אייל שני • קיבל המלצה חמה לדחוף עגבניה לתחת, יוטיוב

קמפיין הבריונות ברשת: למה אפילו חן טל לא תעזור כאן?

אמנם מיטב הסלבס התיישבו מול המצלמה והביעו את הכאב שלהם, אבל האם זה באמת מה שיעצור את בריוני הרשת? מיכל קליינברג לא בטוחה

הקמפיין הזה מראה לנו כמה הטוקבקים פוגעים, אבל האם ההסבר האמיתי והישר הוא גם בהכרח תמיד ההסבר האפקטיבי? זאת כבר שאלה אחרת

חן טל מראה את הציצים אז היא צריכה לקבל סרטן בגודל של החזה שלה, אייל שני אוהב עגבניות אז הוא צריך לדחוף אחת לתחת, מרגול מדברת בח' וע' אז היא נראית כמו ג'חנון שרוף, ואורטל דיין היא פמיניסטית לוחמת אז צריך לדקור אותה ברחם. זה היה מבוא בלוגיקה ושנינות חלק א', מאת הטוקבקיסט המצוי.

 

 

האיחולים הלבביים הנ"ל, הם חלק מהטוקבקים הנכתבים על אנשים שנמצאים בעין הציבורית, שהוקראו על ידי אותם אנשים עצמם בקמפיין חדש של המרכז לאינטרנט בטוח. אנחנו רואים בקטע מפורסמים כמו ליאור דיין, רני רהב, גל אוחובסקי, מרגול, ליהיא גרינר ועוד, יושבים על כסא מול מצלמה ומקריאים חלק מהטוקבקים הנבזיים שנכתבים עליהם. ברקע מתנגנת מוזיקה דרמטית וברור מאוד שהם סובלים מכל רגע וחלקם אף מבקשים הפסקה, רגע לפני שהם פורצים בבכי.

 

קמפיין "אל תשתפו. אל תשתתפו" של איגוד האינטרנט הישראלי

הקמפיין הזה הוא חשוב והמטרה שלו חשובה; הארמגדון הטכנולוגי שהגענו אליו, בו בני נוער מתאבדים בגלל חרם או עליהום באינטרנט הוא בלתי נתפס, לא כי זו תגובה מוגזמת, בכלל לא, אלא כי האינטרנט מביא איתו כוח עצום ובלתי ניתן לריסון, לכל אחד באשר הוא יוזר.

 

בגרסה האמריקאית, כשקיד רוק קורא את הציוץ הבא: "קיד רוק נראה כאילו הוא מסריח מפלוצים מעופשים וסיגריות", הוא צוחק ומיד מתקן: "יותר כמו פלוצים טריים וסיגרים"

במקרה של הקמפיין נגד הבריונות ברשת, יש הסבר מאוד ברור למה זה לא טוב - תסתכלו כמה זה פוגע. אנשים קוראים את זה וכמעט בוכים. אל תעשו את זה שוב. אבל, האם ההסבר האמיתי והישר הוא גם בהכרח תמיד ההסבר האפקטיבי? זאת כבר שאלה אחרת.


אנחנו רואים בקמפיין של "המרכז לאינטרנט בטוח" שהכוכבים נורא נעלבים מהדברים המרושעים הנאמרים עליהם, אבל האם זוהי פיסת מידע שהייתה חסרה? האם הטוקבקיסט שכותב: "אמן ההורים שלך יתאבדו ואת תקבלי גידול סרטני בגודל של החזה שלך", פשוט לא העלה בדעתו שאולי חן טל תיפגע, ולו רק היה חושב על זה, בחיים לא היה כותב דברים כאלה?

 

חן טל • האם הטוקבקיסט שאיחל לה סרטן פשוט לא חשב שאולי זה פוגע?
 

חן טל • האם הטוקבקיסט שאיחל לה סרטן פשוט לא חשב שאולי זה פוגע?(אינסטגרם)

הקמפיין של המרכז לאינטרנט בטוח עושה טייק אוף על מה שאמריקה עושה כבר שנים, שם זה נקרא "Celebrities reading mean Tweets". זהו לכאורה אותו פורמט אבל שם הוא אחר לגמרי - שם זה נעשה מתוך עמדת כוח מוחלטת של הכוכב המצליח, כשהוא קורא ציוצים אשר רובם ככולם מוצגים כהתלהמות היסטרית ונלעגת. הכוכבים צוחקים, עושים חיקויים, עוקצים בחזרה, מתקנים שגיאות כתיב, לפעמים הם אפילו זורמים, כמו למשל כשרה סילברמן קראה ציוץ בטוויטר של מישהו שאומר: "אני רוצה להשתין לה על הפנים, בלי שום סיבה", היא הגיבה מיד בחיוך שובב - "לא צריך סיבה". או כשקיד רוק קרא את הציוץ הבא: "קיד רוק נראה כאילו הוא מסריח מפלוצים מעופשים וסיגריות", הוא צחק ומיד תיקן: "יותר כמו פלוצים טריים וסיגרים".


כשקייט בלנשט מקריאה: "האם אנשים יכולים להפסיק כבר להגיד שקייט בלנשט יפה?? קייט בלנשט פשוט מגעילה", היא מסתכלת למצלמה ואומרת בשילוב מושלם של חוסר סבלנות ובוז - "זה הכי טוב שאתה יכול?". בגרסה האמריקאית אף אחד לא מקריא את הציוצים ברצינות, אף אחד לא נמצא על סף בכי, וזה הבדל ענק ומהותי בעמדות הכוח ובמסר.

 

קייט בלנשט לטוקבקיסט:
 

קייט בלנשט לטוקבקיסט: "זה הכי טוב שאתה יכול?(יח"צ)

למה בעצם המראה מסובבת אל הכוכבים עצמם? המראה צריכה להיות מסובבת כלפי הטוקבקיסט, הוא זה שצריך להיחשף במערומיו העילגים

הטוקבקיסט האלים, הגזען, מלא השנאה - הוא לא האדם שייכנס לאייטם של "המרכז לאינטרנט בטוח של איגוד האינטרנט הישראלי", ויותר מזה, היה וייתקל בקמפיין הזה איפשהו בפיד שלו בפייסבוק, בין פוסטים של "איזה כיף להתעלל בחתולים", ו-"לשלוח מיד את אורנה בנאי לעזה" - מה הסיכויים שהוא לא נשפך מצחוק ברגעים אלו ממש מצפייה בליהיא גרינר מתקשה לקרוא טוקבק שצועק עליה ללמוד עברית? מה הסיכוי שהוא לא חושב שזה ממש מצחיק שמישהו אמר לאייל שני שידחוף עגבניה לתחת? לא סיכוי גדול.


הנה עובדה בסיסית על אלימות: במקרים רבים, האלימות ניזונה מהכאב של הקורבן, כלומר - ההתנגדות היא חלק ממה שהאדם המפעיל אלימות זקוק לו. דמיינו לעצמכם למשל מה רבה תהיה עוגמת הנפש שלכם לזרוק בשעת זעם צלחות אל תוך שמיכת פוך רכה? האם לא תזדקקו לצליל השברים המתנפצים על הרצפה?

 

כך הטוקבקיסט האלים בעצם מקבל בקמפיין הזה חגיגה נהדרת בה הוא יכול לראות סוף סוף את "הקורבנות" שלו נפגעים, ולהשלים את הפנטזיה האלימה (גם אם בתת מודע) שלו. סוף סוף הוא רואה במו עינייו איך המילים הארסיות פוגעות באדם שמלכתחילה רצה לפגוע בו, זה לא קמפיין של "זהירות בדרכים - אתם עלולים לדרוס חפים מפשע", הרי סביר להניח שמי שמאחל לליאור דיין למות - לא יתנגד גם לראות את ליאור דיין נעלב.

 

ליאור דיין • סביר להניח שלמי שמאחל לו למות, לא אכפת גם לראות אותו נעלב
 

ליאור דיין • סביר להניח שלמי שמאחל לו למות, לא אכפת גם לראות אותו נעלב(ליאור דיין)

אז מה כן? התשובה היא לסובב את המראה. המראה הוצבה מול ה"קורבנות" מול אלו שנפגעים, שלא עשו שום דבר רע חוץ מ"לבוא לא טוב" לבריונים ברשת, אז למה בעצם המראה מסובבת אליהם? המראה צריכה להיות מסובבת כלפי הטוקבקיסט, הוא זה שצריך להיחשף במערומיו. בדיוק כפי שבגרסה האמריקאית חושפים את המצייצים בשם המשתמש שלהם ובדרך כלל תגובותיהם של הכוכבים משפילות עד עפר, כמו שזה צריך להיות. קורבן ומקרבן זה לפעמים רק עניין של נקודת מבט.


קמפיין אפקטיבי בנושא, הוא קמפיין בו הטוקבקיסט נראה במלוא כיעורו, חולשתו, בורותו, פחדיו, עליבותו - הטוקבקיסט האלים צריך להיות מוצג כעלוב ועילג. בריון הרשת לעולם לא יפסיק עם הבריונות כדי לחוס על רגשותיהם של אחרים, אבל אולי הוא יפסיק עם הבריונות אם הוא יבין שזה עושה אותו אפס.