אילנה דיין ורביב דרוקר בכנס "דוקו-פריים", יחצ

אילנה דיין ורביב דרוקר: "בהליך ההישרדות של נתניהו הוא הוריד את הברקסים"

שני העיתונאים הוותיקים והמוערכים ניהלו דיון הנוגע לדרך בה היצירה התיעודית משתמשת בתחקירים כדי להעביר מסר, ולא יכלו שלא לגעת בפרשת נתניהו-מוזס שהתפוצצה לאחרונה. דיין: "עכשיו ברור יותר מתמיד שצריך להמשיך את העיתונות שלנו"

אחד הדיונים המרתקים ביותר שהתקיימו היום (ראשון) במהלך כנס ה"דוקו-פריים" היה זה שנערך בין אילנה דיין לרביב דרוקר, במהלכו השניים התדיינו על פרשת נתניהו-מוזס ועל הלחצים שהופעלו עליהם לא לפרסם תחקירים מסוימים.

"גם ביבי, גם מוזס, גם 'ידיעות אחרונות' ו'ישראל היום' - זו פרשיית החלומות!", אמר דרוקר עם פתיחת הדיון. "האם האדם הממוצע רואה ראש ממשלה שאיבד את הברקסים או שהוא אומר לעצמו שגם אני עיתונאית שמאל קיצונית שרוצה להפיל ראש ממשלה?", תהתה דיין. "עם הזמן אני מבינה שאין דילמה, ככל שהלחצים יותר גדולים ויותר מאיימים אז אנחנו מבינים שזה דבר שאמור להיות משודר. עכשיו ברור יותר מאי פעם שאנחנו צריכים להמשיך לעשות את העיתונות שאנחנו עושים".

"אני לא חושבת שיש עוד עיתונאי בשיעור הקומה של נחום ברנע (עיתונאי 'ידיעות אחרונות'), גם לא בעולם, ביכולת שלו לתפוס את המציאות הישראלית, לחבר נקודות בציר הזמן, יש לי חולשה בנוגע לו - אבל הוא גילה אומץ לב בנקודות רבות, אבל אני חושבת שהטייה של קו של עיתון לא נעשית באמצעים האלה אלא באמצעים אחרים", אמרה דיין.

 

"פרשיית ביבי-מוזס היא פרשיית החלומות". רביב דרוקר(יחצ)

"גם אנחנו עובדים בכלי תקשורת מסחריים ויש את המספרים של למחרת בבוקר ויש אנשים שאומרים לעצמם שגם רביב וגם אילנה צריכים בסוף ליישר קו", אמרה דיין כשהתייחסה לכך שהשניים עובדים תחת גופים מסחריים. "עם הזמן אפשר למצוא את הדרך להנגיש כמעט כל נושא, להפוך אותו לטלוויזיוני. מאוד התאכזבתי מהרייטינג של הראיון עם הנשיא הטורקי ארדואן ב'עובדה', זו הייתה באסה רצינית".

"אני לא חושב שהיה לי פחד לפרסם, רק לטעות, עם נתניהו במיוחד אסור לטעות כי ברור מה יקרה לאחר מכן. היה לי סיפור שנגע לאיש העסקים ארנון מילצ'ן וחיכיתי לקבל תגובה עד הרגע האחרון כי ידעתי שאסור לטעות", אמר דרוקר. "ידעתי מי המקור אבל לא היה לי את האישור לאותו סיפור וחיכיתי עם כך. ראיינו בעבר את הרב יאשיהו פינטו, בסופו ביקש ממני הרב לחבק אותי והייתי בהלם מכך".

"מישהו בכיר מאוד בחיל הים צלצל אליי ורצה שניפגש כדי לדבר על חייל שהשתתף בהשתלטות על ה'מרמרה' ושלא נתנו לו לטענתו להשתתף בוועדת החקירה, ובאמת חיכינו עד הרגע האחרון כדי לקבל ממנו את האישור לכך".

"איך נוכל להבדיל בין כלי תקשורת לכלי תעמולה? כשבעלי העיתון מאמין שנתניהו הוא הדבר הכי טוב שקרה לעולם, הוא פשוט לוקח צוות וזורם עם העניין", אמר דרוקר על העיתון "ישראל היום". גם דיין הצטרפה להתקפה על העיתון, וקראה לו כלי תעמולה: "כנראה שהעיתון לא כל כך מצליח אם נתניהו רוצה ש'ידיעות אחרונות' יחבק אותו".

"אני חושבת שנתניהו הוא בן אדם שבבסיסו הוא דמוקרט, איש נהור, ליברל ונטול זדון אבל אני חושבת שהוא עבר תהליך, בטח בשנים האחרונות ואחרי הבחירות האחרונות, במסגרתו או במהלכו הניסיון הנואש שלו לשרוד והתחושה שלו שהוא כל הזמן תחת מתקפה הביא אותו להוריד את הברקסים ולשכוח את הגרעין הקשה שעדיין קיים שם איפשהו, של כבוד לכללי המשחק", אמרה דיין על ראש הממשלה.

אילנה דיין ורביב דרוקר בכנס ה
 

אילנה דיין ורביב דרוקר בכנס ה"דוקו-פריים"(יחצ)

"לעשות סדרה תיעודית זה משא ומסע בלתי נתפס מבחינת הצורך כל הזמן להניע סיפורים, מבחינת האחריות שלא נעשה טעות כלשהי, אבל האנשים שאיתנו עושים את העבודה האמיתית", אמרה דיין על הקושי שביצירת סדרות תיעודיות עם אמירה.

"אם תתן לסיפורים מסוימים צבע מסוים אז תוכל להעביר אותם, גם סיפורים קשים, אבל היו החלטות שאני גאה בהן מכיוון שהחלטנו בסוף לא לשדר אותן משלל סיבות", אמר דרוקר. "עיתונאי נמדד לא רק לפי הסיפורים שפירסם אלא גם לפי הסיפורים שהוא גנז".

"חשבתי על דבר פלאי שקרה בתחרות בינינו וזה לא קורה הרבה, בעיקר לא בטלוויזיה - שהתחרות משביחה את המוצר, דבר שקורה רק בשוק שואבי האבק", סיכמה דיין את הדיון. "מקווה שנמשךי לנצח ולהפסיד זה לזה, ובעיקר שנמשיך להוכיח שאפשר לעשות עיתונות טובה, הוגנת ואחראית".

 

"יש לנו אחריות לא לטעות". אילנה דיין במהלך הכנס(יחצ)