אבי טולדנו, יח"צ

הסיפור האמיתי של אבי טולדנו

"זוהי יפו", "מה חשוב היום", "הורה" – זה רק חלק קטן מהרזומה העשיר של אבי טולדנו, מהזמרים האהובים ביותר בישראל והאמן שכמעט פעמיים קטף את המקום הראשון באירוויזיון, זכה לא פעם בתואר "זמר השנה" ובעיקר יצר קלאסיקות נצחיות

  • פורסם ב:
  • 17/02/2015 16:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/05/2015 20:57
  • |
  • כתבים:
  • דודי פטימר

אין אחד בישראל שלא מכיר את אבי טולדנו - יוצר, זמר ומוסיקאי אשר פעיל בסצינה המוסיקלית כבר קרוב ל-50 שנה ורכש בעבודה קשה ובצדק, מקום של כבוד בפנתיאון המוסיקה הישראלית. מעבר ללהיטים, אבי טולדנו הוא אישיות בימתית - פרפורמר משכמו ומעלה ומהראשונים שהביאו את התיאטרליות הבימתית למוסיקה ולהופעות תוך מיזוג תרבויות ויצירת משהו כל כך ישראלי, המזוהה עם כולם.

 

טולדנו לא שכח אף פעם מהיכן הוא בא, ותמיד שם לראווה וגאווה את סיפור חייו, הוא גם אחד האחראיים להכנסת התרבות המרוקאית בה גדל וצמח ללב המיינסטרים הישראלית. טולדנו תמיד הצליח למזג מזרח ומערב, להתעדכן ולהישאר רלוונטי לזמנים המשתנים והוכיח, לא פעם, למה הוא נחשב לאחד היוצרים והזמרים החשובים והמשפיעים במוסיקה הישראלית.

 

לעוד כתבות שאולי יעניינו אתכם:

מדהים: חיות לבקניות מוכיחות שהן לא פחות יפות!

צפו: 10 פוסטרים של סרטים שהיו נועזים מידי והוחרמו

 

אבי טולדנו הצעיר
 

אבי טולדנו הצעיר(יח"צ)

אבי טולדנו נולד במקנס שבמרוקו ב-1948. ב-1965 עלה במסגרת תנועת הנוער "השומר הצעיר" לישראל, חדור ציונות ופטריוטיות. את נעוריו בישראל בילה בקיבוץ רוחמה, וכבר שם בלט בקול שירתו ובפרפורמנס שלו בקרב חבריו לקיבוץ. בנעוריו, ובעידוד המוסיקאי שמעון כהן, השתתף טולדנו בתכנית הכשרונות הצעירים דאז - "תשואות ראשונות", עם שירים שכתב והלחין בעצמו.

 

ב-1967 זכה ללהיטו הראשון (והמזוהה עימו עד היום) - "זוהי יפו", שהוקלט עבור סרט תיעודי קצר אודות העיר יפו. השיר הפך לשלאגר ענק וטולדנו הפך כוכב עוד בטרם גיוסו לצבא. בצבא שירת בלהקת גייסות השריון והשתתף בתכניות- "שישה ימים בטנק" (1967) ו"פשוט שריונר" (1969) ובלט כסולן בלהיטים "שלא לאהוב אותך", "אחי הצעיר יהודה", "שריונים 69", ו"מי שחלם" (לצדה של הסולנית תיקי דיין).

 

אבי טולדנו - זוהי יפו

שנת 1969 הייתה שנה משמעותית מאוד לקריירה של טולדנו: הוא השתתף בפסטיבל הזמר והפזמון וביצע את "בדרך חזרה", שהפך להיט ענק וזכה במקום השלישי, וכן הקליט במסגרת הפסטיבל את "את הרוח" שזכה להצלחה נאה. הוא הקליט להיט נוסף- "עם רדת יום", שיר שנועד לסרטו של ג'ילברטו טופאנו- "מצור" והוציא את אלבומו השני- "אבי" שכלל להיטים כ"איך עף הזמן", "ראיתי את הקיץ" וגרסה עברית מוצלחת ל"כאלה היו הימים" של מארי הופקין. כל אלה הביאו אותו לזכות בתואר "זמר השנה" עפ"י מצעד הפזמונים העברי של קול ישראל.

אבי טולדנו - בדרך חזרה

בשנת 1970 רשם היסטוריה פרטית כשהשתתף בפסטיבל שירי ילדים הראשון עם "למה ככה" וזכה במקום הראשון. למעשה, שנות ה-70 היו שנים מוצלחות מאוד עבור טולדנו: הוא הקליט להיטים כ"מה חשוב היום", "בתחנה המרכזית", "ידידי טינטן" (שזכה במקום הראשון בפסטיבל שירי משוררים לילדים ב-1974), הופיע ברחבי העולם והקליט שירים בספרדית, צרפתית, אנגלית ועוד שהופצו בחו"ל. בסוף העשור חזר לשורשים והעלה ב-1978 מופע מצליח בשם "לה בוהם" שכלל קאברים בעברית לשירי שארל אזנאבור.

 

 

אבי טולדנו ועירית ענבי - למה ככה

את שנות ה-80 פתח טולדנו על רגל ימין: ב-1980 שירו, "כל חיי", נבחר כשיר השנה של רשת ג', וב-1982 השתתף בקדם אירוויזיון עם "הורה", שזכה במקום הראשון וייצג את ישראל בתחרות האירוויזיון אותה שנה, וקטף את המקום השני בתחרות הבינלאומית. טולדנו נבחר באותה שנה לזמר השנה והקליט דואט עם זמרת השנה- עפרה חזה, בשם "אחרי החגים" שזכה להצלחה כבירה. חזה, אגב, תשתתף שנה אחרי כן באירוויזיון עם שיר שהלחין טולדנו- "חי" ותזכה גם היא במקום השני.

 

את שנות ה-90 פתח טולדנו על המסך הגדול: הוא השתתף בסרט תיעודי מצליח שצולם במרוקו ומבוסס על סיפור חייו- "בית לבן", המשיך את החזרה לשורשים עם האלבום - "מרוקר" (1992) המאוד מצליח שכלל גרסאות עבריות למנגינות מרוקאיות אסליות ובאותה שנה השתתף בסרט נוסף- "הירושה". לאורך העשור הזה והבא אחריו, הוסיף טולדנו להקליט אלבומים, הוציא אלבומי אוסף והופיע ברחבי הארץ בהצלחה. ב-2011 חזר למסך הטלוויזיה עם השתתפותו בתכנית הריאליטי של ערוץ 24-"היכל התהילה".

 

לאורך השנים כתב טולדנו שירים למיטב אמני ישראל: עפרה חזה, ירדנה ארזי ("עוד נגיע"), חיים משה ("לחיים"), מייק בורשטיין ועוד. לאורך הקרירה שלו (הנמשכת גם כיום) שמר טולדנו על אותו מעמד והצליח להטביע חותמו האישי והמיוחד במוסיקה הישראלית: הן בקולו הייחודי, הן בלחניו שהפכו סימן היכר, והן בלהיטים הרבים שהנחיל לנו, הן כיוצר והן כזמר.

 

 

לאורך השנים כתב טולדנו שירים למיטב אמני ישראל: עפרה חזה, ירדנה ארזי ("עוד נגיע"), חיים משה ( "לחיים"), מייק בורשטיין ועוד. לאורך הקרירה שלו (הנמשכת גם כיום) שמר טולדנו על אותו מעמד והצליח להטביע חותמו האישי והמיוחד במוסיקה הישראלית: הן בקולו הייחודי, הן בלחניו שהפכו סימן היכר, והן בלהיטים הרבים שהנחיל לנו, הן כיוצר והן כזמר.

 

לאחרונה, ב2014 הוציא טולדנו את אלבומו ה-19- "עירום" ובימים אלה מוסיף להופיע, להקליט ולשיר במלוא מרצו. השבוע יצא שיר חדש של טולדנו, דואט יחד ורומנטי עם פבלו רוזנברג- "נניח" ( מילים ולחן: אבי טולדנו) .