,

עמוס עוז, א.ב. יהושע ודוד גרוסמן תומכים במחאת השחקנים

בכירי הסופרים בישראל, לצד אמנים נוספים, הביעו תמיכה בהתנגדות אנשי התיאטרון להופיע באריאל. "מתן לגיטימציה למפעל ההתנחלותי וההשלמה עימו פוגעים אנושות בסיכוייה של ישראל להגיע להסכם שלום"", כתבו בעצומה

בעצומה, שנושאת את הכותרת "ההצגה לא חייבת להמשך", נכתב:"אנו החתומים מטה - יוצרות ויוצרים - מביעים תמיכה והזדהות עם אנשי התיאטרון המסרבים להופיע באריאל. חירות היצירה וחופש הדעה הם אבני היסוד של חברה חופשית ודמוקרטית. זה לא מכבר מלאו 43 שנים לכיבוש הישראלי. מתן לגיטימציה למפעל ההתנחלותי וההשלמה עימו פוגעים אנושות בסיכוייה של ישראל להגיע להסכם שלום עם שכניה הפלסטינים".

 

עוד חתומים על העצומה הקולנוענים רני בלייר, דורון צברי וחגי לוי, הפסל חתן פרס ישראל דני קרוון, השחקניות אורלי זילברשץ וחלי גולדנברג, וכן המשוררים טל ניצן, דורי מנורי ויערה שחורי. על פי ההערכות, רשימת האמנים התומכים בשחקנים המסרבים להופיע מעבר לקו הירוק תתרחב בימים הקרובים, ולאחר מכן תפורסם במודעה נפרדת.

מחאת השחקנים שמסרבים להופיע באריאל מקבלת חיזוק נוסף, לאחר שבהפגנת תמיכה שנערכה הערב (שני) מול תיאטרון הבימה בתל אביב, נודע על יוזמה נוספת, הפעם מצד אמנים שאינם מתחום התיאטרון, בה החותמים מביעים את תמיכתם במהלך. בין השמות הבולטים שלוקחים חלק במודעת התמיכה ניתן למצוא את הסופרים דוד גרוסמן, עמוס עוז, א.ב. יהושע וסמי מיכאל.

העצומה הינה חיזוק למכתב שנשלח למנכ"לי התיאטראות בישראל מטעם קבוצה של עשרות אנשי תיאטרון בכירים, שהודיעו כי יסרבו לקחת חלק בהצגות שיתקיימו בהיכל התרבות באריאל. בין החתומים על המכתב ניתן למצוא את יהושע סובול, דרור קרן ואיתי טיראן.

 

המחאה נגד היוזמה כללה הצהרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרת החינוך לימור לבנת, שר האוצר יובל שטייניץ ויו"ר ועדת החינוך בכנסת ח"כ זבולון אורלב. גם ראשי התיאטראות בישראל הודיעו במכתב שפרסמו כי הם יופיעו בכל מקום בו יש מצוי קהל ישראלי הרוצה לצפות בהצגות, ובכלל זה גם באריאל.

 

>>> תפסיקו להעמיק פנים שאריאל היא עיר ישראל. דעה

>>> דרור קרן: "לא הסרתי את חתימתי מהמכתב"