מיכל טל כיום, פרטי

הסיפור האמיתי של מיכל טל

ההצלחה הכבירה בסבנטיז, הרומן עם מייק בראנט, השירים שהפכו קלאסיקות והמופע שלה- מיכל טל, מהזמרות הפופולאריות בשנות ה-70, מדברת על הכל

  • פורסם ב:
  • 17/02/2015 16:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/06/2015 14:16
  • |
  • כתבים:
  • דודי פטימר

" ליושינקה", "צלצל קתרוס", " שמש לים שוקעת", "אסוף את המעשים", " אלגיה" , "לא אוותר" , הם רק חלק משרשרת של קלאסיקות זמר עברי עליהן חתום קולה מחסיר הפעימה של מיכל טל, אחת הזמרות האהובות בשנות ה-70, עם קריירה המתפרשת על פני יותר מ-50 שנה, ועדיין ממשיכה במלוא המרץ.

 

זה לא מפתיע ששיריה של מיכל שרדו את מבחן הזמן: הקול המרטיט שהצליח לקחת שיר, שגם אם לא יועד לה במקור, ולהגיש אותו בצורה תיאטרלית וייחודית, מלאת נשמה וטוהר ארצישראלי שהפך אותו לחלק מהרפרטואר האישי שלה ומזוהה עימה.

 

יצא לי להיתקל לא פעם באנשים שהתוודו בפניי כי היה להם "קראש" על מיכל טל, אי שם בסבנטיז ובאייטיז, והגדירוה כאחת הזמרות היפות בישראל, שנראית טוב לא פחות מאיך שהיא שרה. על אף הרזומה העשיר שלה, טל לא מתרפקת על העבר ופניה מועדות להווה ולעתיד, ליצירה ולשירה והטבעת חותמה המוסיקלי גם על שנות ה-2000.

 

 

 

היא נולדה וגדלה בקיבוץ כמיכל ברקוביץ'. בצבא שירתה בלהקת פיקוד מרכז בתכנית

"לא רוצים טובות" (1964) ובהמשך העשור השתתפה בתכנית הכשרונות הצעירים הנודעת של "קול ישראל"- "תשואות ראשונות" , שלמעשה היוו את טבילת האש המקצועית הראשונה שלה.

 

ב1967 השתתפה לראשונה בפסטיבל הזמר והפזמון עם השיר "כאח לי דודי" , ומאוחר יותר הצטרפה ללהקת "כרמון" סובבת העולם, במהלכה הפכה לבת זוגו של אחד אלמוני, מייק בראנט שמו, כשנתיים לפני שזכה לתהילת עולם. בלהקת כרמון היוותה חלק מלהקת "הכרמלים" (מיכל טל, רות ביקל, חנן גולדבלט, אושיק לוי ולוליק לוי) אשר הופיעה ב"אולימפיה" בפריז.

 

 

פריצתה הגדולה באמת של טל לתודעה הייתה ב1970 עם השתתפותה במופע המוסיקלי המצליח -"השטן ואשת האיכר" שהפיק ,אמנון ברנזון , שזכה להצלחה מסחררת , ושם ביצעה את אחד מלהיטיה הגדולים ביותר "ליושינקה". בנוסף, ביצעה מיכל במופע, שכלל שירים מתורגמים לעברית, עוד שירים שזכו להצלחה כ"אנטיה","היי שלום" וקיבעה מעמדה כאחת הזמרות המבוקשות והאהובות בישראל.

 

 

שנות ה-70 היו עשור פורה במיוחד עבור מיכל ומלבד אלבומי סולו מצליחים שהוציאה , הופיעה באינספור מופעי זמר מיוחדים, כיכבה בטלויזיה, בפרסומות ובתכניות הרדיו- מיכל הנחילה להיטים רבים שבמרוצת השנים הפכו לנכסי צאן ברזל בפנתיאון הזמר העברי: " אלגיה", " לא אוותר" (אותו ביצעה בפסטיבל הזמר 1974), "צלצל קתרוס", " ירמיהו" ( מפסטיבל הזמר המקראי1971) , "מוקדם מידי להיפרד", "ציפור קטנה מחפשת קן", "שחר הפציע", " שאנס אליזה", "דרך העפר", "ילדה של אגדות", "שמש לים שוקעת", "אסיף", "אסוף את המעשים" וכו'.

 

את האייטיז, עשור עתיר ניסיונות מוסיקליים ורוק פופ סינטי יותר שהותיר את בני דורה של מיכל מעט מאחור, פתחה מיכל על רגל ימין עם " שיר פרידה מסיני" , שיר אותו הקליטה לסרט תיעודי על סיני, לרגל פינוי סיני של חיל האויר, שזכה להצלחה רבה והפך לאחד מלהיטי 1982. לאורך שנות ה-80 וה-90 הוסיפה מיכל להקליט שירים עדכניים, מקוריים שאמנם לא זכו להצלחה מסחררת, אך הותירו אותה כחלק בלתי נפרד מהסביבה והנוף המוסיקלי.

 

את אלבומה האחרון- "נגנו לי שיריי" ( שכלל שיריה של רחל שדה חן) , הוציאה ב2005 ולמעשה מאז ומתמיד מוסיפה מיכל להופיע, להקליט, לשיר ובעיקר מוכיחה כי המנגינה עדיין בוערת בה. השנה זכתה מיכל טל בפרס מפעל חיים מטעם אמ"י.

 

מיכל טל
 

מיכל טל(פרטי)

מיכל, במבט לאחור, את שלמה עם הדרך המוסיקלית המתמידה והעקבית בה הלכת לאורך השנים?

"בסה'כ אני שלמה עם דרכי המוסיקאלית . בחירת השירים היא סוד גדול.

קשה לדעת אילו שירים ימריאו ואילו יוותרו בבדידותם. אפשר לומר שהיו שירים שחשתי שלא נועדה להם תהילת עולם אך אהבתי אותם ולא ויתרתי עליהם. לפעמים עולות בי תהיות שמא היה טוב לו הקלטתי יותר. אך אז, זו היתה דרכי ובחירותיי"

מבין כל הלהיטים שביצעת לאורך השנים, איזה שיר הוא "נס הדגל" שלך, המבוקש ביותר בהופעות כיום?

"אין ספק שהשיר שהולך אתי לאורך כל הדרך בהצלחה הוא "ליושינקה". עד היום כשאני פוצחת בו מתלוות לו מחיאות הכפיים..אגב, רבים חושבים שזה השיר היחיד שהקלטתי, אך לא כך.  הקלטתי עשרות שירים במשך השנים . "

הקלטת ואת מופיעה לעיתים עם בתך, אליה. היא הלכה בדרכך?

"אליה אכן נולדה עם כשרון נפלא . היא מאד אוהבת לשיר ולהופיע אך בחרה ''לא להיות זמרת''. היא למדה משפטים לתואר שני וכן מנהל עסקים . היא עו'ד במקצועה. בשנים האחרונות למדה אימון ואימון הורי במכון אדלר ועוסקת בזה. היא נשואה עם 2 ילדים. היא שרה בהזדמנויות שונות אך כאמור לא הפכה את זה למקצוע.

מי ששומע אותה מחמיא לקולה החזק והמיוחד. קצת חבל לי שלא מקליטה ומופיעה אך זו בחירתה ואני תומכת בה. המקצוע הזה לא פשוט ודורש כוחות נפש ונחישות רבה כדי לשרוד בו. אני רואה תחרויות שירה בטלוויזיה, שלל כישרונות שכלל לא בטוח שישרדו במקצוע הזה אם לא ניחנו בתשוקה הגדולה לשיר, ביד מכוונת ובגוף תומך שיעזור להם בדרכם."

היכן את מופיעה בימים אלה? יש אלבום חדש באופק?

"אני ממשיכה כמו תמיד להופיע בכל מיני מסגרות : מועדוני זמר, אירועים שונים וגם הופעות פרטיות .

כמו כן כבר 15 שנה מלמדת פיתוח קול במרכז למוסיקה ברמת גן, בסדנאות וגם בביתי ליד הפסנתר.

הקלטתי בסביבות 50 שירים במסגרת קול ישראל דאז,  שאת חלקם אני מתעתדת להוציא בדיסק אוסף בקרוב. מעוניינת להוציא גם דיסק של שירים מקוריים, אך זה דורש תקציב מיוחד שמקווה מאד שיימצא. "

זו בטח הפעם המיליון ששואלים אותך זאת, ספרי קצת על הרומן עם מייק בראנט. שמרתם על קשר לאחר הצלחתו?

"מייק בראנט ז"ל, הצטרף ללהקת כרמון עם עוד זמרת כדי להחליף את 'אילן ואילנית' שחזרו לארץ להופעות .  הופענו כבר בניו יורק אחרי סיבוב באירופה . עוד קודם הופענו בניו ג'רסי ולשם הוא הגיע לראשונה.

התיידדנו מאד בתקופת הלהקה ושמרנו על קשר טוב גם אחרי שעזבתי. נשארתי בניו יורק והוא הגיע מוושינגטון ,שם היתה הלהקה, לבקרני. אח'כ המשכתי לפנמה ומכסיקו שם נשארתי שנה שלמה. התכתבנו ועד היום נותרו לי מכתביו. תמיד אמרתי לו שעם קול כמו שלו הוא לא יישאר אלמוני לאורך זמן ולא טעיתי. היתה בו תשוקה גדולה לשיר ונחישות להצליח.

נפגשנו אח'כ כשהגיע להופעות בארץ ככוכב. מאוחר יותר השתתפתי בסרט על חייו של פראנץ בקנבאוור הכדורגלן הגרמני המהולל.  בעקבות הסרט נסעתי כמה פעמים לגרמניה והקלטתי בגרמנית ובעברית.

באחת הפעמים הוזמנתי ע'י מייק לבקר אותו בפאריז. הייתי שם תקופה וחוויתי את הצלחתו הגדולה. הוא בחר לא לשתף בבעיותיו אנשים קרובים לו. וחבל."

האם את מתגעגעת לימים ההם?

"וודאי שישנם לא פעם געגועים וזיכרונות, אך אני אשה מציאותית שחשה את רגליה תחת הקרקע. היום יפה לא פחות מאתמול ואני משתדלת להפיק תמיד את כל הטוב שאפשר. קמה כל בוקר מחייכת ומקווה רק לימים טובים."

 

 

 

מיכל ואליה בתה
 

מיכל ואליה בתה(פרטי)