עברי לידר מחכה את סטטיק ובן-אל?, שוקה כהן

האם עברי לידר מנסה להעתיק מסטטיק ובן- אל?

אייל גולן במחווה לזהר ארגוב שמצטיירת כגימיק, עברי לידר בחיקוי עלוב לסטטיק ובן אל, רועי סנדלר מזייף ולי זוהר בהמנון הנשים המלאות. סיכום מוסיקה ישראלית

  • פורסם ב:
  • 19/11/2017 15:58
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/12/2017 15:34
  • |

השבוע הגשום נפתח עם השיר ההולם ביותר את חילופי העונות - "גשם" של רועי סנדלר, שיר שכתבו והלחינו רון ביטון ומאור שטרית. מבחינה טקסטואלית ומלודית, השיר קליט והולם את המפה המוסיקלית העכשווית, אולם מבחינת הביצוע: שירתו של סנדלר לא רק שאינה מרגשת, אלא מאולצת, משעממת וחסרת איכויות ווקאליות עם זיופים קלים שדי פוגמים ומקלקלים את השיר שבביצוע אחר היה בעל יותר סיכויים להצליח. פספוס.

עוד שיר מפוספס שיצא השבוע לאוויר העולם הוא "מוגזם", שירו של עברי לידר, פרי יצירתו המשותפת עם סאבלימינל. כשעברי לידר, אחד מעמודי התווך של הפופ הישראלי בשני העשורים האחרונים, בוחר לשחרר שיר שנשמע כחיקוי זול של סטטיק ובן אל וכולל ליריקה בנאלית ומטה, לחן קליט ועיבוד שנשמע בדיוק ב"ג'ורדי סטייל", זה לא מוסיף לו נקודות זכות כאמן שממתג עצמו כיוצר מקורי ועכשווי, אלא כאחד שמנסה ללא הצלחה לרכב על טרנד אופנתי במקום להמציא מחדש את הגלגל כפי שעשה עד היום. לשמוע, לגנוז ולשכוח.

סנדלר ולידר, אל תדאגו, מצבכם עוד טוב יחסית לגימיק הזול שראה אור השבוע מבית היוצר של אייל גולן שהחליט כמחווה ל-30 שנה לפטירתו של זהר ארגוב, הזמר שהוא כביכול "ירש", להחזיר את ארגוב לחיים ולהקליט איתו "דואט" (שילוב מלאכותי וטכני למדי של קולותיהם) - השיר "נכון להיום", אחת הקלאסיקות הגדולות של ארגוב.

לעשות מחווה זה מרגש ואף הכרחי, אך להדביק קולות בעוד ידוע שההשוואה בין השניים נעשית על בסיס יומיומי בקרב מעריצי הז'אנר הים תיכוני, לבצע את השיר בחוסר רגישות אמיתית ולהדביק לו עיבוד חדש משעמם ש"מחרב" את הבלוז המקורי של השיר האמיתי, זו אינה מחווה - זו "רכיבה" חסרת עניין ורגש על שנת ה-30 לפטירת ארגוב בשביל ליצור עוד כותרת (כפי שאני נתתי פה במדור).

מחווה שכן יכלה לרגש מבית היוצר של גולן, שאין עוררין על קולו המצוין והיותו אביר זמר מזרחי בזכות עצמו, הייתה לו גולן היה מקליט את השיר בגרסתו לבד עם האינטרפטציה האישית שלו ולא מנסה לשלב את קולו של ארגוב לשיר ולתת פתחון פה לביקורות מסוג הגימיק הזול הזה.

אלי לוזון, אחד הקולות המצוינים במוסיקה הישראלית, חבק השבוע שיר חדש מפרויקט חדש של היוצר מיכאל אשכנזי ("מבפנים זה אהבה"), שיר בשם "סרט טוב", שיר רוק בניחוח אייטיזי עם טקסט, לחן וביצוע מרגשים, מלהיבים ונוגעים הממזגים בין מזרח למערב בדקדוק מעולה. גם 30 שנה אחרי "איזו מדינה" ללוזון יש עוד מה להציע וכיף לשמוע שקולו עדיין נשמר משובח כתמיד.

<div class="apester-media" data-token="58e2054a65cd8e24009a24e2" data-context="true" data-tags="" data-fallback="true" height="350"></div>

במה חדשה: לי זוהר - "באסה"

לי זוהר, יוצרת וזמרת מוכשרת בת 21, שחררה בימים אלה שיר חדש (סינגל שני במספר) בסגנון פופ-רוק מתקתק שנכתב והולחן על ידי בר אמיגה בהשראת רעיונה של זוהר על התגובות וההערות המיותרות שקיבלה החל מנעוריה על כך שאישה עם "עודף משקל" צריכה לוותר על קריירה וחלומות ולו בשל הסברה חסרת הבסיס וההיגיון ש"משקל עודף" מקלקל קריירה. קול מלטף, קליפ חמוד ואמירה חשובה מקנים ללי את הבמה החדשה שלנו השבוע.