להקת התקווה 6, עידו איז'ק

אתם חייבים לשמוע את הביצוע הזה בצרפתית ל"אילו ציפורים"

יובל דיין מלנכולית, רון שובל דועך, התקווה 6 מספקים את הסחורה בשיר מחאתי חברתי, אבי טולדנו נוסטלגי ומהו הקאבר החדש והיפהפה ל"אילו ציפורים" של להקת הנח"ל? סיכום מוסיקה ישראלית

  • פורסם ב:
  • 28/11/2017 18:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/11/2017 17:26
  • |
  • כתבים:
  • דודי פטימר

 

השבוע נפתח עם יובל דיין, אחת היוצרות המוכשרות והמעניינות בשנים האחרונות, שחבקה שיר ראשון מתוך אלבום שלישי וחדש שבדרך - "תשאל את המים" הוא בלדה מלנכולית וסנטימנטלית בה מציגה דיין את שיברון ליבה מאהובה שהלך, תוך השלכת מטאפורות ודימויים על טוטאליות רומנטית שלה לעומת אדישות קרירה מצידו. בשיר דיין מבצעת בקולה המלטף את הליריקה המאוד מיוחדת בסגנון כתיבתה לצד המלודיה הקליטה המציגה בליל סגנונות מוסיקליים המהווים את ארץ ישראל היפה.

 

 

בעודו מתאמץ להישאר בתודעה דרך השתתפות בתכניות ריאליטי כאלה ואחרות, רון שובל מנסה, בקצב איטי יחסית, להזכיר לנו שהוא עדיין זמר והוציא השבוע את שירו החדש - "רק הקצב מדבר". אני חייב להודות, שכששמעתי את קולו של שובל שר, מעט כאבתי. מי שניחן בקול חם ומלטף, שעדיין שמר על יכולותיו הווקאליות המעולות, בחר להקליט שיר ממוסחר ונטול עניין שמנסה להישמע מה שהוא לא. הוא לא זמר פופ (על אף שהוא יכול לשיר פופ) והוא לא זמר דאנס (על אף שהוא יכול לשיר דאנס), ולשיר פזמון כמו: "עלה עלה עלה הקצב כאן עולה" נשמע די פתטי מפיו של זמר שבקול הנשמה שלו דאג לאורך השנים לבחור שירים ההולמים את מידותיו ולא שיר של זמר בתחילת הדרך כוכב וונאבי שמתפשר במסחריות ולא באיכות.

 

 

התקווה 6 חוזרים לעשות רגאיי מחאה חברתי ומפגיזים עם שיר חדש ומעולה מבית היוצר של עמרי גליקמן - "גדול עליי", שיר קליט וקצבי העוסק במהות החיים, בשאיפה לשלום, בהתמודדות עם הפויילעשטיקים הישראליים והאופטימיות. מחאה עם גרוב ווייב טוב זו מחאה בריאה והתקווה 6 מספקים את הסחורה היטב.

 

 

"הורה", "כל חיי", "מה חשוב היום", "זוהי יפו", "תרקדי את הלילה", "בדרך חזרה", כל אלו הקלאסיקות הגדולות של הזמר הנהדר אבי טולדנו שהשנה ציין 50 שנות קריירה וממשיך להקליט, להתחדש, להתעדכן ולהתמסר בטוטאליות מעוררת השראה למוסיקה והשבוע חנך את שירו החדש- "כמו שהשיר הזה שבא", אותו כתב והלחין טולדנו לעיבוד של אלדד שרים, ובו שזר טולדנו את להיטיו הגדולים לאורך הקריירה העשירה שלו לצד טקסט ולחן מלא ערגה נוסטלגית. יין משובח מבית היוצר של טולדנו.

 

בכל שנותיי, מאז שהכרתיה לראשונה וידעתי את שיריה בעל פה, רבקה זהר נשמעה בעיניי כזמרת בעלת קול אלוהי, כששנייה לה ביכולותיה הווקאליות היא אולי אסתר עופרים. בשיר החדש לראשונה זכיתי לשמוע את רבקה שרה בצרפתית, עובדה מרגשת כשלעצמה, אך כגודל הציפייה וההתרגשות, אני חייב להודות שמעט התאכזבתי:

מצד אחד, העיבוד של עופר ניסים הולם היטב את כישוריו ואת הסצינה בה הוא שולט ביד רמה, ומצד שני, קולה של זהר שהוא בעל עוצמות ווקאליות אדירות (שלא לומר אימתניות) נשמע בשיר די מתון ומאופק יחסית, כמו היא עוצרת עצמה לא "להתפרע" ולהשתולל עם כישרון השירה האדיר שלה, וזה קצת חסר לי בשיר הכה מלודי ויפהפה הזה, שיכל להיות שיר "מושלם" במקום שיר "טוב".

 

 

במה חדשה: קורל - "אילו ציפורים" (בצרפתית)

 

קורל מלכא, יוצרת וזמרת מוכשרת וצעירה המתגוררת (לפי דף הפייסבוק שלה) בפריז, שחררה השבוע ביצוע יפהפה ומרגש בצרפתית ל- "סי טו לז וואזו", להיטה של הלהקה הצרפתית הנודעת משנות ה-60 - "לה קומפניון דה לה שנסון" שבעברית זכה להצלחה בפי להקת הנח"ל כ"אילו ציפורים" (תרגום נעמי שמר).

 

האינטרפרטציה של קורל לשיר ריגשה אותי מאד כי הציגה רגש ואמוציות כנות, חינניות מתוקה וקול פעמונים נעים ומלטף בעיבוד עדכני וקליט לשיר. תענוג