הזוכים הגדולים של פרסי אקו"ם: מוקי, רכטר ויהונתן גפן

אמש (שלישי) התקיים טקס פרסי אקו"ם השנתי, המתקיים זו השנה ה-57 אז מה היה לנו שם? מוקי ודודו טסה שרו דואט, רכטר ויונתן גפן ריגשו ואורי גוטליב המנחה לא שכח לעקוץ את ביבי

  • פורסם ב:
  • 17/02/2015 16:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/01/2018 10:50
  • |

אמש (שלישי) טקס פרסי אקו"ם השנתי, המתקיים זו השנה ה-57, ונותן פידבק מוערך ליוצרים ואנשי תרבות על פרי עמלם השנתי והכללי ותרומתם לתרבות. ועדת השופטים אשר בחרה את הזוכים, כללה את: שירי מימון, משה פרץ, שחר אבן צור, תמיר קליסקי ובעז כהן.


"טקס פרסי אקום ה-57- כל הפרסים והזוכים של השנה, כאילו אין בחירות השבוע", כך פתח אורי גוטליב שהנחה את הערב בעקיצה ישירה לתעמולת הבחירות האופפת את ישראל בימים אלה, והוסיף: "הערב נערוך מדגם אמנים כאילו אין שמאלנים באולם. לפיד, אגב, הוא חבר אקו"ם. הוא כתב את "גרה בשנקין". בנט רוצה להצטרף גם הוא לאקום, ולכתוב שיר בשם "גרה בשנקין אל".

הזוכה הראשון של הערב הוא מוקי, אשר זכה ב-2 פרסים: "ילד של אבא" נבחר לשיר השנה, ו"לב חופשי" נבחר לשיר הישראלי המושמע ביותר לשנת 2014. מוקי עולה לבמה, מלווה ביוצרי השיר- "יא יא" כהן אהרונוב (מלחין השיר) ואורי אבני, המעבד והמפיק המוסיקלי של השיר.

יאיר לפיד • חבר אקו
 

יאיר לפיד • חבר אקו"ם(חדשות 10)

"זה ערב מיוחד ומרגש מאוד", אומר מוקי בהתרגשות יתרה, "אני רוצה להודות לחברי הועדה שבחרו בי ובשיר והוכיחו הבנה מרשימה מאוד במוסיקה. רוצה להודות ליא יא ואורי, למנהלים שלי שיודעים לקחת חלומות ולהפוך אותם למציאות, תודה למשפחתי ולילדיי המלמדים אותי כל יום מחדש טעם החיים, תודה לאשתי אהבת חיי, שבלעדיה לא הייתי אני. תודה לכם, לכו להצביע!"

לאחר ביצוע מרגש ל"ילד של אבא", כשהוא מלווה ביא יא כהן אהרונוב, מזמין מוקי לבמה: "חבר טוב ואהוב, מוסיקאי נפלא וגם אב טרי, עשו הרבה רעש לדודו טסה. דודו הלחין את 'לב חופשי' ואנחנו נשיר אותו ביחד". השניים מרימים את האולם עם ביצוע רוקי בועט ועוצמתי, כשטסה, על הגיטרה, מציג וירטואוזיות מרשימה שלא משאירה אף אחד אדיש.

דודו טסה • הצטרף למוקי על הבמה
 

דודו טסה • הצטרף למוקי על הבמה(אורית פניני)

פרס היצירה לילדים מוענק ליהונתן גפן ויוני רכטר, ובטרם רכטר וגפן עולים לקבל את הפרס, עלתה לבמה איה כורם בביצוע מחרוזת מתקתקה משירי "הכבש השישה עשר" שכללה את: "הילדה הכי יפה בגן", "גן סגור" ו"איך שיר נולד".

לאחר שרכטר מודה לחבריו ליצירת הכבש השישה עשר, גפן מודה אף הוא לחברים ולילדיו ונכדיו. הזוכה הבא שעולה לבמה הוא עמיר לב, שזכה בפרס מחבר השנה על אלבומו המצליח "נוגע בדרכון", וגוטליב מוסיף עקיצה פוליטית: "אני מקווה שלא אצטרך לגעת בדרכון אחרי הבחירות".

רכטר וגפן • פרס היצירה לילדים
 

רכטר וגפן • פרס היצירה לילדים(אורית פניני)

הפרס הבא מוענק למעבד השנה (שעיבד בין היתר את "דרך השלום") - יעקב למאי, כאשר גוטליב אומר כי: "להיט בלי יעקב למאי זה כמו ת"א בלי הים, אייל שני בלי הקול, שרה בלי מושיק גלאמין", לאחר שלמאי מסיים עם התודות הוא אומר: "רק משאלה אחת יש לי, וזה לא פוליטיקה, אלא זה שכבר יפסיקו לשאול אותי מה זה מעבד!"

אחד השיאים המרגשים של הערב, היה הענקת פרס הדירקטוריון למלחין, יוצר ומעבד רב הותק והפעלים - אריה לבנון, האחראי על כמה מנכסי צאן וברזל במוסיקה הישראלית, ביניהם "זמר שלוש התשובות", "ערב בא", "ליפא העגלון" ועוד, על תרומתו למוסיקה ולתרבות הישראלית.

פרס ע"ש עוזי חיטמן לאלבום השנה, "הכל לטובה", הוענק לשאנן סטריט בשת"פ עם שלומי שבן, האמון על מרבית הלחנים באלבום. סטריט עלה לבמה יחד עם שבן ולאחר התודות, ריגש ואמר: "הכל לטובה", הוא אלבום על אובדן אהוב ומחסור שלא ניתן להתמודד איתו, והיום אני מודה על מה שיש לי: להקה מדהימה ("הדג נחש"), חברים, ילדים ואישה". ומיד לאחר מכן מבצע יחד עם שבן את השיר July שכתב סטריט והלחינה חווה אלברשטיין.

שאנן סטריט ושלומי שבן • אלבום השנה
 

שאנן סטריט ושלומי שבן • אלבום השנה(אורית פניני)

אפי נצר קיבל פרס על מפעל חיים, נצר פתח את נאומו: "אני לא איש של מילים, אני איש של מנגינות. אני עבד למילים, שדולות מלבי את המנגינות. תודה למשוררים ולכל היוצרים המלווים אותי לאורך כל הדרך. אנחנו לא נפסיק לשיר!"

בהמשך גוטליב מגלה כי בערב זה, יש לו יום הולדת, ומוגשת לו עוגה עם זיקוקים בעוד נצר שר לו בספונטניות "יום הולדת שמח", וחותם את הטקס בשירה בציבור עם שירו "פרחים בקנה". ובעוד נצר שר "השמש תידום בין עזה לרפיח", מאחוריו המצגת עם מילות השירים, עלתה תמונה של "הצל" (יואב אליאסי) , הידוע בשל התבטאויותיו הפוליטיות. הקהל הריע לזוכי פרסי אקו"ם ונהר איש איש לביתו, מזמזם את "פרחים בקנה".

סיכום זוכי טקס פרסי אקו"ם לשנת 2014:

פרס מפעל חיים ע"ש נעמי שמר- אפי נצר

פרס מפעל חיים ע"ש אהוד מנור- חנה גולדברג

פרס מלחין השנה ע"ש סשה ארגוב- דודו טסה
פרס אלבום השנה ע"ש עוזי חיטמן- שאנן סטריט ושלומי שבן

פרס שיר השנה ע"ש משה וילנסקי- מוקי, יאיא כהן אהרונוב ואורי אבני

פרס מעבד השנה ע"ש יאיר רוזנבלום- יעקב למאי

פרס תגלית השנה ע"ש ענבל פרלמוטר- רותם כהן

פרס מחבר השנה ע"ש יוסי בנאי- עמיר לב

פרס היצירה לילדים ע"ש לוין קיפניס- יהונתן גפן ויוני רכטר

פרס השיר הישראלי המושמע ביותר- מוקי ודודו טסה

פרס השיר הלועזי המושמע ביותר- פארל וויליאמס

פרס עידוד פרסום היצירה למלחין ע"ש דניאל סמבורסקי- יוני לבנה

פרס עידוד פרסום היצירה למחברת ע"ש עלי מוהר- רחלי שביט

פרס בית היוצר לתמיכה בהפקת אלבום ליוצר- מארק אליהו

פרס דירקטוריון על תרומה ליצירה ישראלית וקידומה- אריה לבנון

פרס דירקטוריון על תרומה ליצירה ישראלית וקידומה- יואב קוטנר