוב ביותר: ליאור אשכנזי / "פוקסטרוט"

ליאור אשכנזי הוא אחד השחקנים הטובים והמצליחים בהיסטוריה של הקולנוע הישראלי וב"פוקסטרוט" הוא מספק את את תצוגת המשחק הטובה בקריירה המפוארת שלו.

אשכנזי מלא נוכחות וכריזמה שמשתלבים נהדר עם כישרון יוצא דופן ודמות שיושבת עליו בול. זה מגיע לשיא באפיזודה הראשונה שם אשכנזי מספק הופעה שהיא גם אחת הטובות שנראו השנה בקולנוע בכלל.

תגובת ליאור אשכנזי:

"ללא ספק פתיחה מצויינת לשנה החדשה. תודה למערכת 10TV. לפני יותר משנה החל המסע המטלטל שנקרא פוקסטרוט. סרט שהמעורבות הרגשית שלי בו   היתה מעל כל סרט אחר שעשיתי. מסתבר שגם אחרי 25 שנות קריירה אפשר להתחיל שוב מהתחלה. שנה מצויינת ומלבלבת לכולם".

 ליאור אשכנזי בסרט "פוקסטרוט"
 

ליאור אשכנזי בסרט "פוקסטרוט"( צילום: יח"צ)

 השחקנית הטובה ביותר: שאדן קנבורה / "לא פה, לא שם"

קנבורה משחקת בסרט המצויין "לא פה, לא שם" בחורה ערביה דתיה צעירה שאמורה להנשא לגבר פרימיטיבי, בלשון המעטה. אבל הסיפור המוכר והעגום הופך תחת משחקה של קנבורה לסיפור מלא כוח, עוצמה ואופטימיות. קנבורה מצליחה באותו הזמן גם לגעת ללב וגם להעניק השראה דווקא מהמקום הכי לא צפוי. 

 לא פה לא שם
 

לא פה לא שם, צילום: יח"צ

 הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר: "מוחי"

"מוחי" מוחי (מוחמד) נולד בעזה עם תסמונת נדירה וכתוצאה מכך לטיפול בבית חולים בישראל. הטיפול הציל את חייו של מוחי אך בעקבותו נאלצו הרופאים לכרות את רגליו וידיו. המצב הבריאותי הרגיש לא מאפשר למוחי לחזור ולעזה והוא למעשה חיי כל חייו בביה"ח "תל השומר".

"מוחי" הוא הסרט רגיש, מכעיס, מלא חמלה ושובר לב. היכולת של הסרט לגרום לצופה להרגיש כעס על כך שאותו ילד מקסים נאלץ לשלם את מחיר הסכסוך הישראלי-פלסטיני לצד חמלה אנושית שממלא אותנו תקווה. הסיפור הכואב, יחד עם העשייה הקולנועית הנהדרת הופכים אותו לסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר שראינו השנה.

תגובתם של יוצרי הסרט, רינה קסטלנובו ותמיר אלתרמן:
"אנו נרגשים ש"מוחי" נבחר לסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר של 10TV. מוחי הילד, חכם, רגיש ומצחיק, שבה את ליבנו ולימד אותנו במשך ארבע שנות צילום מהי חמלה, מהו כח החיים וכיצד ניתן להתעלות מעל הסכסוך שמחלק את עולמו.
סיפורו המטלטל של מוחי מעורר השראה ותקווה והמשתתפים בסרט ימשיכו ללוות אתכם הצופים גם אחרי שהמסך יורד. אנו מזמינים את כולם להמשיך ולהגיע להקרנות הסרט או לצפות בyes דוקו".

 

 "מוחי"
 

"מוחי" - הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר של 10TV צילום: יח"צ

 


הבמאי הטוב ביותר: שמוליק מעוז / "פוקסטרוט"

אולי הקטגוריה הכי קלה לבחירה השנה. מעוז, שאראה יכולות בימוי כבירות כבר ב"לבנון" מביא כאן את יכולתיו לרמה חדשה. הבמאי המוכשר מצליח לעבוד כאן עם שלל סגנונות קולנועיים ועם אמצעי המבע ברמה הכי גבוהה שאפשר.

סרט השנה של 10TV - "פוקסטרוט"

הדיון סביב "פוקסטרוט" השנה בישראל היה קודם כל פוליטי ואחר כך אומנותי ומהבחינה הזו מירי רגב יכולה לסמן לעצמה ניצחון קטן. קטן משום שאותו ספין של שרת התרבות גרם ל"פוקסטרוט" להיות אחד הסרטים הכי מצליחים השנה בישראל ולאחד הסרטים המדוברים ביותר בעולם הקולנוע בכלל. מי שכן טרח לראות את הסרט גילה יצירה מיוחדת, שלמה ומרתקת שראויה לכל הסופרלטיבים שקיבלה.

בלתי אפשרי לסכם בביקורת סרט כמו "פוקסטרוט", שיש בו כל-כך הרבה רבדים וכל-כך הרבה נושאים שאפשר לדבר עליהם. הדרך בה הוא מציג התמודדות עם אובדן, היחס שלו לשואה, לישראלים כקורבנות, לפלסטינים, שלל המטאפורות שלו והמשמעות שלהם.

דבר אחד אפשר כן אפשר לסכם בביקורת - מדובר באחת מהיצירות הקולנועיות הכי מעניינות שנוצרו כאן, סרט שישאיר אתכם עם מחנק בגרון ועם תובנות ושאלות חדשות על המשמעות של להיות ישראלי. 

עם זכייה בפרס אופיר, בפרס השני בחשיבותו בונציה וסיכוי ריאלי  לזכייה באוסקר "פוקסטרוט" הוא ללא ספק אחד התוצרים הכי מצליחים של הקולנוע הישראלי מאז ומעולם ואת ההישג הזה גם מירי רגב לא יכולה למחוק.

 "פוקסטרוט" - סרט השנה של 10TV
 

"פוקסטרוט" - סרט השנה של 10TV(צילום: גיורא ביח )