"אור ירח", צילום: יח"צ

סיכום 2017: אלה הסרטים שהכי אהבנו השנה

מהאקשן המסוגנן של "בייבי דרייבר" ועד לכנות המיוחדת של "אור ירח": מבקרי הקולנוע של 10TV בוחרים את הסרטים שעשו להם את השנה החולפת

2017 בקולנוע העולמי הייתה מעניינת במיוחד אך לאו דווקא בגלל הסרטים ואיכותם; היה לנו את התחרות הגוברת מצד נטפליקס ושאר שירותי הסטרימינג, הקיץ ההוליוודי החלש ביותר זה שנים ומעל הכל קמפיין #Metoo שחשף את כל מה שרקוב ומלוכלך בהוליווד הפכו את 2017 לשנה שהאולפנים הגדולים ירצו לשכוח ממנה ומהר.

אך גם בכל הבלאגן הזה, ניתן היה למצוא כמה פנינות קולנועיות. הנה 5 הסרטים שעשו לנו את השנה.

הבחירות של מיכל קליינברג, מבקרת קולנוע ועורכת 10TV תרבות:

5. "זרים מושלמים" - מצחיק, כנה, וקולח מספיק שלא תשימו לב שכולו מתרחש סביב שולחן אוכל.
 

 "זרים מושלמים"
 

"זרים מושלמים" צילום: יח"צ

 


4. "לוגאן לאקי" - קאסט של שחקנים מצוינים, קצב טוב, הומור – מצוין לז'אנר.

 

 "לוגאן לאקי"
 

"לוגאן לאקי" צילום: יח"צ

 


3. "זה רק סוף העולם" -  משחק כריזמטי, כל סצינה חדה ונוקבת, אווירה תיאטרלית וצילום מצוין.
 

 "זה רק סוף העולם"
 

"זה רק סוף העולם" צילום: יח"צ

 


2. "אור ירח" - מצולם ומשוחק היטב, מבויים מעניין, עוסק בנושא שטרם נעסק על המסך
 

 "אור ירח"
 

"אור ירח" צילום: יח"צ

 סרט השנה של מיכל קליינברג: "אני, דניאל בלאק"


עם משחק מצוין של השחקן הראשי (דייב ג'ובס), ותסריט מעולה - "אני דניאל בלאק" הוא הסרט הטוב של השנה.
לכאורה סרט קטן; לא "מנצנץ", בלי דרמות שנפתרות בקתרזיס  הוליוודי נוח ובלי אנשים יפים מידי שמחפים על כל השאר – "אני דניאל בלאק" מצליח להיכנס לא רק ללב אלא גם למצפון ולגרום לנו לרצות להתקשר בסופו להורים שלנו ומיד אח"כ – לנסות לגרום לעולם להיות מקום טוב יותר, כזה שלא "מפקיר פצועים בשטח".

"אני, דניאל בלייק"
 

"אני, דניאל בלייק" צילום: יח"צ

 


הבחירות של זוהר צלח - כתב תרבות ומבקר קולנוע ב-1OTV:

5. "כוכב הקופים: המלחמה" - מאש-אפ מעניין בין דרמה מרתקת שמשתלבת בצורה נהדרת עם סרט קיץ מרהיב. הסרט לעיתים מרגיש תקוע והולך רחוק מדי עם הרעיונות שלו, אבל בשורה התחתונה מדובר בסגירת מעגל מצוינת לאחת הטרילוגיות המרתקות ביותר שנעשו בהוליווד באלף החדש.
 

 "כוכב הקופים: המלחמה"
 

"כוכב הקופים: המלחמה" צילום: יח"צ

 

4. "בייבי דרייבר" קצב מהיר, מרדפים מסוגננים, קאסט חלומי ובמאי אחד ענק הופכים את "בייבי דרייבר" לחוויה

הקולנועית הכי כיפית של 2017. נכון, "בייבי דרייבר" לא מגובש כמו סרטים אחרים של אדגר רייט אבל דווקא העובדה שהוא משוחרר יותר פועלת כאן לטובת הסרט. מדובר בחוויה קולנועית מיוחדת מאוד, כזו שרק אדגר רייט יכול לספק.

 

 "בייבי דרייבר"
 

"בייבי דרייבר" צילום: יח"צ

 


3. "נשות המאה ה-20" ההפתעה הכי נעימה של השנה החולפת היא חוויה קולנועית מיוחדת במינה, הן מבחינה ויזואלית והן מבחינה רגשית. תסריט מורכב ומאתגר, הופעה מהפנטת של אנט בנינג ועבודה טובה של שאר הקאסט הופכים את "נשות המאה ה-20" לאלחד הסרטים הטובים והמעניינים שראיתי השנה על המסך הגדול - כזה שלא מפחד לאתגר לא את הצופים ולא את הדמויות שפועלות בתוכו.
 

 "נשות המאה ה-20"
 

"נשות המאה ה-20" צילום: יח"צ

 

2. "לוגאן - וולברין" - כבר שהטריילר נחשף היה אפשר להבין ש"לוגאן - וולברין" הולך להיות סרט גיבורי על יוצא דופן אבל אם נהיה כנים, אף אחד לא חשב שהוא יהיה כל-כך טוב.

"לוגאן - וולברין" היה כל מה שקיווינו שהוא יהיה והרבה יותר מזה - סרט פנטסטי שמצליח גם לתת לקהל של המותג את מה שהוא רצה וגם לעמוד כיצירה נפרדת בצורה נהדת. בעיניי מדובר בסרט הקומיקס הטוב ביותר מאז "האביר האפל" ובאקורד סיום נפלא לקריירה של יו ג'קמן כוולברין.

 

 "לוגאן - וולברין"
 

"לוגאן - וולברין" צילום: יח"צ

 


סרט השנה של זוהר צלח: "אור ירח":

את "אור ירח" ראיתי לפני הזכייה שלו בפרס הסרט הטוב ביותר באוסקר האחרון ובטקס עצמו הייתי לגמרי בצד שלו מול "לה לה לנד" שמדובר בסרט הרבה יותר טוב, מרגש וחשוב.

לכל אחת משלושת ההאפיזודות בסרט יש את היופי שלה והכאב שלה ואנחנו כצופים חווים על המסך מסע התבגרות (או שמה הישרדות?) כנה ומיוחד.

"אור ירח" מלא בכל-כך הרבה רגעים קולנועיים קסומים (כולל סצנה בלתי נשכחת בחוף הים שכנראה הייתה כובשת הפסגה בדירוג "הסצנות הטובות של השנה") שיחד עם תצוגות משחק משובחות ועבודת בימוי נהדרת של בארי ג'נקינס הופכים את "אור ירח" לסרט שיישאר אתכם הרבה אחרי שתסיימו לצפות בו ולסרט הכי טוב שהופץ בישראל ב-2017.


 

 "אור ירח"
 

"אור ירח"(צילום: יח"צ )