כל הכסף שבעולם, צילום: יח"צ

כל הסבל שבעולם: "כל הכסף שבעולם" הוא סרט סתמי ומשמים

סרטו החדש של רידלי סקוט זוכה לתשומת לב גדולה בגלל החלפתו של קווין ספייסי אך נראה שמלבד המאורע ההיסטורי הזה, לא ממש נזכור ממנו משהו • זוהר צלח, ביקורת סרט

  • פורסם ב:
  • 24/12/2017 00:59
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/12/2017 10:07
  • |
  • כתבים:
  • זוהר צלח

לפני חודש וחצי, מעט אחרי שהחלו להצטבר העדויות החמורות נגד קווין ספייסי בשל תקיפה מינית, הודיע הבמאי רידלי סקוט ("הנוסע השמיני", "בלייד ראנר") כי הוא יצלם מחדש את הסצנות בהם כיכב ספייסי עם כריסטופר פלאמר ("המקור", "נפלאות התבונה").

אלא שבמקום להודיע על דחיית תאריך היציאה רידלי סקוט נשאר עם התאריך ההפצה המקורי – סוף דצמבר 2017. סקוט הצליח לעמוד בזמנים המקוריים של הסרט ובחמישי האחרון, עלה "כל הכסף שבעולם" לאקרנים בישראל.
 

 כל הכסף שבעולם
 

כל הכסף שבעולם צילום: יח"צ

 

הסרט, שמבוסס על סיפור אמיתי, מגולל את סיפור החטיפה של ג'ון פול גטי ה-3, נכדו של ג'ון פול גטי, איל נפט, שבזמנו היה האיש העשיר בעולם ובהיסטוריה.

גטי סירב לשלם את הכופר שדרשו החוטפים העמד על 17 מיליון דולר וטען שהסכמה לשלם כופר תוביל לכך שיהיו לו 14 נכדים חטופים.
 

התסריט, שכתב דיוויד סקרפה ("כשהעולם עמד מלכת"), מתרחש בשלושה מוקדים עלילתיים שונים: המאבק של האם בגטי (מישל וויליאמס, "מנצ'סטר ליד הים") והניסיון לשכנעו לשלם את הכופר, הניסיון של פול גטי ה-3 (צ'ארלי פלאמר) לשרוד בשבי וכמובן התמקדות בגטי עצמו, ההתנהלות שלו מול החוטפים, התקשורת ומשפחתו.

מלבד המבה המעניין, התסריט של סקרפה פשוט לא טוב -  הדיאלוגים שלו סתמיים ולא באמת מובילים לשום מקום, הדמויות לא כתובות בצורה מספיק מעניינת והקצב הבעיתי פוגע באיכויות שלו כמותחן. בנוסף, סקרפה בוחר להתעלם מההקשר ההיסטוריה של האירועים -  גל החטיפות באיטליה של שנות ה-70, שהיה יכול להכניס המון עניין לסרט.
 

כל הכסף שבעולם
 

כל הכסף שבעולם צילום: יח"צ

 


סקוט, אחד הבמאים המנוסים ומעוררי המחלוקת בהוליווד אחראי על יצירות מופת כמו "בלייד ראנר" ו-"הנוסע השמיני" אך גם לכישלונות מהדהדים כמו "אקסודוס: ומלכים", מצליח להבליט בסרט הזה את המגרעה הכי גדולה שלו – העריכה.
 

סקוט כל-כך מאוהב בסצנות וחלק מהן מרגשיות סתמיות או סתם ארוכות מדי. זה כמובן משפיע על האורך של הסרט (130 דקות) ואני לא מצאתי שום סיבה מוצדקך לכך שהוא נמשך יותר משעה וחצי.

גם את החלק האחרון היחסית מעניין של הסרט הורס סקוט בכך שהוא מורח אותו למשך יותר מדי זמן והופך את הסצנות בו לאובר-דרמטיות בצורה מוגזמת.
 

 כל הכסף שבעולם
 

כל הכסף שבעולם קרדיט: יח"צ

 

נקודת האור היחידה בסרט היא תצוגות המשחק המשובחות של השחקנים הראשיים. ההחלפה של ספייסי בפלאמר מוכיחה את עצמה כחכמה לא רק מבחינת כלכלית (מהלך שנתן לסרט המון חשיפה ומנע התרסקות כלכלית עם ספייסי, שהמון אנשים לא היו מסכימים לצפות בסרט בכיכובו בקולנוע) אלא גם כמתאימה לסרט. פלאמר מצליח לבנות דמות יחסית מעניינת ולספק תצוגת משחק טובה במיוחד, למרות המגבלות התסריטאות.

גם מישל וויליאמס עושה כאן עבודה טובה בתפקיד האם המודאגת ומספקת הופעה טובה. אפילו מארק מארק וולברג ("פייטר", "אסון בלב ים"), שמגלם את יד ימינו של גטי שנשלח לאזור החטיפה עם האם, מספק הופעה סבירה למדי.
 

 כל הכסף שבעולם
 

כל הכסף שבעולם צילום: יח"צ

 

אך גם ההופעות הבאמת משובחות של השחקנים הראשיים לא מצליחים להציל את הסרט הזה שהוא אחד המשמימים ביותר שראיתי השנה. נראה שמה שנזכור מהסרט הזה הוא דווקא את הסיפור של החלפת ספייסי, שבסופו של דבר היה הרבה יותר מעניין מהסרט עצמו.
 

ציון: 1.5 כוכבים
 

 כל הכסף שבעולם
 

כל הכסף שבעולם צילום: יח"צ