,

לימור לבנת לשחקנים: "אתם יורים לעצמכם ברגל"

הדברים נאמרו בדיון מיוחד של וועדת החינוך שעסק בחרם האמנים על אריאל, במהלכו איימה השרה ש"שגם אנחנו נכניס שיקולים פוליטיים ונתערב בתכנים"

  • פורסם ב:
  • 02/09/2010 17:01
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/09/2010 16:34
  • |

עין תחת עין? "העובדה שאתם מערבים שיקולים פוליטיים יכולה להוביל לכך שגם אנחנו נכניס שיקולים פוליטיים ונתערב בתכנים", אמרה היום (חמישי) שרת התרבות והספורט לימור לבנת, במסגרת דיון דחוף שנערך במהלך פגרה בוועדת החינוך של הכנסת, ועסק בסירובם של אמנים ושחקני תיאטרון להופיע באריאל. עוד הוסיפה לבנת ש"אתם יורים לעצמכם ברגל, אתם אלה שכורתים את הענף עליו אתם יושבים".

חרף הדברים החריפים, העידה על עצמה לבנת שהיא "מאמינה בחופש הביטוי על כל סוגיו ובוודאי על זה האמנותי. על כן, מאז כניסתי לתפקיד דאגתי לשמור על החופש התרבותי ונאבקתי למען הגדלת תקציבי התרבות, מעולם לא התערבתי בתכנים, מקוממים ככול שיהיו. החרם הוא כלפי התושבים והוא אנטי-דמוקרטי, נפעל לשמור על עקרון השוויון בין אזרחי המדינה".

 

"אני לא זוכרת אי פעם שראיתי מחאה מיידית ציבורית ונחרצת כפי שהייתה סביב אותו מכתב. באתרי האינטרנט השונים הגיבו אלפים בטוקבקים, כפי שלא הגיבו על אף ידיעה אחרת. הציבור פשוט התקומם ואמר את דברו". אמרה לבנת, והתייחסה גם לתערוכה שעלתה על שר החוץ אביגדור ליברמן אמר לבנת כי מדובר ב"תערוכה מתועבת". לדבריה, "מעניין איך הייתם מגיבים אם זו הייתה תערוכה של מתנחלים נגד אנשי שמאל", והוסיפה כי "אין יושר אינטלקטואלי לאמנים שבוררים לעצמם בפני איזה ישראלים להופיע ובפני איזה ישראלים לא להופיע".

 

לבנת הדגישה כי משרד התרבות בראשותה יפעל כדי להוקיע תופעות מסוג זה. בתוך כך, בהתייעצות עם הגורמים המקצועיים במשרד, הציעה השרה צעד אופרטיבי לפתרון, באמצעות עדכון הקריטריונים לתמיכה התקציבית במוסדות תרבות ואמרה שהיא "מכבדת את מנהלי התיאטראות שהודיעו מהרגע הראשון כי ימשיכו לקיים את לוח המופעים כמתוכנן. אולם, בנסיבות שנוצרו, וכדי למנוע מצב בו שחקני תיאטרונים הנתמכים על ידי המדינה מחליטים להחרים ציבור כלשהו ולא משנה מאיזו סיבה, יש לבצע תיקון. על כן בכוונתי להכניס תיקון בנוסח הקריטריונים לתמיכה במוסדות התרבות הקובעים את היקף התקציב המועבר לתיאטרונים על ידי המדינה".

ענת גוב: "אם שחקן יגיד שהוא שומר שבת, יכבדו אותו לא?"

יו"ר מרצ, חיים אורון, דיבר גם הוא בדיון ואמר כי עצם קיומו מהווה חציית קו אדום: "אמן בעיני הוא לא עובד של מוסד, ובטח לא של המדינה ויש לו זכות בסיסית לומר שיש לו קווים אדומים מוסריים שאותם הוא לא מוכן לעבור. תנו לאמנות להתנהל במסגרות שלה".

 

המחזאית ענת גוב, שחתומה על העצומה אמרה בדיון כי "חרמות זה בכלל לא בטרמינולוגיה שלנו, אין לנו שום חרם על אף אדם. מדובר על מעבר של הקו הירוק. "יכול היום לבוא שחקן לבוא למנהל תיאטרון ולומר לו שהוא לא רוצה להופיע בימי שישי בערב כי הוא שומר שבת, והוא יכבד אותו לא יפטר אותו. אתם יכולים להבין, חברי כנסת נכבדים, שבשבילי זה כמו חילול שבת?" תהתה גוב.

 

חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) אמר כי מדובר במתקפה על התאטרון הישראלי. "אנחנו כבר מזמן לא במצב שבו כל עובד צריך לעשות כל מה שאומרים לו. עובדים הם לא חיילים. יש להם זכויות. מדינה מודרנית תומכת באמנות, בעובדים ובזכויות עובדים - התמיכה היא כספית או ארגונית, אך לא תמיכה שמאלצת תוכן. זה מה שמבחין בין מדינה דמוקרטית למדינה טוטליטרית, שקומיסר מטעם המדינה קובע מה כן ומה לא". עוד הוסיף חנין ש"אותה התלהבות של שרת התרבות מהטוקבקיסטים היא רגע של שפל בהיסטוריה החברתית שלנו בהתייחסות לתרבות".